System Android - historia od wersji 1 do Q

Jak zmieniał się na przestrzeni lat system Android? Zapraszamy na wspomnieniową podróż od pierwszej wersji po edycję beta najnowszej - Android Q.


Od czasu swojego debiutu Android przeszedł długą drogę, w trakcie której zmieniał się jego wygląd, funkcje oraz możliwości. Ten system dla urządzeń mobilnych, za którym stoi Google, ewoluował zawsze ku coraz lepszym rozwiązaniom i w chwili obecnej globalnie dominuje. Dokładne rozpisywanie się o każdej edycji zajęłoby znaczną ilość miejsca, dlatego przy kolejnych wersjach wymieniamy i podkreślamy tylko najważniejsze zmiany.

Android 1.0 i 1.1: narodziny przyszłej potęgi

Android zadebiutował w 2008 roku, gdy na rynek trafił Android 1.0. Co ciekawe, nie miał swojej nazwy kodowej. Był po prostu "jedynką" i już. W porównaniu z dzisiejszym, to system niezwykle minimalistyczny - oprogramowanie systemowe zawierało ówczesne wersje aplikacji Gmail, Map, Kalendarza i YouTube, a także przeglądarkę, która dopiero później przekształciła się w dzisiejsze Chrome. Tak. To było dawno.

Zobacz również:

  • Nowy interfejs w Android Auto! Co się zmieni? Kiedy aktualizacja? [24.09.2021]
  • SMSy o skierowaniu na kwarantannę - możesz zostać okradziony!
System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 1.5: Cupcake

Android 1.5 Cupcake pojawił się na początku 2009 i zapoczątkował tradycję "słodkich" nazw dla każdego systemu z rodziny. Wprowadził szereg pozytywnych zmian w interfejsie, w tym pierwszą w historii klawiaturę ekranową - a warto przypomnieć, że w tych czasach większość telefonów miała jeszcze fizyczną. Ważna nowość to framework dla aplikacji i widżetów firm trzecich, co pozwoliło niezliczonym deweloperom na tworzenie własnych apek na ten system. Pojawiła się także po raz pierwszy możliwość nagrywania materiałów wideo, a przeglądarka wyposażona została w silnik Javascript.

Android 1.6: Donut

Android 1.6 Donut pojawił się na jesieni 2009 roku i przyniósł możliwość zmiany ustawień rozdzielczości oraz wielkości ekranu pod kątem uruchamianych aplikacji, a także wsparcie dla sieci CDMA, jak Verizon, co było kamieniem milowym w zyskiwaniu popularności przez system.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 2.0 i 2.1: Eclair

Solidne podstawy pozwoliły na przejście do słodkiej eklerki, czyli edycji Android 2.0. Nastąpiło to zaledwie sześć tygodni po 1.6. Google postawiło na marketing - debiutowi systemu towarzyszyła szeroko zakrojona akcja promocyjno-informacyjna. I po raz pierwszy na rynku pojawił się telefon, na którym Android był systemem operacyjnym instalowanym fabrycznie - Motorola Droid.

W wydaniu 2.0 pojawiło się mnóstwo nowości, w tym obsługa głosowa nawigacji i zbieranie w czasie rzeczywistym informacji o korkach (wcześniej tego nie było w świecie smartfonów), zmiana mowy na tekst, a także powiększanie ekranu za pomocą rozsuwania wybranego elementu palcami. To ostatnie zostało podpatrzone na iOS, co doprowadziło do wojny pomiędzy gigantami.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 2.2: Froyo

W owym czasie tempo wprowadzania zmian przez Google było zabójcze - Android 2.2 ukazał się cztery miesiące po eklerce, a główne zmiany wprowadzono "pod maską".

System Android - historia od wersji 1 do Q

Jedną z najbardziej istotnych było wprowadzenie obsługi technologii flash do przeglądarki - a używało jej mnóstwo stron, aplikacji i gier online. Co ciekawe, Apple nie wspierało flasha na swoich urządzeniach i jak czas pokazał, miało rację. Obecnie flash jest używany dość niechętnie, głównie ze względu na wielkie ilości dziur i exploitów, jednak w 2009 była to technologia powszechna, a jej wprowadzenie do systemu mocno przyczyniło do jego rozpowszechnienia.

Android 2.3: Gingerbread

Android 2.3 to po raz pierwszy wygląd systemu taki, jakim kojarzymy go dzisiaj. Edycja zadebiutowała w 2010 roku, przynosząc zielonego robota-maskotkę oraz ikonki, które mamy i w obecnych wydaniach. Zieleń i czerń stały się barwami podstawowymi designu.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 3.0 i 3.2: Honeycomb

Honeycomb to rok 2011. Był to dziwny okres dla Androida - edycja 3.0 ukazała się wyłącznie na tablety wraz z Motorola Xoom, a następnie uzyskała dwie aktualizacje - 3.1 i 3.2. Design systemu to dzieło Matiasa Duarte - i choć był ciekawy, średnio przypadł użytkownikom do gustu.

System Android - historia od wersji 1 do Q

System miał interfejs pomyślany dla użytkowników tabletów, ale wiele z zastosowanych wówczas pomysłów zostało przeniesionych do późniejszych edycji Androida. Po raz pierwszy widzimy trzy przyciski nawigacji - w tym Home - a także aplikacje ułożone w formie stosu kart.

Android 4.0: Ice Cream Sandwich

Honeycomb można traktować jako pomost pomiędzy wersją 2.3 a 4.0 na smartfonach. Ice Cream Sandwich ukazał się w 2011 i wyznaczył standard wyglądu na kolejne lata. Interfejs został zunifikowany dla posiadaczy smartfonów i tabletów.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Ta edycja przyniosła takie elementy na smartfony, jak przyciski sterowania oraz układanie otwartych aplikacji w kartach. Pojawiło się także usuwanie ich za pomocą przesunięcia. Pod maską wprowadzony został ustandaryzowany framework - znany pod nazwą "Holo".

Android 4.1 i 4.3: Jelly Bean

W 2012 i 2013 pojawiły się dwie kolejne wersje systemów Android - Jelly Bean. Jeszcze bardziej rozbudowane w stosunku do poprzedników, dodawały sporo praktycznych funkcji i ułatwiały korzystanie ze wszystkich możliwości nawet początkującym użytkownikom. Zmiany dotyczyły także warstwy wizualnej, mieliśmy również pierwszy raz do czynienia z Google Now. Pojawiły się rozszerzalne i interaktywne powiadomienia, rozbudowano wyszukiwanie głosowe i inne funkcje.

System Android - historia od wersji 1 do Q

To właśnie Jelly Bean pozwolił na wsparcie dla kilku użytkowników jednocześnie, jednak tylko na tabletach. Mamy tu również wczesną wersję szybkich ustawień, a także ulepszony system umieszczania widżetów na ekranie głównym.

Android 4.4: KitKat

Końcówka 2013 roku to KitKat, wyznaczający kres "ciemnej ery" Androida, rozpoczętej przez Gignerbread. Jaśniejsze tło i bardziej naturalne kolory znacznie odświeżyły system wizualnie, a do tego doszedł przezroczysty pasek stanu i białe ikonki. To właśnie tu pojawiła się po raz pierwszy możliwość powiedzenie "OK Google" - jednak tylko na ekranie głównym lub podczas używania aplikacji Google.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 5.0 i 5.1: Lollipop

Google odświeżyło mocno Androida - edycja 5.0 wprowadziła standardowy dziś Material Design, który dał nowy wygląd całemu systemowi, aplikacjom i usługom Google. Poprawiono wyświetlanie kart oraz dodano wyświetlanie powiadomień na ekranie blokady i usprawniono ich zarządzanie.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Lollipop ulepszył obsługę sterowania głosem i wsparcie dla wielu użytkowników. Niestety, system miał wiele niedociągnięć, na likwidację których trzeba było czekać do kolejnego wydania.

Android 6.0: Marshmallow

Wydany w roku 2015, Marshmallow był największą aktualizacją Androida jak do tej pory. Rozpoczął też tradycję wydawania co roku nowej wersji systemu z pełnym numerem. Nowy ekran główny otrzymał Now On Tap - funkcja ta, po przytrzymaniu palca na przycisku Home, wyszukuje informacje dotyczące wszystkiego, co wyświetlane jest na ekranie.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Android 6.0 wprowadził także obsługę czytników linii papilarnych oraz wsparcie dla portów USB-C.

Android 7.0 i 7.1: Nougat

Android Nougat ukazał się w 2016 i dodał do systemu widok wielu okien, szybkie przełączanie między aplikacjami, a także tryb uśpienia, pozwalający na zaoszczędzenie baterii.

System Android - historia od wersji 1 do Q

To tutaj zadebiutował Asystent Google, a dwa miesiące po premierze Androida 7, Google pokazało swój pierwszy smartfon - Pixel.

Android 8.0 i 8.1: Oreo

Android Oreo dodał szereg usprawnień do systemu, w tym natywny tryb "obraz w obrazie", kanały powiadomień, zaawansowane możliwości związane z powiadomieniami wysyłanymi przez aplikacje, a także możliwość używania dwóch na jednym, podzielonym ekranie.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Wydany w 2017 roku Oreo to także warte odnotowania elementy techniczne, jak lepsze przystosowanie systemu pod kątem Chrome OS i poprawione działanie aplikacji z Androida na Chromebookach. Pojawił się także Project Treble — a czym jest, wyjaśniamy tutaj.

Android 9: Pie

Android Pie, czyli Android 9, zagościł na świecie w sierpniu 2018 roku. Przyniósł nowy system nawigacji za pomocą gestów, a zarazem zlikwidował trzy tradycyjne przyciski na rzecz jednego, dużego Home, który otrzymał bogatą funkcjonalność.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Pie otrzymał takie miłe dodatki, jak uniwersalny system odpowiedzi na powiadomienia, lepsze narzędzia do zarządzania zrzutami ekranu, zasilaniem oraz jasnością wyświetlacza. Ze spraw technicznych warto wymienić inteligentniejszy sposób zarządzania hotspotami Wi-fi, a także większą czułość czytnika linii papilarnych. Znacznie zwiększyły się funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a interfejs zyskał ciekawe animacje. Pojawiła się także cyfrowa równowaga - Digital Wellbeing - która dba o to, aby użytkownik balansował życie w świecie cyfrowym oraz prawdziwym.

Android 10: Q

Google opublikowało pierwszą betę edycji Q w marcu b.r., a potem zaktualizowało ją w kwietniu i maju. Ponownie zmianie uległ system sterowania za pomocą gestów, powraca przycisk powrotu. Android Q to także nowe możliwości związane z bezpieczeństwem, a także udzielaniem dostępu aplikacjom do wybranych elementów systemu i przechowywanych danych. Pojawiły się także dodatkowe zabezpieczenia przeciwko śledzeniu.

System Android - historia od wersji 1 do Q

Q to również natywne wsparcie dla sieci 5G, tryb skupienia Focus i nowy system dla wykonywania wielu zadań równocześnie - aplikacje będą informować o wszystkim za pomocą małego "bąbla", który przesuwa się po ekranie. W ten sposób mają także wyglądać możliwości zmiany ustawień, do których będzie można przejść bezpośrednio z aplikacji, w której się przebywa, bez konieczności wychodzenia z niej. Nie zabrakło również nowych opcji dotyczących systemu powiadomień oraz zasilania urządzenia. Wszystkie informacje na temat nowego systemu zbieramy w aktualizowanym tekście - "Android Q - Data premiery, Nazwa, Nowe Funkcje". Przeczytaj go, aby dowiedzieć się więcej o nowym systemie Android!

Google planuje wypuścić sześć wersji beta Q, zanim nastąpi premiera stabilnej, której oficjalna nazwa nie została jeszcze podana. Powinno stać się to w trzecim w kwartale 2019. A co potem? Cóż, wystarczy cierpliwie czekać - zobaczymy.