Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens

Od 2006 roku Google udostępniało za darmo pakiet G Suite. Jednak rok 2022 to koniec bezpłatnego użytkowania pakietu, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Dlatego Synology proponuje, aby uniezależnić się od usług giganta IT i mieć swoją własną, prywatną chmurę. W jaki sposób?

Jeśli nie G Suite, to co?

Jak możemy przeczytać na stronach wsparcia Google:

Jeśli masz wycofaną, bezpłatną wersję G Suite i chcesz nadal korzystać z objętych nią usług, musisz przejść na płatną subskrypcję Google Workspace. Od 1 lipca 2022 r. wycofana, bezpłatna wersja G Suite nie będzie już dostępna.

To bardzo smutna informacja dla osób, które przyzwyczaiły się do używania G Suite zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Utracą dostęp do narzędzi, bez których ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w sieci. Ale Synology - tajwańska korporacja specjalizująca się w sieciowych urządzeniach pamięci masowej - ma dla nich ciekawą alternatywę. Mając jej NAS można stworzyć sobie odpowiednik wszystkich usług Google i korzystać z własnej, niezależnej od firm trzecich chmury. Choć na rynku są również inne propozycje tego typu, to właśnie Synology ma naszym zdaniem najbardziej wartą rozważenia.

Synology - chmura tylko dla Ciebie

Kupując stworzony przez Synology NAS, otrzymujesz dostęp do aplikacji umożliwiających zastąpienie usług Google. Oczywiście zakup wiąże się z pewnym wydatkiem, jednak pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat niezależnego użytkowania, ponadto producent oferuje zarówno rozwiązania dla użytkowników domowych, jak i firm. Możesz wybrać zatem taki, który najlepiej będzie wpasowywać się do twoich potrzeb. Co więcej - na stronie Synology możesz wskazać, do jakich zastosowań potrzebujesz serwera, wówczas zostaną Ci podsunięte wszystkie rozwiązania.

Osobiście wybrałem zastosowania domowe "kopia zapasowa danych", "centrum multimedialne" oraz "efektywność". Synology zapytało o ilość użytkowników - wskazałem "1-5" i wybrałem opcję rozpoznawania obrazu do automatycznego porządkowania zdjęć. Polecane NAS-y dla mnie to DS220+, DS 420+ oraz DS 1821+. Podobny selektor działa dla firm, tu mamy jednak więcej zastosowań do wyboru - jak pocztę czy pamięć masową w środowisku wirtualizacji - a minimalna liczba użytkowników to 20 osób. Wybieramy także ilość połączeń równoległych i przepustowość.

Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens

Pojawia się pytanie - ile to kosztuje? Najtańsze serwery plików Synology to wydatek ok. 600 złotych. Płatny G Suite to w najtańszej opcji 20,70 zł miesięcznie od użytkownika, więc jednorazowo płacisz za tyle, ile wynosi 30-miesięczny abonament, jednak tu nie masz dostępu dla tylko jednej osoby i żadnych ograniczeń w funkcjonalności! Przy droższych abonamentach Google (Business Standard to 41,40 zł miesięcznie za użytkownika, a Business Plus 69 zł miesięcznie za użytkownika) zakup własnego serwera jest jeszcze bardziej opłacalny. Tym bardziej, że każdy serwer oferuje szereg skalowalnych usług, będących odpowiednikami propozycji od Google.

Synology zamiast Google - wszystko, czego potrzebujesz

Czynnikiem, który skłania do zastąpienia Google przez Synology są usługi i aplikacje dostępne dla każdego posiadacza tego sprzętu. Znajdują się one w Centrum pakietów. Miejsce to umożliwia pobieranie, instalowanie i uruchamianie wybranych za pomocą kilku prostych kliknięć. W przypadku płatnych pakietów można wybrać opcję Kup lub Wypróbuj, aby sprawdzić ich możliwości przed ewentualnym wydaniem pieniędzy.

A jakie programy zastąpią usługi Google?

  • Gmail - Synology MailPlus. Pakiet daje ogromne możliwości konfiguracji klientów poczty internetowej. Można korzystać przy tym z zaawansowanych filtrów i niestandardowych etykiet. Pakiet pozwala na hostowanie wielu domen e-mail na jednym serwerze i niezależną konfigurację każdej z nich, włącznie z nakładaniem indywidualnych ograniczeń na rozmiary skrzynek pocztowych użytkowników i wysyłaniem przypomnień;
  • Kontakty - Synology Contacts. Pozwala zgromadzić wszystkie Twoje kontakty w jednym miejscu. Mogą być zaimportowane z serwerów zgodnych z usługami Google, Microsoft Outlook i CardDAV. Oczywiście Synology udostępniło szereg mechanizmów do segregacji i ustalania ważności kontaktów, dzięki czemu jest to proces bardzo wygodny. Szczegółowe uprawnienia do udostępniania pozwalają chronić poufne informacje przed nieautoryzowanym dostępem;
  • Kalendarz - Synology Calendar. Miejsce dające dostęp do kalendarza o wielu możliwościach. Przykłady? Chronologiczny przegląd zdarzeń z danego dnia, alarmy dla najważniejszych wydarzeń wraz z możliwością otrzymywania ich przed pocztę e-mail lub za pośrednictwem powiadomień przeglądarki, zarządzanie harmonogramami pracy zespołów czy dodawanie załączników;
  • Dysk Google - Synology Drive. Daje dostęp do Twoich plików w dowolnym czasie i na każdej platformie. Możesz bezpiecznie udostępniać dokumenty i zabezpieczać je przy użyciu szczegółowych ustawień uprawnień i szyfrowania SSL. Możliwa jest synchronizacja na żądanie lub przypisanie plików do komputera, aby na stałe zachować lokalną kopię. Dzięki funkcji tworzenia kopii zapasowych ważnych folderów (co można przeprowadzić w czasie rzeczywistym lub zgodnie z harmonogramem) masz pełną ochronę przed przypadkowym skasowaniem lub zaszyfrowaniem przez ransomware.
Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens

Na tym nie koniec. Usługi Google to także Zdjęcia, a więc i tu nie mogło tego zabraknąć. Synology Photos to odpowiednik Zdjęć Google - umożliwia tworzenie albumów i folderów, a następnie dostęp do nich z praktycznie z każdego miejsca - zaczynając od przeglądarki internetowej, kończąc na urządzeniach mobilnych. Rodzinne przeglądanie fotek? Tu pomoże funkcja transmisji na ekran telewizora. Liczne opcje usprawniają sortowanie i organizowanie plików ze zdjęciami, a dodatkowo możesz je chronić hasłami lub ustalać datę ich automatycznego usunięcia.

Nie możemy również zapomnieć o Dokumentach Google. I tu Synology nie zawiodło - Synology Office to pakiet gwarantujący bezpieczną, szybką i wydajną współpracę zespołów w czasie rzeczywistym przy dokumentach, arkuszach kalkulacyjnych i slajdach. Mamy tu właśnie te trzy kategorie - w każdej z nich szereg funkcji usprawniających wprowadzenie poprawek, analiz czy komentarzy. W ten sposób, pomimo braku usług Google, tempo pracy zespołu nie spada.

Synology NAS - rozwiązanie warte uwagi

Synology przygotowało rozwiązania, które można określić jako równorzędne z usługami Google. Dzięki temu nie musisz uzależniać się od zewnętrznej firmy i płacić jej okresowego abonamentu. Jednorazowa inwestycja w NAS oraz własny wybór potrzebnych pakietów jest nie tylko bardziej ekonomiczny, ale również znacznie wygodniejszy. Dlatego zamiast myśleć o przejściu na płatną subskrypcję G Suite, pomyśl raczej o zostaniu klientem Synology - to ma sens!