System projekcyjny OmniTouch zamieni wszystko w "dotykowy ekran"

Współpraca naukowców z Microsoft Research i Carnegie Mellon University zaowocowała stworzeniem interesującego systemu projekcyjnego o nazwie OmniTouch. Potrafi on przemienić praktycznie każdą powierzchnię, np. powierzchnię ręki, w "dotykowy ekran".

OmniTouch stanowi połączenie zmodyfikowanego kontrolera Kinect i laserowego miniaturowego projektora. Urządzenie montowane jest na ramieniu użytkownika i potrafi przemienić praktycznie każdą powierzchnię (np. powierzchnię ściany, czy dłoni) w "dotykowy ekran".

System śledzi ruch palców użytkownika wykrywając, czy dotyka on interaktywnego ekranu. Co więcej, radzi sobie również z obsługą multidotyku.

OmniTouch nie wymaga żadnej kalibracji i automatycznie dostosowuje się do kształtu wykorzystywanej powierzchni, aby zmniejszyć zniekształcenia. Za jego pomocą można np. na dłoni wyświetlić klawiaturę telefonu i wybrać numer. Więcej przykładowych zastosowań nowego rozwiązania oraz jego dodatkowe możliwości prezentuje poniższy film:

Twórcy systemu OmniTouch zapewniają, że ostatecznie będzie się on cechował znacznie mniejszymi wymiarami zbliżonymi do talii kart. Możliwe nawet będzie zamontowanie go wewnątrz innego przenośnego urządzenia.