Symbian już wkrótce na licencji open source

Dziś, w 10. rocznicę powstania Symbian Ltd., Nokia ogłosiła zamiar wykupienia wszystkich akcji firmy. Jeśli operacja się uda, już za rok fiński gigant może udostępnić nowy system operacyjny dla telefonów komórkowych na licencji open source.

Do Nokii należy dziś 48% akcji Symbian Ltd. - pozostałe 52% mają Sony Ericsson, Telefonaktiebolaget, Panasonic, Siemens i Samsung. Wszystkie firmy prócz Samsunga zadeklarowały, że odsprzedadzą Nokii swe pakiety za łączną kwotę 264 milionów euro; Koreańczycy mają wkrótce wydać oświadczenie w tej sprawie.

Po przejęciu Symbiana, Nokia - wraz z Sony Ericssonem, Motorolą i NTT DoCoMo - planuje utworzyć Fundację Symbiana (ang. Symbian Foundation), która zajmie się połączeniem Symbian OS, S60, UIQ i MOAP(S) w celu stworzenia jednolitego systemu operacyjnego do urządzeń przenośnych. Będzie on udostępniony na licencji open source, prawdopodobnie już w 2009 roku.

Partnerami Fundacji będą AT&T, Samsung, LG, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone.

W Internecie pojawiły się opinie, że Fundacja ma stanowić przeciwwagę dla Androida rozwijanego przez Google. Trudno jednak zgodzić się z tą tezą - udział Androida w rynku jest zerowy, z punktu widzenia zwykłego użytkownika oprogramowanie Google nie istnieje. Nie zanosi się też na to, że potentat rynku wyszukiwarek zacznie rozdawać telefony z Androidem za darmo (by podbić serca użytkowników).

Obecnie dużo większe zagrożenie dla Symbiana stanowi Windows Mobile (bazujące na platformie Windows CE), które Microsoft poprawia z roku na rok - ucząc się na błędach własnych i konkurencji.

Patrz też: "Nokia: mobilne Open Source musi się nauczyć, jak robić interesy"