SystemRescueCd - narzędzie do odzyskania systemu po awarii

Nawet najlepszy komputer może od czasu do czasu ulec awarii, na skutek której system może przestać funkcjonować prawidłowo, a dane zostać utracone. Przyda się narzędzie, które pozwoli zminimalizować straty i przywrócić OS do działania.

SystemRescueCd to pomoc w tego typu przypadku. Na naszej stronie znajduje się obraz płyty, który należy pobrać i stworzyć z niego ratunkowe CD. Po awarii systemu należy uruchomić komputer z włożoną do napędu płytą, co pozwoli na dostęp do licznych narzędzi i funkcji, pozwalających na odzyskiwanie danych i przywrócenie plików systemowych, które mogły zostać uszkodzone na skutek awarii. Pełna lista dostępnych aplikacji zawiera kilkadziesiąt pozycji, z których warto wymienić między innymi MemTest (do sprawdzenia pamięci RAM), Network Manager (do testowania połączenia z siecią), NTFS-3G (sterownik do obsługi partycji NTFS), TestDisk (narzędzie związane z odzyskiwaniem plików).

SystemRescueCd - narzędzie do odzyskania systemu po awarii

SystemRescueCd po wypaleniu na krążku jest traktowany jako dysk startowy i pozwala uruchamiać także programy DOS, umożliwia również odpalenie aplikacji AIDA (testowanie podzespołów), a także narzędzia diagnostycznego MHDD. Najnowsza wersja, oznaczona numerem 4.3.0 to usunięcie pakietu TrueCrypt, zaimplementowanie wsparcia dla języka Ruby oraz aktualizacja GParted i wybranych narzędzi.

SystemRescueCd 4.3.0 można pobrać z tej strony.