System Windows 11 - wszystko co musisz o nim wiedzieć [Aktualizacja]

Firma Microsoft udostępniła już sześć aktualizacji Windows 11. Oto wszystko co wiemy na temat nowego systemu operacyjnego.


To już oficjalne - Windows 11 nie jest już tylko niewinną mrzonką spiskowców na Twitterze. Dzieje się to pomimo licznych zapewnień złożonych przez przedstawicieli Microsoftu w 2015 roku, że Windows 10 jest ostateczny i poza nim nic już nie będzie. Co prawda, plan mieli dobry: stworzyć oprogramowanie idealne dla każdego, które ulepszane będzie tylko i wyłącznie za pomocą regularnych aktualizacji. W kalendarzu poprawek co roku widniały zawsze dwie większe kompilacje wypuszczane w pierwszej i drugiej połowie roku oraz kilkanaście comiesięcznych z serii Patch Tuesday, których zadaniem było usuwanie błędów i aktualizowanie zabezpieczeń. Poza tym firma Microsoft dbała o to, by dorzucać jeszcze osobne łatki według potrzeb - a tych przez ostatni rok było naprawdę dużo, głównie ze względu na naprawdę liczne i irytujące błędy, które powodowały kolejne awarie. Te niekończące się pasmo porażek najwyraźniej było już nie do przerwania i to właśnie z tego powodu firma Microsoft postanowiła rzucić Windows 10 w diabły, by inwestować w coś innego, czyli w Windows 11. Niestety, wygląda na to, że będzie to kolejny system złożony i łatany za pomocą poprzednich wersji oprogramowania Windows - a to nie może skończyć się dobrze. Przyjrzyjmy się więc co na dzień dzisiejszy wiemy o nowej generacji.

Windows 11

Źródło: tecnologiapc.net

Zapowiedzi Windows 11

Zacznijmy od tego, że jeszcze w maju nikt nie brał na poważnie plotek o Windows 11. Wszystko zmieniło się po konferencji deweloperów, w której udział brali także przedstawiciele firmy Microsoft. To właśnie tam, dyrektor generalny Satya Nadella ogłosił, że wkrótce zostaną udostępnione szczegółowe informacje na temat następnej generacji systemu Windows. Co ważne, poza tym nie zdradził absolutnie żadnych szczegółów, więc Internet aż zawrzał od teorii. To właśnie tego dnia świat podzielił się na dwa obozy: jeden twierdzący, że zbliża się Windows 11, i drugi upierający się, że chodziło tylko o aktualizację Windows 10 o nazwie Sun Valley. Wtedy nikt nie wiedział, jaka była prawda.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 08.12.2021]
  • Recenzja: Halo Infinite – recenzja. Master Chief jakiego kochamy
  • Windows 11: Notatnik stanie się czarny

Wkrótce udostępnimy jedną z najważniejszych aktualizacji systemu Windows ostatniej dekady, aby odblokować większe możliwości ekonomiczne dla programistów i twórców. Hostowałem go samodzielnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy i jestem niesamowicie podekscytowany następną generacją systemu Windows. Nasza obietnica jest taka: stworzymy dziś więcej możliwości dla każdego programisty Windows i powitamy każdego twórcę, który szuka najbardziej innowacyjnej, nowej i otwartej platformy do tworzenia i dystrybucji aplikacji oraz zarabiania na nich. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce udostępnić więcej. - powiedział w czasie konferencji dyrektor generalny Satya Nadella

Nagle wszystko zmieniło się wczoraj, kiedy to niespodziewanie do Internetu wypłynęły zrzuty ekranu wprost z chińskiej wersji zapoznawczej systemu Windows 11. Od tamtej pory nikt nie ma wątpliwości - Windows 11 powstanie, a firma Microsoft pracowała nad nią od jakiegoś czasu. Mało tego, po analizie screenów pewne decyzje firmy wydają się teraz o wiele klarowniejsze niż wcześniej. Warto tutaj wspomnieć o nagłej rezygnacji z rozwijania i wdrażania systemu Windows 10X, który był już na etapie implementowania do urządzeń przenośnych. Wtedy wydawało się, że przedstawiciele chcą po prostu przenieść rozwiązania z systemu Windows 10X do Windows 10, jednak z dzisiejszej perspektywy wiemy, że chodziło o Windows 11. Zresztą, co tu dużo gadać. Przekonajcie się sami oglądając zrzuty ekranu prosto z nowej generacji systemu Windows.

Menu Start

Pierwsze co rzuca się w oczy to diametralna zmiana designu Menu Start. W nowym systemie okno mieści się w centrum ekranu niedaleko od paska zadań, od którego dzieli je niewielka przestrzeń. Jest to rozwiązanie, które widzieliśmy już w zapowiedziach Windows 10X. Sam układ uległ ogromnym zmianom względem Windows 10. W nowym systemie dzieli się on na dwie sekcje: na górze znajdują się aplikacje przypięte, a na dole rekomendowane. Przy dolnej krawędzi okna umieszczono widok profilu użytkownika oraz ikonę sterowania zasilaniem, po którego kliknięciu można urządzenie wyłączyć, uśpić lub uruchomić ponownie. Co ciekawe, Menu Start może także przybrać formę listy, którą także dobrze znamy z systemu Windows 10.

Co wprawniejsze oko zauważy jedną ogromną i "przełomową" zmianę - w Menu Start systemu Windows 11 nie pojawiają się dynamiczne kafelki. Już jakiś czas temu firma Microsoft zapowiedziała, że odejdą one do lamusa, w końcu towarzyszą systemowi już od Windows Phone 7 i wcale nie są dla większości użytkowników takie fajne, jak się początkowo wydawało. Fani tego rozwiązania mogą jednak odetchnąć z ulgą - istnieje sposób, który pozwala je włączyć nawet w Windows 11. Co prawda, należy skorzystać z Edytora rejestru, ale kto by się tam przejmował. Szczerze mówiąc nie wiem jak to się ma do ogłoszeń firmy Microsoft o zakończeniu wsparcia kafelków sprzed paru miesięcy, ale może możliwość ich włączenia to pozostałość po innym oprogramowaniu?

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Dynamiczne kafelki można włączyć tylko pomocą Edytora rejestru:

  1. Otwórz Regedit (Edytor rejestru.
  2. Otwórz HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionExplorerAdvanced
  3. Otwórz folder Zaawansowane.
  4. Utwórz nowy DWord i nazwij go "Start_ShowClassicMode"
  5. Naciśnij dwukrotnie wpis DWord i ustaw jego wartość na 1.
  6. Uruchom ponownie Eksplorator Windows przy użyciu Menedżera zadań.

Menu kontekstowe

Przedstawiciele firmy Microsoft postanowili zmodernizować nie tylko Menu Start, ale także menu kontekstowe pojawiające się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikony aplikacji. Zmiany mają przede wszystkim zwiększyć użyteczność oraz wydajność. Poza tym okazuje się, że pojawi się opcja wyświetlenia większej liczby opcji działania po kliknięciu "Pokaż więcej opcji". Jest ona kierowana głównie dla projektantów licznych programów dedykowanych Windows. Okazuje się, że do tej pory firma Microsoft nie zezwalała im na dostosowanie menu kontekstowego - na szczęście ma się to zmienić za pomocą tej nierzucającej się w oczy nowej funkcji.

System Windows 11 - wszystko co musisz o nim wiedzieć [Aktualizacja]

Źródło: Windows Latest

Wyszukiwarka

Funkcja wyszukiwarki - tak jak i do tej pory - znajduje się tuż obok ikony Menu Start. Po kliknięciu lupki otwiera się okno, które również zostało podzielone na kilka oddzielnych sfer. Pierwsza z nich to oczywiście, okno do wpisywania fraz, dalej widać kategorie wyszukiwania, niżej Najpopularniejsze aplikacje oraz Ostatnie i Szybkie wyszukiwania. W porównaniu do Windows 10, ta wersja prezentuje się dużo ładniej. Niestety, i ten projekt widzieliśmy już podczas promocji Windows 10X.

Windows 11

Pasek Zadań

Tak jak wspominałam, pasek zadań przeszedł największą transformację. Na zrzutach ekranu widać, że ikony umieszczone na pasku układają się centralnie, a nie tak jak zostaliśmy przyczajeni w poprzednich wersjach systemu Windows 10, po lewej. Kojarzy się to bezpośrednio z konkurentem Microsoftu, firmą Apple, która właśnie taki układ stosuje w swoim autorskim oprogramowaniu. Myślę, że dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że dokładnie tak miał wyglądać Windows 10X dla urządzeń hybrydowych. Jedyna informacja jaka zaskakuje to ta, że przewidziano różne preferencje użytkowników. W ustawieniach widnieje możliwość modyfikacji umiejscowienie ikon centralnie lub po lewej. Niestety, nie zaimplementowano opcji ustawienia ich z prawej strony, a szkoda.

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Aktualizacja 22.07.2021

Niestety, według najnowszych informacji, firma Microsoft zdecydowała się usunąć niektóre funkcje paska zadań i nie tylko. Przede wszystkim zostanie usunięta funkcja znana pod nazwą Oś czasu. Poza tym wiadomo, że pasek zadań będzie mógł znajdować się tylko i wyłącznie na dole ekranu. To duża zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że w Windows 10 mógł on zostać umieszczony na każdej krawędzi monitora. Ponadto w oficjalnej dokumentacji pojawiają się także wzmianki o rezygnacji z obsługi paska zadań za pomocą prawego przycisku myszy oraz umieszczania ikon na nim.

Obecnie przeciąganie pliku na aplikację na pasku zadań w celu otwarcia go w tej aplikacji nie jest obsługiwane w systemie Windows 11, ale doceniamy wszystkie twoje opinie i będziemy nadal używać ich do kierowania przyszłością takich funkcji", zauważyła firma.

Tryb ciemny i jasny

Windows 11 będzie miał możliwość dostosowywania trybów wyświetlania według własnych potrzeb. Zupełnym standardem wydaje się już opcja korzystania z trybu jasnego lub ciemnego, nie jest więc zaskoczeniem, że i w Windows 11 się pojawi. Ciekawsze jednak okazuje się, że system będzie można dostosować kolorystycznie. Na poniższym przykładzie widać odcień fioletowy, który w sumie prezentuje się nieźle. Aby zmienić kolor należy uruchomić Ustawienia > Personalizacja > Start, pasek zadań i centrum akcji. Tam można wybrać dowolną barwę na siatce, tu jednak ważna uwaga - kolor nie będzie działać w trybie jasnym.

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Zaokrąglone rogi

Na wszystkich rzutach ekranu widać, że absolutnie każdy element systemu Windows 11 posiada zaokrąglone rogi. Póki co, taką wizualizację otrzymywaliśmy tylko, gdy przyglądaliśmy się aktualizacji Sun Valley. No cóż, tu widzimy jeszcze więcej, jednak absolutnie nie jest to nowość, bo nie dość, że nowy sposób zakończenia rogów okien pojawi się zaraz w Windows 10, to miał także zostać zaimplementowany w Windows 10X. Zaokrąglone rogi to tylko przekopiowana na szybko cecha systemu, nic więcej.

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Eksplorator Plików

Przykro to mówić, ale Eksplorator Plików również nie dostał jakiegoś szczególnego odświeżenia, poza takim powierzchownym. Oczywiście, teraz jest dostosowany do ekranów dotykowych (czyżby dlatego, że Windows 10X był projektowany na ekrany hybrydowe z dotykowym ekranem?), posiada delikatnie zmodernizowane ikony oraz zaokrąglone rogi, ale to tyle. Cały układ aplikacji jest dokładnie taki sam jaki znamy z Windows 10. Mało tego, na dzień dzisiejszy Eksploarator plików nie obsługuje trybu ciemnego - ale to dlatego, że to co widzimy to tylko wersja zapoznawcza Windows 11. Niestety, analogicznie sprawa ma się także z Menadżerem zadań, który prezentuje się równie topornie, jak w aktualnym systemie. Jak na "nową generację systemu" spodziewałabym się czegoś więcej.

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Aktualizacja 26.06.2021

Na wczorajszej konferencji przedstawiono nowe zrzuty ekranu przedstawiające Windows 11. Na screenach widać ogromne zmiany. Pierwsze co rzuca się w oczy to totalnie zmodyfikowany pasek narzędzi. Od teraz jest od dostosowany do ekranów dotykowych. Po lewej stronie pojawił się przycisk "Nowy folder", który wcześniej nie był standardem. Poza tym firma Microsoft wprowadza zaktualizowany przycisk edycji, nowoczesne okna podręczne, okna dialogowe, menu kontekstowe i inne. Jak widać na poniższych zdjęciach, nowy interfejs wygląda dużo nowocześniej niż obecnie. Projekt został trochę uproszczony w porównaniu do tego co widzieliśmy w zapowiedziach Windows 10X.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Centrum Akcji

Z jednej strony Centrum Akcji to absolutny strzał w kolano. W Windows 11 przedstawia się identycznie jak w Windows 10. Tu nawet nie ma co omawiać i jako dowód wstawiam dla porównania zrzut ekranu pulpitu z obu systemów. Z drugiej strony, może to i dobrze, że nie zmienili wszystkiego. W moim odczuciu z Centrum Akcji korzysta się naprawdę bardzo rzadko i szkoda inwestować czas w coś, czego się nie używa. Jednak warto zadać sobie pytanie: dlaczego ten element systemu jest taki toporny w Windowsie, skoro w macOS sprawdza się super?

Windows 11

Źrodło: Windows Latest

Aktualizacja 23.06.2021

Jednak coś ma się zmienić. Okazuje się, że przeprojektowaniu ulegnie wolumin multimedialny. Według przecieków ma prezentować się tak jak na zrzutach poniżej:

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 25.06.2021

Po wczorajszej konferencji okazuje się, że Centrum Akcji przeszło ogromną metamorfozę! Na poniższych zrzutach ekranu widać, że projektu zupełnie nie przypomina tego, który znamy w Windows 10.

Windows 11
Windows 11

Funkcja wspierająca wielozadaniowość

Oprócz interfejsu bliźniaczo podobnego do tego z systemu Windows 10X, firma Microsoft dodała do Windows 11 także funkcję wielozadaniowości, aby umożliwić wygodne rozłożenie okien na pulpicie. Do wyboru jest rozkład na pół, na trzy okna oraz na ćwiartki. Aby wybrać interesujący nas układ wystarczy najechać kursorem na ikonkę maksymalizacji okna, by po chwili pokazały się rozszerzone możliwości. Według plotek, firma Microsoft ma zamiar także pozwolić użytkownikom na projektowanie własnych sfer dostosowanych do ich potrzeb - niestety, nie jest to jeszcze zaimplementowane do wersji zapoznawczej.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 21.06.2021

Według najnowszych przesłanek pojawi się dodatkowe rozmieszczenie okien dzielące ekran na trzy sfery. Jak widać na poniższym zrzucie ekrany, od teraz na monitorze mogą równomiernie wyświetlać się trzy aplikacje lub z przewagą środkowego okna. Trzeba przyznać, ze nowa funkcja będzie pomocna dla tych, co pracują na jednym ekranie komputera.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Wake on Touch

Wake on Touch to funkcja ułatwiająca szybki odblokowanie telefonu za pomocą kliku kliknięć. Byli posiadacze Windows Phone z pewnością będą wiedzieć o co chodzi, bo to właśnie w tym systemie ostatnio była zaimplementowana, gdzie zresztą odniosła skromny sukces. Wygląda a to, że Wake on Touch wróci w spektakularny sposób do systemu w Windows 11. Możliwe, że poprawne jej działanie będzie wymagało specjalnej konfiguracji sprzętowej, która zadebiutuje dopiero z Surface Pro 8.

Microsoft Store

Sklep firmy Microsoft również zostanie przeprojektowany. Okazuje się, że firma Microsoft zdecydowała się na zmianę designu oraz zasad obowiązujących w aplikacji. Według najnowszych danych Microsoft Store ma się stać przyjemniejszy dla środowiska programistów ze względu na nowe funkcje. Jedną z nich ma być możliwość skorzystania z własnego systemu płatności w aplikacjach. Ponadto mają pojawić się tam popularne aplikacje takie jak Google Chrome czy Firefox.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Obsługa kilku monitorów

Windows 10 posiada jedną, główną wadę - nie do końca dobrze obsługuje kilka monitorów na raz. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale zawsze wiadomo, że coś się może brzydko mówiąc wykrzaczyć. Najczęstszym problemem zgłaszanym przez użytkowników było przegrupowanie okien na jeden monitor po wybudzenia urządzenia z trybu uśpienia. Na szczęście w Windows 11 ma się to zmienić. Według przesłanek pojawi się nowa funkcja, która pozwoli systemowi operacyjnemu zapamiętać lokalizacje okien na podstawie połączenia monitora. Oprócz ulepszeń zmiany rozmieszczenia aplikacji istnieje prawdopodobieństwo, że system zminimalizuje wszystkie okna po odłączeniu dodatkowego monitora.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Obsługa widżetów

Firma Microsoft najwyraźniej rozważa wsparcie dla widżetów innych producentów, które pozwolą użytkownikom dostosować pulpit według własnych potrzeb. Warto zauważyć, że obsługa interfejsów API nie jest dostępna w kompilacji, która pojawiła się w Internecie, ale ma zostać włączona jeszcze w tym lub w przyszłym roku. Prawdopodobnie nowe widżety będą dostępne dzięki pośredniczeniu nowej, odświeżonej wersji Microsoft Store, gdzie zostanie zaimplementowana stosowna zakładka o nazwie "Widżety".

Windows 11

Wsparcie dla WDDM 3.0

WDDM 3.0 to model sterownika ekranu systemu Windows, który jest wymagany do lepszego interfejsu graficznego w WSL. Okazuje się, że nowy system Windows 11 będzie zawierał wsparcie dla niego w pełnym wymiarze, który pozwoli na obsługę graficznych aplikacji Linuxa na pulpicie Windows.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Ustawienia

Ogromnych modyfikacji doczekała się także aplikacja Ustawienia, która zupełnie nie przypomina już tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni. Zaktualizowana wersja panelu oferuje bardziej zorganizowany układ i kolorowe ikony. Podobnie jak w Panelu Sterowania, aplikacja ta będzie korzystać z nowego menu nawigacyjnego po lewej stronie okna, a wszystkie kategorie będą posiadać ikony obok tytułu. Znajdziemy tak: System, Bluetooth i urządzenia, Siec i Internet, Personalizacja, Aplikacje, Konta, Czas i język, Granie, Ustawienia dostępu oraz Windows Update. Na pierwszy rzut oka widać, że zniknęła kategoria Telefon.

Windows 11

Ustawienia systemu Windows otrzymają także nowe opcje konfiguracji, by pomóc użytkownikom lepiej dostosować system operacyjny. Na przykład pojawi się możliwość dostosowania pulpitów wirtualnych, klawiatur dotykowych z niestandardowym tłem, a także rozmiaru ich klawiszy. Dodatkowo aplikacja otrzymała znaczące uaktualnienie wydajności.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 6.07.2021

Według najnowszych informacji w aplikacji Ustawienia mają pojawić się możliwości zarządzania kartami sieciowymi bez konieczności korzystania z Panelu Sterowania. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, pojawił się przycisk włącz/wyłącz połączenie sieciowe w sekcji "Karty sieciowe". Wcześniej ta funkcja była dostępna tylko za pośrednictwem panelu sterowania.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Poza tym przedstawiciele firmy Microsoft postanowili przeprojektować również ustawienia, aby pomóc użytkownikom rozsądniej gospodarować dostępnym miejscem na przestrzeni dyskowej. Pojawił się ulepszony układ z możliwością zwolnienia miejsca na dysku przez wykrywanie starszych i nieużywanych plików na dysku lokalnym.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Ciekawa jest również zakładka z ustawieniami baterii. Tam znajdziemy wykresy, które pokażą więcej szczegółów na temat zużycia energii przez urządzenie. Wykresy można przestawiać, analizować na przestrzeni ostatniego tygodnia lub 24 godzin. Co warte zauważenia, to że są one bliźniaczo podobne do tych, które znamy z systemu Android lub iOS.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Fluent Design

Fluent Design, który do tej pory znany był raczej z aktualizacji Sun Valley został wprowadzony także do Windows 11. Okazuje się, że w ramach odświeżenia wyglądu, firma Microsoft postanowiła dodać zaokrąglone rogi do aplikacji Paint oraz Notatnik. Co ważne, pasek narzędzi, który znajduje się w górnej części okna zastępowany jest nowoczesnym nagłówkiem oraz panelem wypełnionym wszystkimi funkcjami programu. Pojawiają się tutaj: dodatkowe pole wyboru, zaznaczenie pędzla, kształty, suwak grubości, kontur, wypełnienie i wszystkie inne opcje.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Kiedy premiera?

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy ostateczna wersja systemu Windows 11 trafi w ręce zwykłych konsumentów. Jest jednak nadzieja, że szczegółów dowiemy się już niedługo, bo 24 czerwca. To właśnie wtedy ma odbyć się konferencja, na której przedstawiciele firmy Microsoft przedstawią więcej szczegółów na temat "następnej generacji systemu Windows".

Aktualizacja 25.06.2021

System Windows 11 trafi w ręce testerów z programu Windows Insider 28 czerwca. Wszyscy inni będą musieli poczekać aż do premiery, która nastąpi pod koniec lata 2021 lub jesienią.

Aktualizacja 02.09.2021

Według najnowszych wieści firma Microsoft zamierza wprowadzić system Windows 11 już 5 października. Wygląda na to, że oprogramowanie będzie ustępniane partiami w oparciu o kompatybilne podzespoły. Aktualizacja zostanie przekazana użytkownikom za pomocą narzędzia Windows Update Assistant.

10-dniowy okres próbny

Firma Microsoft zdecydowała się na wprowadzenie 10-dniowego okresu próbnego, który załącza się przy instalacji aktualizacji przenoszącej system z Windows 10 do Windows 11. W trakcie jego trwania użytkownicy bez problemu mogą cofnąć aktualizację za pomocą jednego kliknięcia. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Mica

Według ostatnich podań, system Windows 11 będzie korzystał z nowego elementu projektu o nazwie "Mica". Na pierwszy rzut oka może on wyglądać jak tradycyjna przeźroczystość z efektem akrylowym znanym z Fluent Design, prawda jest jednak z goła bardziej skomplikowana. W przeciwieństwie do tego co widzieliśmy w projektach dla Windows 10, Mica jest nieprzezroczystą i dynamiczną warstwą, który wykorzystuje natywną kompozycję i tapetę pulpitu Windows do malowania tła menu kontekstowego.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

System powiadomień

W najnowszej kompilacji wersji zapoznawczej systemu Windows 11 firma Microsoft zdecydowała się znacząco zmodernizować interfejs okien dialogowych alertów systemowych. Chodzi oczywiście o tego typu powiadomienia, które pojawiają się w przypadku konieczności natychmiastowej reakcji użytkownika jak na przykład w sytuacji gdy bateria się rozładowuje. W najnowszej wersji systemu prezentuje się on o wiele nowocześniej, zgodnie z całym projektem systemu. Zresztą, zobaczcie sami na zdjęciu poniżej.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Integracja ze Spotify

W najnowszej aktualizacji systemu pojawiła się pełna integracja jednego z najpopularniejszych serwisów streamingowych Spotify z aplikacją Zegar. Tego typu fuzja ma zwiększać naszą produktywność techniką Pomodoro. Na zrzutach ekranu, które wyciekły do Internetu widać, że w aplikacji Zegar pojawi się nowa zakładka o nazwie Sesje skupienia. To tam znajdziemy wszystkie opcje ustawienia celów oraz czasu, jaki potrzebujemy na jego wykonanie. Poza tym firma Microsoft udostępniła opcję wybrania playlisty z programu Spotify, która będzie włączona podczas naszej pracy.

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Windows 11

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 20.08.2021

Według najnowszych wieści firma Microsoft planuje połączyć najlepsze funkcje aplikacji Microsoft To Do oraz Spotify. Wszystko po to, by pełna koncentracja użytkowników byłą w pełni zachowana. Siódma aktualizacja systemu Windows 11 pozwala wybrać zadanie oraz piosenkę, która ma nam towarzyszyć podczas pracy.

Microsoft To Do

Źródło: Windows Latest

Outlook

To, że aplikacja Outlook otrzyma zupełnie odświeżony wygląd wiadomo od dłuższego czasu. Poza zaokrąglonymi rogami okna i nowymi ikonami, design programu zostanie dostosowany do projektu całego systemu. Na tym jednak nie koniec, bo jak wiadomo z jednego z ostatnich raportów, Outlook ma zyskać na funkcjonalności międzyplatformowej. Oczekuje się, ze niejako scali się ona wraz z aplikacjami Poczta oraz Kalendarz.

Outlook

Źródło: Windows Latest

Microsoft Teams Chat

Windows 11 zostanie wyposażony w program Microsoft Teams Chat. Domyślnie znajduje się on na pasku zadań, skąd w łatwy sposób można nim sterować. Program posiada możliwość czatowania oraz połączeń audio i wideo. W najbliższym czasie możemy się spodziewać, że pojawi się także funkcja udostępniania ekranu i wyświetlania listy uczestników.

Aktualizacja 27.09.2021

Twój Telefon

Odświeżenie aplikacji Twój Telefon polega głownie na zmianach wizualnych - centrum powiadomień zostało przesunięte na lewą stronę, okienko zyskało zaokrąglone rogi, a nawigacja została umieszczona na górze. Pozwala na szybki dostęp do wiadomości, zdjęć i innych treści, a jeśli korzysta się z Surface Duo lub telefonów Galaxy, można za pomocą aplikacji wykonywać połączenia.

System Windows 11 - wszystko co musisz o nim wiedzieć [Aktualizacja]

Foto: WindowsLatest

Tych funkcji nie zobaczymy w Windows 11

Firma Microsoft zdecydowała się na usunięcie integracji wydarzeń z wysuwanego okna kalendarza, który w systemie Windows 10 był zsynchronizowany na wszystkich urządzeniach podłączonych do tych samych kont Microsoft, Outlook i Exchange. Zgodnie z oświadczeniem firmy Microsoft, funkcja ta nigdy nie zostanie już dodana do oficjalnej wersji oprogramowania. Ma to na celu wymuszenie ja użytkownikach korzystanie z panelu widżetów.

Bardzo dziękuję za przekazanie nam swojej opinii. Chociaż będziemy nadal wykorzystywać Wasze opinie, aby kierować przyszłością takich funkcji, obecnie w systemie Windows 11, w nowym środowisku widżetów dostępna jest opcja kalendarza, której można użyć do szybkiego przeglądania osobistego kalendarza i jego wydarzeń” – napisał przedstawiciel firmy Microsoft w poście na Feedback Hub.

Na tym jednak nie koniec. Firma Microsoft postanowiła usunąć także wyświetlanie czasu w sekundach po kliknięciu ikony zegara po prawej stronie paska zadań. Przynajmniej na razie, bo w przyszłości planują do tego wrócić, niestety, nie wiadomo, kiedy.

Podsumowanie

Windows 11 to bardzo ciekawy pomysł, biorąc pod uwagę ilość problemów z awaryjnym już Windows 10. Niestety, uważam, że analizując ostatnie przesłanki, prace nad nową generacją systemu zaczęły się zbyt późno. Wygląda na to, że przedstawiciele firmy Microsoft chcą uformować coś na szybko z Windows 10X oraz aktualizacji Sun Valley tylko po to, by pozbyć się palących problemów z Windows 10, których nie potrafią rozwiązać już od ponad roku. Pomysły na realizację kolejnego systemu są interesujące, jednak na zaokrąglonych rogach i przesunięciu ikonek na środek paska zadań dobrego systemu się nie zbuduje. Czas pokaże, czy moje sceptyczne podejście jest słuszne, może Windows 11 okaże się tajemniczym projektem nad którym pracowano ostatnie kilka lat? Nie wydaje mi się, ale nadal mam nadzieję, że nie dostaniemy niedługo bubla, którego będzie trzeba łatać tak samo jak Windows 10.

Nie wiesz jaki laptop jest warty uwagi? Sprawdź HP Spectre x360 14!