System operacyjny w przeglądarce

Wyobraź sobie nowy system operacyjny: bezpieczny, stabilny, kolorowy i dostępny... tylko przez przeglądarkę internetową. Prawdziwy internetowy system operacyjny to dopiero przyszłość, ale już dzisiaj można obejrzeć pierwsze przymiarki do realizacji tej idei.

Strony internetowe stają się aplikacjami. Ważne pliki coraz częściej przechowujemy w Internecie, aby były "zawsze pod ręką". Pocztę elektroniczną czytamy przez przeglądarkę WWW. Domowe filmy umieszczamy na YouTube. Bazę znajomych mamy na Gronie, LinkedIn czy innym Spinaczu. Czy wkrótce nadejdzie czas, gdy większość funkcji systemu operacyjnego zostanie przeniesionych do Internetu? Czy powstanie system operacyjny oparty przede wszystkim na usługach dostarczanych online?

System operacyjny w przeglądarce

YouOS to prototyp systemu operacyjnego dostępnego przez przeglądarkę internetową.

Wiele osób podejrzewa, że twórcą internetowego systemu operacyjnego może być Google. Wymyślono nawet nazwę dla przyszłego produktu: GoogleOS. Firma Google zdystansowała się od tego pomysłu, ale idea systemu opartego na usługach internetowych wydaje się realna. Istnieją prototypy systemu operacyjnego dostępnego przez przeglądarkę, takie jak niezwykle interesujący projekt YouOS czy, w ograniczonym zakresie, Meebo. Pojawiły się też pierwsze głosy, że być może Microsoft zaangażuje siły w stworzenie systemu operacyjnego bazującego na usługach internetowych.

Ciekawy pomysł realizuje firma Xcerion. Szkieletem dla internetowego systemu operacyjnego ma być dodatkowa warstwa oprogramowania, połączona z przeglądarką internetową. W tej warstwie mają być dostępne niewielkie aplikacje. Programy takie, miniaturowe pod względem rozmiaru, w rzeczywistości będą zaawansowanymi usługami dostarczanymi podobnie jak dzisiaj edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny Google. Użytkownik będzie mógł przechowywać pliki na serwerach Xcerion, na lokalnym komputerze lub w dowolnym miejscu Internetu. Zapowiedzi firmy Xcerion przewidują, że większość aplikacji, podobnie jak sam system, będzie darmowa. Czy taka fantazja ma szansę się ziścić?