Symbian - przedwcześnie pogrzebion?

Kiedy w 2006 roku pojawiły się raporty dotyczące popularności mobilnych systemów operacyjnych, specjaliści z branży okazali zdziwienie coraz silniejszą pozycją edycji Windows CE. Pojawiły się nawet spekulacje, że Symbian - system stosowany w telefonach Nokia - zostanie wkrótce wyparty przez Microsoft.

Społeczność użytkowników sympatyzujących z Symbianem dodatkowo zaniepokoiło oświadczenie Nokii, z którego wynikało, iż korporacja uważnie przygląda się Linuksowi oraz platformom alternatywnym.

Tymczasem z opublikowanych przez Symbiana raportów obejmujących rok 2006 wynika zupełnie inny obraz sytuacji: podczas gdy w 2005 roku pojawiło się zaledwie 60 nowych modeli telefonów z opisywanym systemem operacyjnym, w 2006 było ich już prawie dwa razy więcej - aż 108. Na całym świecie sprzedano 110 milionów komórek pracujących pod kontrolą Symbiana.

Przedstawiciele firmy spodziewają się, że dalszy wzrost zostanie zaobserwowany, gdy zaczną przyjmować się mobilne usługi internetowe, systemy opierające się na lokalizacji użytkownika (np. dostosowane do położenia reklamy) oraz gdy popularność zyska VoIP i mobilna telewizja.