SysJoker - nowy niebezpieczny wirus na Windows, macOS i Linux!

Nowy wirus pojawił się na najpopularniejszych systemach operacyjnych na komputery. Nawet posiadacze Maców nie mogą spać spokojnie. Czym jest SysJoker i w jaki sposób się przed nim chronić?

Badacze do spraw bezpieczeństwa poinformowali o obecności nowego wirusa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tym razem mowa o rozwiązaniu, które jednocześnie atakuje trzy najpopularniejsze systemy operacyjne - Windowsa, macOS oraz Linuxa.

Surface Pro 8
Źródło: PCWorld.com

Surface Pro 8

Źródło: PCWorld.com

Najnowsze złośliwe oprogramowanie odkryte przez badaczy Intezer jest groźniejsze w przypadku macOS i Linuxa, niż na Windowsie. Wszystko ze względu na trudności w odkryciu SysJokera na systemach operacyjnych Linux i macOS.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Złośliwe oprogramowanie o nazwie SysJoker zostało po raz pierwszy odkryte w grudniu 2021 roku. Jest to backdoor, który monitoruje działanie systemu operacyjnego i może wpływać na jego zachowania.

Według badaczy Interzer nowy wirus to dzieło wyrafinowanych cyberprzestępców. Rozwiązanie może być wykorzystywane do śledzenie zachowania użytkownika w systemu operacyjnym oraz wywoływać ataki typu ransomware.

SysJoker przedostaje się do systemu operacyjnego jako udawana aktualizacja oprogramowania, która przedostaje się przez wbudowane zabezpieczenia systemów operacyjnych.

Aktualnie nie ma prostego sposobu na całkowite zabezpieczenie się przed SysJoker. Z pewnością pomoże w tym dobry antywirus z aktualną bazą zabezpieczeń oraz posiadanie najnowszej wersji systemu operacyjnego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: