System dla przenośnych

Zaostrza się walka na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń zapewniających bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Motorola w ostatnim oświadczeniu stwierdziła, iż nie zamierza wspierać systemu operacyjnego Windows CE Microsoftu ani jego przenośnej przeglądarki internetowej - Mobile Explorer. "Przyszłość należy do systemu Palm OS i firmy Symbian" - powiedział Bott Ikeler, rzecznik firmy. Motorola poinformowała, że uzyskała licencję na system Palm i będzie go wykorzystywała w swoich urządzeniach przenośnych - głównie w telefonach komórkowych. Z kolei Palm i Symbian (którego współwłaścicielem jest Ericsson) zawarły w październiku umowę, na mocy której stworzą wspólny system operacyjny dla urządzeń bezprzewodowych. Jego jądro będzie pochodziło z systemu EPOC Psiona, a graficzny interfejs użytkownika z Palm OS.

Analitycy z Mobile Insights przewidują, że powyższe posunięcia spowodują zwycięstwo systemu Palm na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń przenośnych. Jak powiedział David Hayden: "Palm jest teraz predysponowany do przejęcia palmy pierwszeństwa. Drugi będzie EPOC, a Windows CE bez poważniejszych posunięć ze strony Microsoftu wypadnie z rynku".

Według szacunków IDC, na rynku obecnie dominuje system operacyjny firmy Palm Computing, który jest wykorzystywany w 75% urządzeń przenośnych. Sytuacja ta może jednak zmienić się, Casio Computer i Siemens nawiązały bowiem współpracę w zakresie produkcji i wprowadzania na rynek bezprzewodowych urządzeń, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE.

Więcej informacji: www.computerworld.com, www.mot.com