System dla każdego - Mandrake 6.1

Popularność Linuksa rośnie także wśród zwykłych użytkowników. Wielu osób szuka możliwości "bezbolesnego" poznania tego uniksowego systemu. Specjalnie dla nich tworzone są wersje łatwe w instalacji i obsłudze. Zdecydowanie najlepszą tego typu dystrybucją jest Linux Mandrake 6.1 o kodowej nazwie Helios. Poprzednia wersja 6.0 zwyciężyła w konkursie IDG LinuxWorld Editors' Choice 1999 w dwóch kategoriach - jako "Produkt roku" oraz "Dystrybucja przeznaczona dla serwerów"


Popularność Linuksa rośnie także wśród zwykłych użytkowników. Wielu osób szuka możliwości "bezbolesnego" poznania tego uniksowego systemu. Specjalnie dla nich tworzone są wersje łatwe w instalacji i obsłudze. Zdecydowanie najlepszą tego typu dystrybucją jest Linux Mandrake 6.1 o kodowej nazwie Helios. Poprzednia wersja 6.0 zwyciężyła w konkursie IDG LinuxWorld Editors' Choice 1999 w dwóch kategoriach - jako "Produkt roku" oraz "Dystrybucja przeznaczona dla serwerów".

System dla każdego - Mandrake 6.1
Mandrake to dystrybucja (czyli wersja) Linuksa zawierająca specjalne ułatwienia dla początkujących użytkowników. Jest atrakcyjna także dla profesjonalistów - administratorów, programistów i konsultantów z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy powód to 99-procentowa (jak twierdzi producent) zgodność z Red Hat Linuksem, stającym się obecnie standardem wśród dystrybucji linuksowych, drugim zaś jest atrakcyjnie dobrany zestaw oprogramowania.

Linux Mandrake został opracowany przez firmę MandrakeSoft i jest dostępny nieodpłatnie w Internecie lub za cenę nośnika (płyta CD-R). Ta właśnie wersja znajduje się na naszej płycie. Producent zarabia na sprzedaży zestawów PowerPack (kilku płyt CD z ogromną ilością oprogramowania użytkowego dla Linuksa) i odpłatnej obsłudze technicznej użytkowników.

System dla każdego - Mandrake 6.1
Celem MandrakeSoft jest opracowanie takiej wersji, która pozwoli użytkownikowi poznać i wykorzystać wielkie możliwości Linuksa bez narażania się na szok i zniechęcenie spowodowane zawiłościami tego uniksowego systemu. Często bowiem już sama instalacja Linuksa okazuje się barierą nie do przebycia.

Mandrake ma to przełamać - jego instalacja sprowadza się do odpowiedzi na kilka pytań zrozumiałych dla każdego, kto chociaż raz instalował MS Windows. System jest gotowy do pracy w trybie graficznym natychmiast po zainstalowaniu, a domyślne środowisko to KDE (zwycięzca w kategorii "Środowisko użytkownika" we wspomnianym wyżej konkursie IDG LinuxWorld). System jest również natychmiast gotowy do pracy w Internecie lub sieci lokalnej i zawiera pakiet oprogramowania całkowicie wystarczający do codziennej pracy. Dla polskiego użytkownika niezwykle cenna jest możliwość włączenia bez problemu polskiej wersji językowej KDE oraz obsługi polskiej klawiatury i polskich czcionek.

Linux Mandrake rozwija się niezwykle szybko i w kolejnych wersjach ma się pojawić m. in. nowy program, Panoramix, graficzny instalator systemu wzorowany na MS Windows 98 (informacje na temat nowych rozwiązań można znaleźć pod adresem www.mandrake-linux.com).

System dla każdego - Mandrake 6.1
Początkujący powinni pamiętać, że w przeciwieństwie np. do MS Windows, każda dystrybucja Linuksa zawiera nie tylko system operacyjny, ale także (a może przede wszystkim) oprogramowanie użytkowe - zaawansowane programy graficzne, kilka przeglądarek WWW, programy pocztowe, rozmaite narzędzia internetowe, kompilatory niemal wszystkich języków programowania, jakie kiedykolwiek powstały, zestawy czcionek do wielu języków narodowych itd. Obfitość tych dóbr jest jednym z powodów dużych wymagań co do wielkości miejsca na dysku.

Wymagania sprzętowe

Podczas instalowania Linuksa na komputerze wyposażonym w najnowszy sprzęt mogą się pojawić problemy z obsługą niektórych urządzeń (np. kart dźwiękowych, graficznych 3D, interfejsu USB), i to nawet wtedy, gdy z pracą pod kontrolą MS Windows nie było żadnych problemów. Wynika to stąd, że Linux ma zupełnie inną architekturę wewnętrzną i inaczej obsługuje urządzenia zewnętrzne - przygotowanie sterowników jest bardziej czasochłonne. W zasadzie jedynymi urządzeniami, które na pewno nie będą (przynajmniej w przewidywalnej przyszłości) obsługiwane, są tzw. Winmodemy, czyli najtańsza (i najniższej jakości) klasa modemów, które przerzucają obliczenia na procesor.

Procesory

System dla każdego - Mandrake 6.1
Linux Mandrake jest zoptymalizowany do procesorów co najmniej klasy Pentium i wszelkich rozwiązań równorzędnych produkowanych przez AMD, Cyrix, Winchip itd. i powoduje wzrost szybkości pracy systemu o kilkanaście procent w stosunku do wersji ogólnej. Słabsze komputery, np. z procesorem 486, są jednak nadal obsługiwane przez inne dystrybucje, np. Red Hat Linux.

Twardy dysk

Ilość potrzebnego miejsca na dysku jest ściśle związana ze sposobem, w jaki ma być zainstalowany system. Jeśli chcesz podzielić dysk na partycje, przeznacz dla systemu w partycji głównej około 500 MB, a na partycję wymiany (tzw. swap - pamięć wirtualna) około 50-70 MB. Do zainstalowania Mandrake na próbę (np. z poziomu MS Windows Đ co jest naprawdę możliwe!) i bez dzielenia dysku na partycje wystarczy ok. 400 MB na system i 70 MB na swap. Zakładamy tu wybranie domyślnej klasy instalacji Normal (patrz poniżej).

Urządzenia zewnętrzne

Nie ma problemów z obsługą drukarek, modemów, kontrolerów SCSI skanerów (SCSI), nagrywarek CD (przyłączanych przez SCSI i port drukarki), większości kart TV, cyfrowych aparatów fotograficznych oraz kamer.