Synkron

Korzystasz z pamięci flash do przenoszenia danych pomiędzy komputerami? Jeśli kopiujesz często modyfikowane pliki, z pewnością zetknąłeś się z niewygodną koniecznością aktualizowania danych na nośniku pendrive. Problem można wyeliminować, stosując specjalne oprogramowanie do synchronizacji plików - dobrym narzędziem jest Synkron.

Korzystasz z pamięci flash do przenoszenia danych pomiędzy komputerami? Jeśli kopiujesz często modyfikowane pliki, z pewnością zetknąłeś się z niewygodną koniecznością aktualizowania danych na nośniku pendrive. Problem można wyeliminować, stosując specjalne oprogramowanie do synchronizacji plików - dobrym narzędziem jest Synkron.

Synkron

Informacje: synkron.sourceforge.net/index.shtml Cena: bezpłatny

Przenośne pamięci już dawno weszły do powszechnego użytku - to wygodne narzędzie do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Na pendrive często przechowywane są zdjęcia, muzyka czy też różnego rodzaju prywatne pliki - to proste zastosowanie pamięci flash sprawdza się doskonale bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Problem pojawia się, gdy przenośny dysk używany jest do synchronizacji danych pomiędzy pecetami - przykładowo, danych programu pocztowego, przeglądarki itp. Synkron automatyzuje proces przenoszenia danych z określonych folderów z dysku komputera na pendrive i odwrotnie.

Synkron to, w dużym uproszczeniu, aplikacja, która tworzy aktualne kopie wskazanych danych na przenośnym dysku, a następnie umożliwia przeniesienie ich na inny komputer. Proces jest zautomatyzowany, a pliki każdorazowo są analizowane pod kątem aktualności, aby wyeliminować ryzyko podmiany nowszych danych na kolejnym pececie. Narzędzie jest dość proste w obsłudze i ma duże możliwości synchronizowania danych, tworzenia kopii bezpieczeństwa, czy przywracania wcześniejszych wersji plików.

Synkron

Synkron

Interfejs programu Synkron oparty jest o karty - każda z nich może zawierać oddzielne zadania synchronizacji danych. Utworzenie zautomatyzowanego procesu transferu danych wymaga od użytkownika zaledwie kilku kliknięć - podania ścieżki zawierającej pliki oraz docelowej, gdzie mają zostać one skopiowane. Po kliknięciu przycisku Sync, znajdującego się w prawym dolnym rogu okna, nastąpi pierwsze przekopiowanie danych do docelowej lokalizacji. Przycisk Analyse spowoduje wyszukanie zmian, które zostały wprowadzone w synchronizowanym katalogu od poprzedniego transferu - jeśli pojawiły się nowe lub zmodyfikowane pliki, to zostanie to wyświetlone w utworzonym raporcie i możliwe jest natychmiastowe zaktualizowanie kopii w docelowej lokalizacji.

Podstawowe funkcje aplikacji Synkron, to jednak mały ułamek jej możliwości. W każdej zakładce z procesem synchronizacji użytkownik może uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji, które wyświetlane są po zaznaczenie pola Advanced. Do dyspozycji użytkownika są dziesiątki opcji, wśród których należy wymienić możliwą synchronizację ukrytych danych, ignorowanie podkatalogów lub nowych plików (aktualizacje jedynie wcześniej istniejących) i wiele innych.

Użytkownik może utworzyć automatyczne synchronizacje danych o określonych porach - proces tworzenia cyklicznych transferów to kwestia trzech, czterech kliknięć w zakładce Scheduler. Bardzo ważną możliwością programu Synkron jest opcja tworzenia kopii bezpieczeństwa oraz łatwe przywracanie utraconych danych.

Ze względów bezpieczeństwa w programie umieszczono tzw. czarną listę, na której można zaznaczyć pliki, które nigdy nie będą objęte działaniem mechanizmów narzędzia. Mogą to być konkretne pliki, katalogi lub dokumenty o określonych rozszerzeniach. Daje to pewność użytkownikowi, że do docelowej lokalizacji nie zostaną przeniesione niepożądane dane, takie jak np. wirusy czy umieszczone w folderze przez pomyłkę duże pliki.

Aplikację można uruchomić w tle i opierać się wyłącznie na jej automatycznym działaniu - nie ma potrzeby nadzorowania jej pracy czy każdorazowego potwierdzania synchronizacji. Na pochwałę zasługuje zaimplementowanie skutecznego mechanizmu aktualizacji do najnowszych wersji aplikacji - wystarczy jedno kliknięcie, a program sprawdzi za pośrednictwem Internetu czy nie ma dostępnego nowszego jej wydania. Dodatkowym, bardzo ważnym, atutem narzędzia Synkron jest wsparcie dla najpopularniejszych systemów operacyjnych - mogą z niego korzystać użytkownicy Windows, Linuksa i Mac OS.

Podsumowując, Synkron to doskonałe narzędzie do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych i ich synchronizacji pomiędzy komputerami, z których korzysta użytkownik. To wygodne rozwiązanie, które z pewnością docenią osoby używające z wielu pecetów - dzięki niemu nie muszą martwić się o to, że na którymś z nich dostępne będą nieaktualne pliki.

Zalety

  • łatwa obsługa
  • możliwość automatycznego działania

Wady

  • brak możliwości synchronizacji na dyski internetowe
  • brak polskiej wersji językowej

Ocena: 7/10

Podsumowanie: Synkron to dobrze narzędzie dla użytkowników korzystających z wielu maszyn - pozwala mieć kluczowe dane zawsze ze sobą.