Symbian wkrótce za darmo

Nokia, największy na świecie producent telefonów komórkowych, poinformowała, że do końca roku chce zakończyć proces przejęcia angielskiej firmy Symbian, zajmującej się tworzeniem tego systemu dla telefonów komórkowych. Koszt transakcji ma wynieść 264 mln euro i ma polegać na wykupie akcji od ich aktualnych posiadaczy. Dzięki temu Nokia chce udostępniać producentom telefonów swój system operacyjny bez żadnych kosztów licencyjnych.

Nokia, która posiada 40% udział w światowym rynku telefonów komórkowych, zdecydowała się na taki krok pod wpływem działań konkurentów. Zarówno produkty Apple, jak i RIM powodują, że Nokia powoli, ale systematycznie traci swój udział w tym rynku. Dzięki aaoferowanieU producentom bezpłatnych licencji na swój system operacyjny ma ona nadzieję na odwrócenie tego trendu. Pomóc miałoby w tym również wejście Nokii na rynek usług internetowych.

Mimo aktualnej sytuacji ekonomicznej na świecie producenci telefonów komórkowym jak do tej pory w niewielkim stopniu odczuli jego skutki. Jednak liczne ostrzeżenia napływające od analityków rynku sprawiają, że producenci szukają kolejnych możliwości na zwiększenie swoich przychodów. Taką szansą są dodatkowe usługi w sieci, które sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze. Widać to m.in. na przykładzie Apple i jego AppStore.