Symbian ciągle pierwszy, iOS znowu przed Androidem

Nokia stopniowo wycofuje się z Symbiana, ale jest to ciągle najpopularniejszy system mobilny na świecie. Gonią go iOS i Android, które toczą też walkę między sobą o miano najlepszego systemu mobilnego dla smartfonów i tabletów.

Symbian, iOS, Android

Dane z serwisu StatCounter pokazują, że w ostatnim czasie Symbian wcale nie stracił swoich udziałów w rynku. Przeżywał pewne wahania, ale obecnie korzysta z niego 30,95 proc. posiadaczy smartfonów. iOS w roku 2011 traciło udziały, ale od września do listopada zdołał odrobić te straty i powrócić na drugiej miejsce wśród mobilnych OS-ów z 24,21 proc. użytkowników smartfonów korzystających z tego systemu.

Android stopniowo pnie się w górę i w sierpniu udało mu się nawet wyprzedzić iOS. W październiku doszło jednak do wyraźnego wzrostu liczby użytkowników Symbiana oraz iOS. W efekcie system mobilny Google nieco stracił i jest obecnie na trzecim miejscu z 21,90 proc. udziałów. Kolejne miejsca zajmuje ciągle tracący BlackBerry OS (8,44 proc.) oraz system mobilny Samsunga, czyli bada (5,43 proc.).

W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. U nas iOS ma mniejsze znaczenie. Posiada 6,75 proc. udziałów w rynku systemów mobilnych i zajmuje na nim dopiero piąte miejsce. Według statystyk StatCounter, przed nim są systemy Samsunga (7,84 proc.) i Sony Ericssona (10,98 proc.), drugie miejsce należy do Androida (27,79 proc.), a pierwsze do Symbiana (33,12 proc.).

Przeglądając nasze testy oraz rankingi smartfonów i tabletów z 2011 roku przekonacie się, że najwięcej nowych urządzeń wyposażano w Androida. Mimo to, smartfony Nokii z Symbianem nadal są popularne, a Apple i platforma Windows Phone mają ambitne plany. Ciekawe będzie także obserwowanie nowego systemu BlackBerry oraz bady od Samsunga. Rywalizacja na rynku mobilnym w roku 2012 może być naprawdę ciekawa.