System Apple Mountain Lion: zobacz, na których Makach go nie zainstalujesz

Czekasz z niecierpliwością na nowy system Apple, czyli OS X 10.08 Mountain Lion? Sprawdź, czy twój komputer będzie mógł z niego skorzystać.


Dwa dni temu firma Apple udostępniła wersję deweloperską nowego systemu operacyjnego OS X 10.8 Mountain Lion. Patrząc na jego możliwości od razu rzuca się w oczy, że producent iPhone'a dąży do zwiększenia interoperacyjności pomiędzy platformą mobilną (iOS) i desktopową.

Mountain Lion to m.in. takie iOS-owe rozwiązania jak:

- Przypomnienia

- Notatki

- Centrum notyfikacji

- integracja z Twitterem

- Centrum gier

- AirPlay Mirroring

Nowy system to również większa integracja z usługą iCloud oraz aplikacja Messages, która zastąpiła program iChat do wysyłania wiadomości znany z poprzednich wersji Mac OS. W sumie Apple "dorzuciło" do Mountain Lion ponad 100 nowych funkcji.

Zobacz również:

Nie dla wszystkich...

Czy każdy będzie mógł skorzystać z Mountain Lion? Niestety nie. Apple przedstawiło bowiem listę komputerów, których właściciele będą zmuszeni do zatrzymania się na systemie Mac OS X Lion. Ich lista wygląda następująco:

- MacBooki z procesorami Intel Core 2 Duo wyprodukowane od końca 2007 do końca 2008 roku (modele nr MB061*/B, MB062*/B, MB063*/B, MB402*/A MB403*/A MB404*/A, MB402*/B)

- komputery Mac mini (połowa 2007 roku; oznaczenia: MB138*/A, MB139*/A)

- komputery iMac (koniec 2006 roku; oznaczenie: MA710xx/A)

- komputery MacBook Air (początek 2008 roku; oznaczenie: MB003LL/A)

Koniec z "Mac"

Warto na koniec dodać, że Apple potwierdziło, iż nowy system w przeciwieństwie do kilku poprzednich nie będzie posiadał w nazwie słowa "Mac".

Kiedy?

OS X 10.8 Mountain Lion zostanie udostępniony latem.

____________

Jak widać, "czynnik mobilny" to nowy trend, który szeroko wkracza do oprogramowania. Patrząc na stosunek sprzedaży urządzeń mobilnych do stacjonarnych komputerów, nie powinno to jednak nikogo dziwić.