Synchronizacja kalendarzy Google i Outlook? Nie jest to takie proste, jak się wydaje.


Przeglądanie kalendarzy na urządzeniach mobilnych

Aplikacje mobilne na Android i iOS oferują możliwość dodawania kont różnych dostawców usług i wspólnego wyświetlania wielu kalendarzy na raz. Takie rozwiązanie pozwala na dostęp do wszystkich zaplanowanych działań bez zbędnego przełączania kont. Utworzone w ten sposób wydarzenia pokarzą się jednak w dedykowanym kalendarzu, a nie we wszystkich, dlatego nie można nazwać tego sposobu synchronizacją.

W przypadku systemu Android oprogramowanie nie pozwala na dodanie kont za pomocą ustawień systemowych, dlatego rekomenduje się ściągnięcie bezpłatnej aplikacji Microsoft Outlook. Po jej zainstalowaniu wybieramy opcję dodania konta Google, dzięki czemu nasze kalendarze będą mogły być razem wyświetlane. Dla wygody, można pokusić się o ściągnięcie płatnych aplikacji takich jak Nine - Email & Calendar, dzięki którym zsynchronizujemy na naszych smartphonach lub tabletach wiele skrzynek pocztowych oraz kalendarzy.

Jeśli jesteśmy użytkownikami iPhone’ów i iPadów możemy bezpośrednio w aplikacji Kalendarze przeglądać zaplanowane zadania. W tym celu należy wejść w Ustawienia, następnie Hasła i konta oraz Dodaj Konto. Trzeba jeszcze wydać zgodę na synchronizację kalendarzy z aplikacją. Od tej pory będą one dostępne do wglądu i edycji w jednym widoku aplikacji Kalendarz.

Synchronizacja kalendarzy Google i Outlook? Nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Aplikacje firm trzecich

Zapewne wśród czytelników znajdą się osoby, które wciąż tęsknią za nieodpłatną nakładką Google Calendar Sync, której rozwój już od dawna nie jest kontynuowany przez Google. Na szczęście istnieje sporo dobrych programów, gotowych ją zastąpić – płatnych i darmowych.

Outlook Google Calendar Sync to darmowy program open-source, który zsynchronizuje jednostronnie lub dwustronnie kalendarz Google z większością wersji kalendarza Outlook na komputer: od Outlook 2003 do Outlook 2016. Program jest cały czas rozwijany przez aktywną społeczność. Ostatnia stabilna wersja została wydana w grudniu 2019 r. Program zsynchronizuje zarówno pełen opis wydarzenia jak i uczestników oraz ich dostępność, lokalizację, przypomnienia i wiele innych.

gSyncit v5 pojawia się często w rekomendacjach użytkowników. Ten płatny program umożliwia nie tylko wielostronną synchronizację samych kalendarzy – w tym omawianych w tym artykule, kontaktów, notatek, ale również pozwala na łączenia z aplikacjami takimi jak DropBox, Evernote, Simplenote.

SyncGene to płatny program, który po rejestracji oferuje okrojoną, bezpłatną funkcjonalność w postaci synchronizacji raz na 30 dni jednego kalendarza dla dwóch różnych usług. Jeśli zdecydujemy się zapłacić otrzymamy narzędzie, które pozwoli nam na kreacje nieograniczonej ilości auto-synchronizacji wielu kalendarzy różnych dostawców.

Sync2 – również płatny program , który posiada ciekawą możliwość ustawiania terminów synchronizacji kalendarzy, także w chwili, gdy pojawi się nowe lub zmienione wydarzenie. Sposób licencjonowania, polegający na zmniejszającej się opłacie jednostkowej wraz z ilością licencji, wskazuje, że jest on przeznaczony dla firm.