System Linux przeznaczony dla Ultra Mobilnych Komputerów

Linpus Technologies, korporacja doskonale znana na Tajwanie z rozwijania komercyjnych dystrybucji Linux pragnie wejść na arenę międzynarodową ze swoim najnowszym produktem. Jest nim system Linux zaprojektowany specjalnie z myślą o komputerach przenośnych klasy Ultra-Mobile PC.

System o nazwie Linpus Linux Lite ma być energooszczędną i szybką platformą z minimalnymi wymaganiami systemowymi sięgającymi 128 MB pamięci operacyjnej RAM, 512 MB miejsca na dysku i procesora o taktowaniu 500 MHz. Najciekawszym elementem dystrybucji ma być interfejs przystosowany do ekranów o przekątnych około 7 cali. Użytkownik będzie miał również do dyspozycji dwa interfejsy graficzne: standardowy (Normal) ze środowiskiem KDE i początkujący (Easy) z dużymi, kolorowymi ikonami i dziesiątkami opisów najważniejszych aplikacji i narzędzi systemu. Funkcje oferowane przez Linpus Linux mają przypominać te z dystrybucji gOS 2.0, czyli znajdzie się w nich wiele aplikacji biurowo-multimedialnych i programów firmy Google.

Trudno niestety nazwać cały projekt innowacyjnym. Mimo iż brakuje w tej chwili tego typu systemu Linux, to plany Linpus Technologies wywołują pewne kontrowersje. Zarówno bowiem idea gOS, jak i pomysł wykorzystania środowiska graficznego KDE do stworzenia lekkiego i wydajnego systemu są pomysłami na pierwszy rzut oka niezbyt trafnymi. Podane minimalne wymagania sprzętowe są wymaganiami większymi niż zalecane w dziesiątkach dystrybucji korzystających z takich projektów jak Fluxbox, Enlightenment, czy XFCE. Aplikacje Google za to, przysporzyły systemowi gOS tylu zwolenników, co i zagorzałych wrogów.

Rynek UMPC ciągle się poszerza, a zainteresowanie ze strony społeczeństwa open source wzrasta. Niektóre mobilne komputery już korzystają z dobrodziejstw systemów alternatywnych (przykładem może być chociażby Wibrain B1L). Miejmy nadzieję, że będzie takich produktów coraz więcej.