System Android może doczekać się wsparcia dla 64 bitów już w tym roku

W iPhonie 5s Apple zastosowało mobilny układ obsługujący 64-bitową architekturę, zostawiając tym samym Google i jego system Android w tyle. Wygląda jednak na to, że już w tym roku firma z Mountain View i producenci układów dla smartfonów i tabletów z zielonym robotem nadrobią zaległości.

Apple iPhone 5s to pierwszy smartfon pracujący pod kontrolą procesora obsługującego 64 bity. Do tej pory urządzenia mobilne oparte o platformę ARM w przeciwieństwie do klasycznych komputerów i architektury x86 obsługiwały wyłącznie 32-bitowy hardware. Apple wyprzedziło tutaj konkurencję, a chociaż od premiery iPhone’a 5s minęły już trzy miesiące, to Google nadal nie opublikowały żadnych oficjalnych planów dotyczących wprowadzenia obsługi 64 bitów w swoim systemie.

Wiele osób mogło być zawiedzone faktem, że najnowszy smartfon Google Nexus 5, wyprodukowany przez LG, tak jak poprzednicy jest 32-bitowy, ale nie powinno być to zaskoczeniem. Chociaż pojawiły się doniesienia o pierwszych 64-bitowych procesorach z których mogą skorzystać urządzenia z Androidem, takich jak chociażby Qualcomm Snapdragon 410, to najpierw Google musi uaktualnić swój system operacyjny.

Zobacz również:

  • Nothing i Qualcomm ogłaszają zawiązanie współpracy
System Android może doczekać się wsparcia dla 64 bitów już w tym roku

Zanim konsumenci będą mogli kupić urządzenia z systemem Google i 64 bitami minie jeszcze trochę czasu. Doniesienia Qualcomma i Samsunga sugerują, że nowe układy trafią do urządzeń jeszcze w tym roku. Wysypu takich jednostek możemy spodziewać się już na nadchodzących targach CES 2014 w Las Vegas. Nie wiadomo tylko, czy Google wyrobi się na czas z nową wersją systemu, która będzie w stanie wykorzystać w pełni możliwości, jakie daje nowa architektura.

źródło: phonearena.com