System płatności Sofort? Jeżeli dbasz o bezpieczeństwo, to lepiej uważaj!

Słyszeliście o systemie płatności Sofort? Jeżeli nie, to warto, abyście dowiedzieli się więcej na jego temat, gdyż...po prostu warto!


Sofort to system płatności firmy Payment Network AG, który pojawił się kilka miesięcy temu na naszym rynku (w Niemczech podobno należy do niego 15% rynku) i wykorzystywany jest przez kilkadziesiąt sklepów online, wśród których znalazły się tak znane marki jak Deichmann.

To co wyrabia ten system...

No ale zacznijmy od początku. Jak z pewnością większość z was wie (przynajmniej taką mam nadzieję), powinniśmy bardzo dbać o bezpieczeństwo naszych danych takich jak login i hasło do konta bankowego. Np. w sekcji "Podstawowe zasady bezpieczeństwa" w moim banku znalazłem m.in. następujące zalecenia:

Dbaj o zachowanie poufności swoich haseł PIN, numerów NIK itp. Numerów PIN nie podawaj nawet pracownikom Banku.

W razie podejrzenia, że hasło PIN zostało ujawnione, natychmiast je zmień lub zablokuj usługę, kontaktując się z najbliższą placówką Banku lub dzwoniąc do Zespołu Doradców BZWBK24, kontakt znajdziesz tutaj.

Nie używaj tego samego hasła PIN do różnych usług (np. BZWBK24 telefon, BZWBK24 internet, iBiznes24) czy autoryzacji kart płatniczych.

Nie używaj tego samego hasła PIN, do logowania i rejestrowania się na innych serwisach (np. facebook, youtube, myspace).

Jeżeli uważasz, że musisz zapisać numer NIK lub hasła PIN, zrób to tak, żeby osoba niepowołana nie mogła tych informacji poprawnie zidentyfikować.

Działania te mają nas ochronić np. przed często pojawiającymi się atakami typu phishing, których celem jest wyłudzenie od nas wspomnianych danych i wyczyszczenie naszego konta.

Teraz możemy już przejść do systemu płatności Sofort. Co w nim takiego kontrowersyjnego? Otóż to, że po wybraniu go jako formy płatności będziemy musieli...podać w odpowiednich polach login i hasło do naszego konta bankowego!

Później system w naszym imieniu loguje się na naszym koncie i wykonuje odpowiedni przelew. W przypadku zabezpieczenia w postaci kodu przesyłanego przez bank SMS-em zostaniemy poproszeni o jego podanie.

Co więcej, zaglądając do "Polityki Prywatności Payment Network AG" znajdujemy m.in. następujący punkt:

W przypadku przelewów o podwyższonym ryzyku nadużycia sprawdzamy również, czy ewentualne inne przelewy w systemie sofortbanking realizowane z Państwa konta w przeciągu ostatnich 30 dni wykonane zostały z powodzeniem. Jeżeli i o ile tego rodzaju transakcje sofortbanking zapisane zostały w naszym systemie, kontrolujemy na podstawie danych dotyczących obrotów na Państwa koncie, czy zostały one faktycznie zaksięgowane (np. porównanie zapisów kwota i tytułu przelewu).

Innymi słowy, decydując się na Sofort przyzwalamy również, aby jego pracownicy bez przeszkód sprawdzali historię naszych transakcji.

Brak rekomendacji

Trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, że system płatności Sofort nie ma rekomendacji żadnego banku. Decydując się więc na jego stosowanie i podając mu login/hasło łamiemy więc regulamin banku, co może nam grozić przykrymi sankcjami.

Teraz najlepsze...

Korzystając z systemu Sofort potwierdzenie naszej zgody na transakcję przesyłane jest natychmiast do sklepu. Później system wykonuje w naszym imieniu przelew. W niektórych bankach mamy jednak możliwość jego anulowania. Otwiera to furtkę dla osób, które dzięki temu mogą nieuczciwie za darmo dokonać zakupów. W jaki sposób? Odpowiedni przewodnik znajdziecie pod tym adresem.

Jeżeli zainteresował was ten temat polecam zajrzeć na stronę http://niebezpiecznik.pl, gdzie znajdziecie wiele interesujących wypowiedzi. Udzielili ich zarówno przedstawiciele niektórych banków, jak i sklepu, który zdecydował się na zintegrowanie z systemem płatności Sofort.