Systemowe narzędzia administracyjne


6. Diagnostyka pamięci

Nawet prawidłowo skonfigurowany system, z aktualnym systemem i aplikacjami sprawia czasami różne problemy. Niespodziewanie zawiesza się, restartuje, programy przestają reagować. Kłopot mogą sprawiać wadliwe kości pamięci. Jedno z systemowych narzędzi administracyjnych pozwala uruchomić szereg testów mających na celu sprawdzenie czy pamięć operacyjna nie uległa awarii.

1. Aby przetestować pamięć wybierz z zestawu narzędzi ikonę Diagnostyka pamięci. Test przeprowadzane są w środowisku testowym po restarcie komputera. Do wyboru masz możliwość natychmiastowego uruchomienia narzędzia - wiąże się to z zamknięciem działających programów i systemu - bądź skorzystaniem z niego po najbliższym rozruchu Windows. Kliknij Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów.

2. System zostanie zamknięty i ponownie uruchomiony. Automatycznie wystartuje także narzędzie diagnostyczne. Weryfikacja pamięci będzie przeprowadzana na podstawie domyślnych ustawień testu. Możesz jednak wybrać inne parametry. Aby dostać się do okna opcji wciśnij klawisz [F1].

3. Domyślnie zaznaczony jest standardowy zakres testów i dwa przebiegi kontroli. Używając klawiszy strzałek góra i dół zmienisz wariant na podstawowy bądź rozszerzony. Wciskając [TAB] przejdziesz do ustawień pamięci podręcznej. Standardowo jest ona włączana bądź wyłączana na podstawie domyślnych ustawień każdego testu. Możesz jednak włączyć ją bądź wyłączyć na stałe. Ponownie wciśnij [TAB] aby zmienić liczę przebiegów. Do wyboru masz wartości od 1 do 99. Jeżeli wpiszesz 0 kontrola będzie działała w pętli do chwili aż zatrzymasz ją samodzielnie.

4. Wciśnięcie [F10] zapisuje zmiany i kontynuację poszukiwania uszkodzeń. Poniżej paska przebiegu wyświetlane są komunikaty o błędach bądź ich braku. Na koniec uruchomiony zostanie system operacyjny. Raport z działania narzędzia możesz zobaczyć po kliknięciu komunikatu wyświetlonego w zasobniku systemowym.