System u Mechanica

Ukazała się nowa wersja programu System Mechanic Professional - zestawu potężnych narzędzi usprawniających pracę peceta i umożliwiających uporanie się z większością problemów, które można napotkać w czasie pracy z systemem. Aplikacja zawiera m.in. moduły zwiększające realną przepustowość połączenia z Internetem, zarządzające rejestrem Windows, usuwające spyware, usuwające pliki oraz zmieniające blisko sto nieudokumentowanych ustawień Windows.

System u Mechanica

Pierwsze, co zwraca uwagę przy pierwszym uruchomieniu, kto odświeżony i nieco przebudowany interfejs graficzny. Okno programu zawiera siedem przycisków, które grupują moduły w kategorie. Początkowy użytkownik powinien skorzystać z ekranu startowego, który zawiera mnóstwo porad, wskaźników oraz uaktualnień. Przy każdorazowym wciśnięciu przycisku Home narzędzie sprawdza system pod kątem prędkości, bezpieczeństwa, sprawności oraz aktualizacji. Przy każdej kategorii wyświetlany jest status oraz lampka - czerwona oznacza zagrożenie lub słabe osiągi, żółta możliwość niebezpieczeństwa, a zielona, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Porady i sztuczki

System u Mechanica

Dobrym rozwiązaniem jest wyświetlanie komentarzy przy każdym zagadnieniu - np. obok tematu "zaśmiecenie" widnieje informacja, jaki rozmiar mają pliki, które nie są do niczego potrzebne. Obok tej informacji program doradza jakie narzędzie należy uruchomić, aby pozbyć się bałaganu. Tworzenie każdorazowo raportu może być nieco kłopotliwe, gdyż aplikacja nawet na szybkich komputerach (Pentium 4 2,8 GHz, 1 GB RAM) generuje sprawozdania bardzo wolno - nawet kilkadziesiąt minut. Na szczęście istnieje możliwość przerwania takiej akcji.

Aby szybko ogarnąć wszystkie sprawy do załatwienia lub załatania, wystarczy spojrzeć na listę i odniesienia do odpowiednich narzędzi. Każda pozycja oznaczona jest specjalną ikonką, która pokazuje jakiego tematu dotyczy informacja (np. bezpieczeństwo lub optymalizacja). Dwa duże zegary u góry ekranu pokazują ogólny stan zdrowia systemu oraz zabezpieczeń. Im bardziej wskazówka jest wychylona na prawą stronę, tym lepiej.

Optymalizacja

Przycisk do optymalizacji zawiera siedem narzędzi do poprawy wydajności komputera. Użytkownik znajdzie tutaj elementy poprawiające rzeczywistą prędkość łącza internetowego oraz uzyska informacje na temat połączenia sieciowego. Oprócz tego znajdują się tutaj:

System u Mechanica

- Speed Up Hard Drivers - zaawansowany defragmentator dysków, który nie tylko układa odpowiednio bity danych na talerzach magnetycznych, ale również pozwala optymalizować podczas uruchamiania systemu plik rejestru, plik wymiany danych oraz MFT.

- Memory Mechanic jest odpowiedzialny za monitorowanie i czyszczenie pamięci operacyjnej komputera. Sprawne zarządzanie procesami, usługami i bibliotekami podnosi wydajność całego systemu oraz sprawia, że działa on stabilniej. Dostępna jest opcja defragmentacji RAMu, oraz monitorowania procesora. Oczywiście można ustawić z jaką częstotliwością ma być uaktualniana informacja.

System u Mechanica

- Manage Windows Startup to niezwykle funkcjonalne i rozbudowane narzędzie do monitorowania i zarządzania wszelkimi możliwymi aplikacjami i procesami, jakie uruchamiają się w systemie. Program potrafi nie tylko wskazać jakie biblioteki są w danej chwili uruchomione, ale przypisać każdą do przeglądarki lub programu. Użytkownik oczywiście ma możliwość usunięcia lub tymczasowego zablokowania takiego elementu w systemie.

- Proces Manager to po prostu bardziej zaawansowany menedżer zadań znany z systemu Windows. Oprócz wyświetlania uruchomionych procesów daje on użytkownikowi możliwość obejrzenia dokładnej lokalizacji programu oraz opisu. Dzięki podsumowaniu można od razu dowiedzieć się, czy nie jest uruchomiony jakiś niebezpieczny kod.