System operacyjny dla Ciebie

Kiedyś było się albo użytkownikiem Maka, albo Windows. Albo maniakiem Uniksa. Bez względu na orientację, w życiu większości osób był tylko jeden system operacyjny. Jednak dzięki wszędobylskim procesorom Intela i ciężkiej pracy legionów programistów te dni dobiegły końca. Teraz komputery Apple'a mogą działać pod kontrolą Windows XP. Wybór nie jest więc prosty: Vista czy XP? Windows, Mac czy Linux? A może wszystkie naraz? Dzięki ulepszonej technologii wirtualizacyjnej możesz korzystać z więcej niż jednego systemu.

Do większości nowych komputerów dołączany jest system Windows Vista, ale ten sam komputer możesz uruchomić z wykorzystaniem pobranego bezpłatnie i samodzielnie nagranego dysku Linuksa Ubuntu. A jeśli spodoba ci się system Ubuntu, będziesz mógł zainstalować go obok Windows kilkoma kliknięciami myszy.

Dzięki istotnym ulepszeniom technologii wirtualizacyjnej, postępom sprzętowym oraz dominacji procesorów x86 w każdym systemie operacyjnym można uruchomić wirtualną wersję innego systemu.

Każdy komputer nadal potrzebuje podstawowego systemu operacyjnego, ale obecnie dużo łatwiej jest dobrać kombinację dostosowaną do własnych potrzeb. W moim domowym biurze jest kilka Maków działających pod kontrolą OS X oraz komputerów PC z systemami Windows XP, Windows Vista, Ubuntu i OpenSuSE. A moim następnym komputerem prawdopodobnie będzie Mac z co najmniej trzema spośród tych systemów zainstalowanymi - może nawet działającymi - jednocześnie. Jeśli stać Cię na sprzęt Apple'a, polecałbym właśnie taką konfigurację. Dlaczego? Przejrzyj tabele, w których przedstawiliśmy zalety i wady najważniejszych systemów, a następnie przeczytaj, jaki jest obecny stan każdego z nich.

System operacyjny dla Ciebie

Pochwała Windows XP

System Windows Vista rodził się długo i w bólach, ale na szczęście mamy to za sobą. Vista działa nieźle na moim w miarę nowoczesnym komputerze biurkowym i z przyjemnością używam jej ulepszonego interfejsu i narzędzi do codziennej pracy oraz rozrywki. Zanim jednak zajmiemy się nowym dzieckiem Microsoftu, powiedzmy kilka słów o starym, dobrym XP.