Systemowy Alien

Dystrybucje systemu Linux różnią się między sobą m.in. formatem, w jakim rozprowadzane są pakiety programów. Jeżeli chcemy zainstalować w systemie pakiet pochodzący z innej, niż posiadana przez nas, dystrybucji, pomocny będzie program Alien, którego nowa wersja została udostępniona przez producenta.

Alien to aplikacja, dzięki której możemy dokonać konwersji pomiędzy formatami rpm z dystrybucji Red Hat, Debian dpkg, Stampede slp, oraz Slackware tgz. Po zmianie na właściwy dla naszej dystrybucji format program można juz bez problemów zainstalować.

Programu Alien nie powinno się jednak używać do zmiany istotnych plików systemowych czy też wspólnych bibliotek, które bardzo często pisane są pod kątem danej dystrybucji i wykazują spore różnice, wpływające na stabilne działanie systemu.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2023]

W najnowszej wersji Alien 8.47 wprowadzono zmiany i poprawki m.in. w modułach odpowiedzialnych za formaty x86_64 rpms, amd64 debs, a także java 1.5.0 diffs. Jeżeli chcemy wykorzystać w pełni możliwości programu, w systemie powinny być wcześniej zainstalowane pakiety Perl w wersji 5.004 lub wyższej, Red Hat Package Manager, oraz pakiety dpkg, dpkg-dev i debhelper z dystrybucji Debian.

Więcej informacji

http://kitenet.net/programs/alien/