System nawigacji satelitarnej Galileo uruchomiony

Galileo, europejski globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS), został uruchomiony. Dzięki niemu dokładność geolokalizacji zwiększy się aż dziesięciokrotnie.


Galileo - nowy globalny system nawigacji satelitarnej

Po 17 latach prac ruszył w końcu europejski system nawigacji satelitarnej Galileo (GNSS). Z pewnością korzystalibyśmy z niego szybciej gdyby nie problemy z budową satelitów, jak i problemy stwarzane przez Stany Zjednoczone, dla których Galileo jest bezpośrednim konkurentem systemu Global Positioning System (GPS). Koszt inwestycji oszacowano na ok. 10 miliardów dolarów.

Galileo - na co obecnie pozwala?

Infrastruktura satelitarna oraz naziemna Galileo jest już gotowa. W fazie rozruchu system nie będzie jednak w stanie działać nieprzerwanie więc będzie musiał sięgać po pomoc GPS.

Galileo - ile satelitów go napędza?

Galileo po osiągnięciu pełnej mocy w 2022 roku będzie korzystał z 30 satelitów (obecnie jest ich 18) krążących po trzech orbitach na wysokości 23 222 kilometrów.

Galileo - co oferuje?

W porównaniu do konkurencji Galileo cechuje go znacznie lepsza dokładność: 1 metr w przypadku zwykłych zastosowań i 1 centymetr w przypadku zastosowań komercyjnych. Ponadto system oferować ma znacznie mocniejszy sygnał, więc poradzi sobie w miejscach (wnętrza budynków, duże wysokości), w których GPS nie daje rady. To zaś sprawia, że nowa geolokalizacja znacznie usprawni m.in. działania różnych służb ratujących ludzkie życie.