Systemy Media Center

Domowe systemy media center łączą zalety środowiska komputerowego i urządzeń kina domowego. Pozwalają przesyłać do telewizora i sprzętu HiFi obraz przechowywany w plikach wideo, muzykę zapisaną na twardym dysku audycje radiowe i telewizyjne z Internetu. Potrzebne jest jedynie odpowiednie oprogramowanie, które zapanuje nad biblioteką multimediów i da się sterować za pomocą pilota dołączonego do odbiornika TV

XBMC

Integracja różnych usług, możliwość współpracy różnego rodzaju urządzeń, prostota tworzenia sieci i powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu powodują, że popularność zdobywają rozwiązania, które do niedawna stanowiły niszę. Smartfony zastępują konsole, odtwarzacze, służą jako przenośne odbiorniki telewizyjne. Tradycyjne telewizory, wyposażone w funkcje Smart TV nie służą już tylko do oglądania audycji TV i filmów z odtwarzacza ale podłączeniu do Internetu pozwalają na przeglądanie stron i wyświetlanie strumieni wideo z różnych serwisów. Komputer i sieciowe magazyny danych można połączyć z domowymi urządzeniami HiFi i stworzyć rozbudowane centra rozrywki. Potrzebne są jedynie odpowiednie narzędzia, by tym wszystkim sprawnie zarządzać. Funkcje takie starają się zapewnić systemy media center.

XBMC

XBMC jest uznawany przez większość użytkowników za jeden z lepszych i najbardziej rozwiniętych systemów obsługi komputerowych multimediów. Charakteryzuje go doskonała oprawa graficzna, stabilność, wszechstronna obsługa różnych formatów multimedialnych i szeroka społeczność użytkowników pomagająca rozwiązać błędy i usunąć awarie.

Narzędzie dostępne jest w polskiej wersji językowej, co niewątpliwie ułatwia jego obsługę. Czytelny, prosty ale bardzo ładny interfejs przyczynia się do prostoty funkcjonowania. Programem można sterować za pomocą klawiatury, myszy bądź pilota. Polecenia i funkcje zostały przygotowane w ten sposób, by nie było z tym kłopotu w systemach kina domowego.

XBMC potrafi wyświetlać pliki graficzne, odtwarzać filmy i muzykę. Niewiele jest formatów, z którymi sobie nie poradzi. Źródłem danych mogą być pliki zapisane na dysku lokalnym, zewnętrznym nośniku podpiętym do portu USB czy umieszczone w dowolnej lokalizacji sieciowej. Może to być na przykład LAN ale strumienie są odtwarzane również bezpośrednio z Internetu. System współpracuje z napędami CD oraz DVD, wyodrębni nierozpakowane dane zapisane w archiwach ZIP i RAR. Po przeskanowaniu dysków stworzy kompletną bibliotekę multimedialną zawierającą opisy plików czy okładki. Obsłuży pokazy slajdów i listy odtwarzania. Wbudowane wizualizacje uprzyjemnią słuchanie muzyki. Moduł pogody wyświetli prognozę na kilka dni do przodu.

Systemy Media Center

XBMC - moduł wideo

O elastyczności i sile XBMC stanowią dostępne wtyczki i dodatki. System obsługuje skórki więc bez problemu można dostosować jego wygląd do własnych wymagań. Pluginy umożliwiają odtwarzanie mediów z różnych serwisów internetowych, stacji telewizyjnych czy radiowych. Pozwalają sterować zdalnie systemem, budzić komputer czy zmieniać źródła informacji pogodowych. Brakuje obsługi tunera TV ale to jest zwykle domeną odbiornika telewizyjnego. XBMC funkcjonuje na platformie Windows i Linuksowej.

Podstawy konfiguracji XBMC

XBMC domyślnie przystosowany jest do użytkownika anglojęzycznego. Zanim więc rozpoczniesz korzystanie z tego systemu warto zmienić język interfejsu na polski. Podobnie jest z prognozą pogody. XBMC może wyświetlać ją na ekranie telewizora ale należy mu wskazać jakiego regionu ma dotyczyć. Rozpoczynając korzystanie z XBMC warto tez wiedzieć, jak dostosować wgląd programu do własnych wymagań czy korzystać z wtyczek i dodatków.

1. Uruchom XBMC i korzystając z myszy, klawiatury bądź pilota, zaznacz w menu pozycję SYSTEM. Wybierz z dodatkowego menu opcję Settings. Kliknij bądź zaznacz i wciśnij [ENTER] w grupie Appearance. Przejdź do sekcji International i w polu Language ustaw Polish. Po chwili język interfejsu zostanie zmieniony automatycznie.

2. W menu, w którym się aktualnie znajdujesz możesz zmodyfikować ustawienia skórki. Przejdź do kategorii Skóra i kliknij pole Skóra. Domyślnie dostępna jest jedna kompozycja ale można z Internetu pobrać dodatkowe. Wybierz przycisk Pobierz więcej. Wskaż na liście wybraną skórkę. Opis wyświetlony zostanie w oknie po prawej stronie. Będzie on jednak w języku angielskim. Kliknij skórkę, potem przycisk Instaluj. Postęp instalacji widoczny bezie obok nazwy kompozycji. Jednocześnie możesz załadować kilka tematów. Zwróć uwagę, że razem ze skórką uruchamiane są dodatkowe wtyczki. Jeżeli chcesz od razu zmienić wygląd XBMC, wybierz przycisk Tak.

3. Używając przycisk [ESC] cofnij się do poprzedniego menu. Skonfigurujesz tu jeszcze zachowanie wygaszacza. Przejdź do kategorii Wygaszacz. Tryb funkcjonowania ustawisz w polu Tryb wygaszacza. Domyślne przyciemnianie funkcjonuje bardzo dobrze. Możesz jednak włączyć na przykład pokaz slajdów czy użyć czarnej planszy. Czas bezczynności, po której screensaver zostanie uruchomiony ustawia się w polu Włącz wygaszacz po upływie. Wybierz opcję Ustawienia i za pomocą suwaka po prawej stronie skonfiguruj poziom przyciemnienia.

4. Cofnij się do głównego menu konfiguracyjnego. Ustawienia typowe dla wybranej skórki zmienisz w kategorii Skóra. Włączysz i wyłączysz na przykład tryby sortowania, sposób odtwarzania zwiastunów czy wyświetlania opisów filmów. W głównym menu konfiguruje się także opcje prognozy pogody. Zrobisz to w kategorii Pogoda. Kliknij opcję Ustawienia i opcję Change location 1. Domyślnie ustawiona jest tu Warszawa i możesz ją pozostawić, jeżeli jesteś mieszkańcem tego miasta. Jeżeli nie, wpisz nazwę innego miasta i zaakceptuj wybór.

5. Standardowo prognozę dostarcza do XBMC serwis Weather Underground i może on nie uwzględniać niektórych mniejszych polskich miejscowości. W razie wystąpienia takiej sytuacji należy doinstalować inną wtyczkę pogodową. W głównym oknie kategorii Pogoda kliknij opcję Pogoda i pole Pobierz więcej. Większe możliwości oferuje na przykład serwis World Weather. Zainstaluj go, cofnij się do głównego menu pogody i jeszcze raz wybierz Pogoda. Wskaż na liście zainstalowaną właśnie wtyczkę i powtórz konfigurację miejscowości.

6. Aby w pełni korzystać z możliwości XBMC należy jeszcze wiedzieć, jak dodawać do biblioteki różne media. Mogą to być filmy, pliki muzyczne czy zdjęcia, zapisane na twardym dysku, nośniku zewnętrznym bądź sieciowym. Dla przykładu skonfigurujemy bibliotekę wideo. W głównym oknie systemu kliknij polecenie VIDEOS. Wybierz opcję Pliki oraz Dodaj wideo. Nadaj lokalizacji przyjazną nazwę i kliknij Przeglądaj. Do wyboru masz różne kategorie lokalizacji. Są tu twarde dyski, miejsca w sieci lokalnej, w Internecie, źródła strumieni wideo. Wskaż na przykład jeden z dysków apotem katalog, w którym zapisane są pliki z filmami. Kliknij OK i jeszcze raz OK. W polu Zawartość katalogu wskaż rodzaj materiału, na przykład filmy czy seriale. Zaznacz również opcję Uruchom automatyczne skanowanie, a także pole z uwzględnieniem podkatalogów. W centralnej części okna wyświetlane są wtyczki dostarczające informacji o filmach. Możesz użyć jednej z nich bądź pobrać dodatkowe. W sekcji Ustawienia włączysz dodatkowe opcje związane z konkretną wtyczką. Zaakceptuj ustawienia przyciskiem OK.

Team MediaPortal

Kolejny system multimedialny z czołówki programów tego typu. Team MediaPortal stanowi kompletne rozwiązanie pozwalające odtwarzać i zarządzać wszystkimi domowymi mediami. Graficznie przypomina Windows Media Center ale dzięki systemowi skórek można zmienić jego wygląd. Warto się nad tym zastanowić, bo domyślny układ poleceń przetłumaczonych na język polski powoduje, że fragmenty opisu są niewidoczne.

Dwa tryby pracy, uproszczony i zaawansowany, zadowolą każdego użytkownika. A przyznać należy, że opcji konfiguracyjnych jest w programie sporo. Można zdać się na konfigurację automatyczną bądź wszystko ustawić samemu. Dzięki zestawowi kodeków ffdshow, MediaPortal odtworzy większość dostępnych plików filmowych i muzycznych. Obsługa zewnętrznych tunerów powoduje, że za pomocą komputera pracującego pod kontrolą Team MediaPortal można oglądać tradycyjny program telewizyjny. Z programem współpracują zwykłe urządzenia, tunery DVB-T, DVB-S czy DVD-C. Można ich nawet zainstalować kilka jednocześnie.

Systemy Media Center

Strona startowa MediaPortal

Narzędzie umożliwia zarządzanie biblioteką plików multimedialnych, pozwala tworzyć listy odtwarzania, oceniać utwory, odtwarzać losowo, automatycznie wyszukiwać stacje radiowe i internetowe. Elektroniczny przewodnik po programach ułatwia nagrywanie audycji zgodnie z określonym harmonogramem. Kanały można sortować, przeszukiwać i grupować. Zapisane na dysku zdjęcie odtworzysz pojedynczo bądź w formie uzupełnionego przejściami pokazu slajdów. Funkcjonalność aplikacji łatwo rozszerzyć za pomocą wtyczek. System może również służyć jako serwer mediów dla urządzeń w sieci lokalnej.

Linux Media Center Edition

LinuxMCE to system operacyjny bazujący na Linuksie, przeznaczony i zoptymalizowany do zadań związanych z zarządzaniem domowym multimediami oraz urządzeniami domowej automatyki. Może on kontrolować odtwarzanie filmów czy muzyki ale także pilnować systemów alarmowych, instalacji telekomunikacyjnych, zarządzać oświetleniem bądź klimatyzacją. Platformą, na której funkcjonują wszystkie narzędzia jest Kubuntu. Do dystrybucji tej dodano takie narzędzia, jak aplikację telefonii Asterisk, odtwarzacz xine, system HTPC MythTV czy nagrywarkę VDR.

LinuxMCE został przygotowany tak, by mógł sprawnie funkcjonować na urządzeniach różnego typu. Można go więc instalować na zwykłych komputerach, smartfonach i padach. W każdym przypadku zostanie odpowiednio dopasowany do możliwości sprzętu czy ustawień wyświetlania. Elastyczność w stosunku do sprzętu to jedna z jego głównych cech. Jego głównym elementem odpowiedzialnym za system domowej rozrywki jest aplikacja MythTV. Dostępna jest ona także na inne dystrybucje.

Sprzętowe centra rozrywki

Domowym centrum rozrywki nie musi być komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Na rynku dostępne są dedykowane rozwiązania sprzętowe spełniające te same funkcje. Pozwalają one przesyłać do telewizora zbiory zapisane w sieci lokalnej, multimedia z różnych serwisów internetowych, niektóre pozwalają nagrywać treści na podłączony nośniku danych a jeszcze inne dają dostęp do stron internetowych czy poczty elektronicznej. Oto niektóre z takich urządzeń.

Odtwarzacz Boxee Box i pilot

Boxee Box to niewielkie urządzenie o futurystycznych kształtach pracujące pod kontrolą systemu Boxee. To sprzętowe rozwiązanie D-Linka pozwala łączyć się z siecią za pomocą kabla bądź bezprzewodowo i przesyłać sygnał do telewizora po kablu HDMI z rozdzielczością 1080p. Umożliwia odtwarzanie internetowych stacji telewizyjnych i radiowych, korzystanie z serwisów społecznościowych. Współpracuje między innymi z Netfliksem, Vudu czy Vimeo Radzi sobie bez problemu z większością używanych formatów audio i wideo.

Iomega TV

Iomega TV jest kolejnym rozwiązaniem sprzętowym zarządzanym przez Boxee. Możliwości tego urządzenia przewyższają nawet oryginalny Boxee Box. Iomega wyposażyła swój produkt w serwer DLNA, który pozwala udostępniać strumienie wideo w sieci lokalnej, a wariant Network ma wbudowany dwu lub jedno-terabajtowy twardy dysk

Odtwarzacz Roku oferuje praktycznie te same funkcje, co Boxee. Zarządza nimi jedynie inna aplikacja. Wariant drugi Roku obsługuje telewizję w rozdzielczości 1080p interfejs Bluetooth i WiFi. Minusem urządzenia jest mała liczba formatów odtwarzanych z nośników USB.

Ferguson Ariva HDPlayer 200A

Ferguson to marka znana wśród użytkowników tunerów satelitarnych, cyfrowej telewizji naziemnej, odtwarzaczy i innych urządzeń multimedialnych. Seria odtwarzaczy HD Ariva może posłużyć jako domowe centrum multimedialne. Urządzenia radzą sobie z większością dostępnych formatów audio, wideo i graficznych. Obsługują tekstowe pliki z polskim napisami do filmów. Pozwalają pobierać dane z nośników zewnętrznych i sieci lokalnej. Możliwość wbudowania twardego dysku rozszerza ich funkcjonalność o sieciowy magazyn danych oraz klienta BitTorrent

Apple TV

Engage HQ z oferty Media-Tech to urządzenie funkcjonujące jako domowe centrum rozrywki. Pracuje ono pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Umożliwia łączenie się z sieciami bezprzewodowymi i kablowymi. Dwa porty USB pozwalają na podłączanie do niego zewnętrznych nośników, klawiatury czy myszy. Wbudowany czytnik kart obsługuje pamięci SD i MMC o pojemności do 32GB. Za pomocą Engage HQ można odtwarzać media strumieniowe z Internetu, pliki audio i wideo z sieci lokalnej, przeglądać zdjęcia, otwierać strony internetowe za pomocą wbudowanej przeglądarki czy odczytywać na ekranie telewizora pocztę elektroniczną.

Apple TV jest urządzeniem multimedialnym, które służy przede wszystkim do odtwarzania treści multimedialnych z serwisu iTunes. Współpracuje jednak również YouTube, Netfliksem czy Vimeo. Wbudowany interfejs HDMI obsługuje rozdzielczość 1080p, a do łączenia z siecią lokalną wykorzystywana jest transmisja bezprzewodowa WiFi. Za jego pomocą można przeglądać materiały filmowe, muzyczne i graficzne zapisane w komputerze lub chmurze iCloud.

MythTV

MythTV to efekt projektu, którego celem było stworzenie oprogramowania pozwalającego w wygodny sposób kontrolować odtwarzanie filmów, muzyki, nagrywanie stacji radiowych i telewizyjnych, odbieranie ich programów. Narzędzie pozwala na współpracę z odbiornikami TV oraz pilotami zdalnego sterowania. A wszystko opakowane jest w ładny i funkcjonalny interfejs.

Współpraca z tunerami i efektywny odbiór oraz zarządzanie stacjami telewizyjnymi to najważniejsze funkcje pakietu. Program pozwala przewijać i zatrzymywać nadawanie audycji, ma wbudowany mechanizm automatycznego wycinania reklam telewizyjnych. Obsługuje różne standardy telewizji wysokiej rozdzielczości. MythTV może służyć również jako serwer mediów. Za jego pomocą prześlesz treści audio i wideo do różnych odbiorników w sieci lokalnej. Aplikacją można zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej.

Systemy Media Center

Funkcje MythTV są rozbudowane, graficznie system prezentuje się słabo

Pakiet MythTV został wbudowany na stałe w niektóre dystrybucje Linuksa. W ten sposób powstały różne warianty systemów operacyjnych dedykowanych zarządzaniu multimediami. Są to między innymi LinuxMCE, Mythbuntu, Mythdora czy MiniMyth. Osobne wersje pakietu dostępne są w repozytoriach dla większości odmian Linuksa. Istnieje także wariant dla Windows, choć ten pozbawiony jest niektórych funkcji.

Moovida Media Center

Moovida znana wcześniej jako Elisa została przystosowana do obsługi na komputerze i na telewizorze. Dwa różne interfejsy zoptymalizowanoe pod kątem tych urządzeń. Pierwszy to standardowy odtwarzacz multimedialny, drugi blokowa reprezentacja modułów i funkcji, trójwymiarowa reprezentacja okładek, łatwa do przeglądania za pomocą pilota zdalnego sterowania. Telewizyjny interfejs sprawia jednak często problemy i przestaje wyświetlać cokolwiek.

Systemy Media Center

Wariant Moovidy uruchamiany na bazie Ubuntu

Moovida pozwala na odtwarzanie muzyki i filmów zapisanych na dysku, obsługuje internetowe rozgłośnie radiowe i podcasty. Rozbudowane filtry pozwalają wyszukiwać utwory według gatunku, wykonawcy, filmy nakręcone przez konkretnego reżysera albo w określonym gatunku. Na podstawie tych informacji można także tworzyć listy odtwarzania.

Program reklamowany jest jako odtwarzający wszystkie bądź prawie wszystkie dostępne formaty plików. Należy przyznać, że w tym zakresie spisuje się całkiem nieźle. Nie sprawiają mu kłopotu nawet dość egzotyczne rozszerzenia. Jego funkcje można rozbudować za pomocą wtyczek. Należy jednak zwrócić uwagę, że Moovida jest dość wymagająca sprzętowo, a spolszczenie zawiera niewielkie błędy.

Windows Media Center

WMC to nagrywarka i odtwarzacz plików multimedialnych, mediów strumieniowych oraz narzędzie do zarządzania plikami filmowymi i muzycznymi zapisanymi na komputerze. Program został przystosowany do obsługi za pomocą pilota, potrafi pobierać dane z dysków zewnętrznych, sieci lokalnej i Internetu, obsługuje karty telewizyjne podłączone do komputera. Trzeba jednak przyznać, że zasoby internetowe WMC są raczej ubogie.

Systemy Media Center

Windows Media Center

Aplikacja Microsoftu może współpracować z dwoma kartami TV i obsługuje sygnał analogowy i cyfrowy czyli zarówno standardową telewizję naziemną jak i DVB-T oraz DVB-S. Oglądany program telewizyjny można zatrzymać, nagrać i przewinąć. Nagrywanie włącza się ręcznie bądź na podstawie określonego harmonogramu czy z poziomu programu telewizyjnego. Zapisany materiał może być też przeniesiony od razu na płytę CD bądź DVD lub przekonwertowany do postaci obsługiwanej przez urządzenia mobilne. Dodatkowe oprogramowanie współpracujące z WMC pozwala wycinać reklamy.

Pobrane media mogą być udostępniane w postaci strumienia innym urządzeniom w sieci lokalnej. Komputer z Windows Media Center doskonale współpracuje na przykład z konsolą Xbox 360

Obudowy HTPC

Dobre oprogramowanie media center to jedynie połowa sukcesu. Potrzebny jest jeszcze pecet, na którym będzie ono działało. O ile jednak jego wewnętrzne komponenty zależą od zakładanej wydajności czy zamożności użytkownika, to standardowa obudowa nie pasuje raczej do żadnego salonu. Warto pomyśleć o zakupie tak zwanej obudowy HTPC. Mimo, że jest ona droższa od standardowej to można znaleźć zarówno kosztowne jak i tańsze modele. Jest w czym wybierać. A dzięki niej system domowej rozrywki będzie przypominał jeden z elementów kina domowego, a nie zwykłego peceta.

Thermaltake DH202

Thermaltake DH202 to dość droga ale ładna i funkcjonalna obudowa. Ma 10 wbudowanych przycisków funkcyjnych, sterowanie głośnością i wyświetlacz LCD. Rozbudowany czytnik kart pamięci gwarantuje, że uda się odczytać każdy nośnik. Od frontu umieszczono jeszcze dwa porty USB i jeden FireWire. System chłodzenia rozwiązano tak, by był jak najcichszy. Dba o to 12 centymetrowy wolnoobrotowy wentylator. Za cenę poniżej 2 tysięcy złotych użytkownik dostaje dopracowaną, wykonaną z aluminium, elegancką konstrukcję z wbudowanym zasilaczem.

Silverstone Crown CW03

Silverstone Crown CW03 należy do najdroższych produktów tego typu. Niewiele osób stać na to ,by za obudowę komputera zapłacić ponad 15 tysięcy złotych. Za tę cenę użytkownik dostaje dopracowaną technologicznie i wizualnie obudowę wyposażoną w siedmiocalowy, dotykowy wyświetlacz, pracujący z rozdzielczością nawet 1920x1200, zestaw kontrolek informujących o pracy komputera i czujnik podczerwieni. Wewnętrzne zatoki na dyski są amortyzowane i mogą pomieścić nawet sześć nośników. Crown ma też wbudowany zasilacz oraz dwa 80 milimetrowe wentylatory.

Zalman HD503 nie ma zasilacza. Obudowę można kupić za około 600 złotych. Na panelu frontowym umieszczono wyświetlacz LCD, pokrętło głośności i dziesięć przycisków funkcyjnych. Wyprowadzono tu również dwa porty USB, jeden e-SATA, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe. W standardzie są dwa ośmiocentymetrowe wentylatory, jako opcję można dokupić wariant dwunastocentymetrowy.

Nox Xtreme Media 2

Antec Fusion Remote to obudowa z niższej półki cenowej. Można ją mieć już za 600 złotych. Ma ona dwa wentylatory o średnicy 12 centymetrów, dwa porty USB i jeden FireWire. Na panelu czołowym znajduje się również pokrętło głośności. Pozostałe funkcje wywołuje się za pomocą dołączonego pilota. Obudowa nie ma wbudowanego zasilacza,

Nox Xtreme Media 2 należy do najtańszych i najuboższych obudów HTPC. Nie ma wprawdzie zasilacza ale można ją kupić za około 250 złotych. Brakuje tu wyświetlacza, przydałoby się pokrętło głośności. Wyposażono ją w dwa porty USB, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe. Wygląda jednak jak element kina domowego a nie zwykły pecet.

Boxee

Jeżeli szukasz programu do zarządzania domowymi mediami i jednocześnie dostępu do sieci społecznościowych możesz sprawdzić działanie Boxee. To narzędzie typu media center działające na wielu różnych platformach. Obsługuje pokaźną listę formatów wideo i audio, odtwarza pliki z nośników zewnętrznych, z sieci lokalnych i Internetu. Za jego pomocą można wyświetlić na telewizorze różne media strumieniowe. Dla przykład program obsługuje takie serwisy dostarczające wideo na żądanie, jak Netfilx czy Vudu, kanały telewizyjne i video jak BBC, Blip.TV, CNN, Comedy Central, Joost, MTV Music, YouTube oraz radia internetowe Last.fm, Jamendo bądź Pandora Radio. Po zainstalowaniu pluginów wyświetli pliki graficzne z Flickra i PicassaWeb.

Systemy Media Center

obsługa, polska wersja językowa, dostęp do wielu serwisów internetowych to zalety Boxee

Boxee pozwala tworzyć listy odtwarzania, generuje pokazy slajdów, wyświetla wizualizacje. Oprócz funkcji multimedialnych wykorzystuje możliwość pobierania informacji z sieci na przykład do wyświetlania na ekranie telewizora prognozy pogody. Otwarta architektura umożliwia instalowanie w programie dodatkowych wtyczek. Wbudowany klient BitTorrent pozwala pobierać dane z legalnych trackerów ale program można zmodyfikować w ten sposób, że nie będzie stawiał żadnych ograniczeń. Aby bez kłopotu korzystać z Boxee należy założyć konto w serwisie internetowym powiązanym z programem. To jeden z lepszych i sprawniej działających programów tego typu. Ten sam producent udostępnia także sprzętowe rozwiązanie swojego systemu multimedialnego Boxee Box.

Systemy Media Center

Konfiguracja ustawień sieciowych w GeeXboksie

GeeXboX

GeeXboX to kompletne rozwiązanie systemowe służące obsłudze domowych multimediów i zarządzaniu komputerami klasy HTPC. Ta dystrybucja Linuksa przeznaczona do instalacji na pecetach i dedykowanych urządzeniach media center zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do odtwarzania plików muzycznych, wideo czy graficznych. Została skonstruowana w ten sposób, by można było ją uruchamiać bezpośrednio z płyty CD, zewnętrznego nośnika USB, karty SD lub po zainstalowaniu na dysku twardym. Oprócz warstwy systemowej nie wnosi wiele nowego do narzędzi tego typu. Jej trzonem funkcjonalnym jest po prostu XBMC ze zmodyfikowaną nieco skórką. GeeXboX jest jednak bardziej wymagający sprzętowo niż XBMC.

System wtyczek i skórek pozwala modyfikować funkcjonalność systemu. Użytkownik może także dostosować zawartość dystrybucji do własnych wymagań. Dodatkowe projekty, jak na przykład Enna umożliwiają zmianę standardowego interfejsu użytkownika. W przyszłości planowane jest wprowadzenie obsługi tunerów telewizyjnych.

NextPVR

NextPVR, znany wcześniej pod nazwą GP-PVR, to centrum multimedialne ukierunkowane na zarządzanie kanałami telewizyjnymi i nagrywanie emitowanych audycji. Określane jest mianem PVR (Personal Video Recoder). Pozwala na tworzenie harmonogramu nagrań, oglądanie czy wstrzymywanie emisji.

Poza funkcjami związanymi z kanałami TV, NextPVR umożliwia oglądanie filmów zapisanych na twardym dysku, odtwarzanie muzyki i słuchanie radia, zarządzanie zdjęciami i tworzenie z nich pokazów.

Długa lista obsługiwanych kart telewizyjnych gwarantuje, że nie powinno być kłopotu z zarządzaniem tunerem telewizji analogowej czy cyfrowej. Są tu są tu zewnętrzne modele nagrywarek, karty oparte o złącze ExpressCard bądź interfejs USB, urządzenia do odbioru telewizji DVB-T i DVB-S. Możliwość współpracy z kilkoma tunerami jednocześnie pozwala nagrywać audycje z różnych kanałów w tym samym czasie. System został przygotowany w ten sposób, by gwarantować niezawodność rejestracji.

Systemy Media Center

Niektóre funkcje interfejs NextPVR wymagają obsługi myszą

Wbudowane funkcje ułatwiają i uprzyjemniają oglądanie programów. Możliwość przesunięcia czasowego pozwala na przykład wstrzymywać odtwarzanie audycji, pomijać reklamy. Przejrzysty program telewizyjny usprawnia zarządzanie nagraniami i tworzenie różnych harmonogramów rejestracji. Podczas zapisu materiał może być od razu konwertowany w locie do formatu divx, xvid, wmv czy formy przeznaczonej dla iPoda. NextPVR daje dostęp do internetowego radia, sieciowych kanałów telewizyjnych i serwisów jak YouTube. Program może równocześnie służyć jako odtwarzacz. Mechanizm aktualizacji kodeków gwarantuje, że każdy plik zostanie prawidłowo wyświetlony. Nie zachwyca oprawa graficzna, brakuje polskiej wersji językowej, a sposób obsługi nie został do końca dostosowany do pilotów telewizyjnych.

Systemy Media Center

Interfejs Freevo ze skórką Atlantice

Freevo

To kolejne z narzędzi o funkcjach centrum multimedialnego. Podobnie, jak NextPVR łączy w sobie cechy odtwarzacza komputerowych mediów oraz nagrywarki programów telewizyjnych. Umożliwia planowanie nagrań, zarządzanie filmami, muzyka i zdjęciami zapisanymi na dysku oraz ich odtwarzanie. Oprogramowanie oferuje także funkcje zarządzania domową automatyką, daje dostęp do takich serwisów, jak YouTube, Flickr czy Hulu. Obsługa wtyczek pozwala dodawać w prosty sposób kolejne opcje.

Freevo funkcjonuje pod różnymi postaciami. Jest dostępny, jako dystrybucja Linuksa, narzędzie dla OSX i Windows choć ta ostatnia wersja nie jest oficjalnie możliwa do pobrania. Można go obsługiwać za pomocą myszy, jak również pilota na podczerwień. Dostępny jest także interfejs webowy. Współpracuje z analogowymi i cyfrowymi tunerami telewizyjnymi, nawet z kilkoma jednocześnie. Usuwa reklamy z programów telewizyjnych i odtwarza płyty DVD. Pobiera z sieci informacje o nagraniach znajdujących się w lokalnej bazie, ściąga okładki filmów. Odtwarza także program internetowych rozgłośni radiowych i importuje zdjęcia z aparatów cyfrowych. To bardzo wszechstronne narzędzie.

Systemy Media Center

Główny ekran MeediOS

MeediOS

Ideą przyświecającą twórcom MeediOS było stworzenie elastycznego środowiska HTPC funkcjonującemu dzięki instalacji różnych wtyczek. Niewielki rdzeń ma umożliwiać instalację tylko tych funkcji, które potrzebne są użytkownikowi. Wszystko realizowane jest za pomocą dodatków i rozszerzeń. Dzięki nim widz ma dostęp do serwisów informacyjnych, witryn ze zwiastunami gier i filmowymi, stron z plikami wideo użytkowników. W bibliotece programu są takie strony WWW jak CNN, MovieReleases, Blip, Vimeo, Flickr, Yahoo! Movies, LastFM czy YouTube. Za pośrednictwem MeediOS można oglądać zdjęcia National Geographic. Wbudowana przeglądarka daje dostęp do dowolnej witryny. Materiały można odtwarzać na żywo bądź zapisywać na dysku

Rozbudowane możliwości bazy danych ułatwiają sortowanie, przeglądanie, grupowanie i wyszukiwanie informacji. Jeżeli domyślna baza SQLite okaże się mało wydajna użytkownik może przełączyć się na PostgreSQL. Oprócz zaawansowanego zarządzania mediami MeediOS wyświetla również prognozę pogody. A wszystko w ładnym graficznym opakowaniu, które dodatkowo można w szerokim zakresie modyfikować.

MeediOS jest nadal w fazie testowej i niektóre jego funkcje odmawiają posłuszeństwa ale to jeden z lepszych systemów media center na rynku. Charakteryzuje się dobrą wydajnością, wygodną obsługą i prostą ale jednocześnie precyzyjna konfiguracją. Ma praktycznie wszystko co potrzebne jest oprogramowaniu tego typu. Brakuje chyba tylko obsługi kart telewizyjnych.

Instalacja wtyczek w MeediOS

O wartości MeediOS świadczą dostępne wtyczki. To dzięki nim aplikacja potrafi łączyć się z różnymi serwisami filmowymi, odtwarzać telewizję internetową czy pogodę.

1. Aby zainstalować w MeediOS wtyczkę, uruchom pogram i wybierz kategorię MEDIA. Kliknij polecenie Online media. Przejdź do opcji po lewej stronie i uruchom polecenie Settings.

2. Dodatki do MeediOS zorganizowane są w repozytoriach. Standardowo system sprawdza jedno z nich i jeżeli chcesz zwiększyć bazę wtyczek należy zacząć od dodania kolejnych. Wybierz polecenie Repositories. Pierwsze pole od góry poinformuje cię, ile zestawów jest dostępnych. Poniżej widoczne są repozytoria zainstalowane. Kliknij pole informacyjne. Do wyboru są różne wersje zestawów, na przykład językowe. Wskaż jedną lub kilka. Każdy wybór potwierdź przyciskiem OK.

3. Korzystając z przycisku Back wróć do okna głównego Online media. Kliknij Plug-ins. Użyj polecenia find new plug-ins, by uzyskać możliwość przeszukiwania bazy wtyczek. Wybierz repozytorium. Po chwili wyświetlona zostanie lista dodatków wraz z opisami. Wskaż wtyczkę i kliknij OK po jej instalacji. Aby użyć wtyczki wróć do głównego okna Online media. Zaznacz po prawej stronie kategorię wtyczek, na przykład Video. Wybierz grupę, a potem konkretne rozszerzenie. Jeżeli chcesz oglądać filmy z jakiegoś serwisu, zobaczysz najczęściej filtry grupujące nagrania - najpopularniejsze, najnowsze czy najczęściej oglądane. Dopiero po użyciu filtra możesz wybrać konkretne nagranie. Po jego kliknięciu możesz włączyć odtwarzanie (Play), dodać plik do ulubionych (Add to favorite), czy listy odtwarzania lub zapisać na dysku.

Plex Media Center

Plex przygotowany został w wariantach dla Windows, Mac OS i Linuksa. Jest też wersja mobilna dla Androida, Windows Phone 7 oraz iOS oraz na sprzętowe, sieciowe serwery mediów. Plex został także zintegrowany z telewizorami LG.

Głównym zadaniem tego narzędzia jest udostępnianie strumieni mediów w sieci lokalnej. Funkcjonuje on jako serwer DLNA. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się, że wybrane urządzenie, na przykład konsola do gier, nie rozpoznaje jakiegoś formatu pliku. Plex Media Serwer dostarcza multimedia z dysków lokalnych i z Internetu, konwertując je jednocześnie do postaci zrozumiałej przez każdy odtwarzacz. Zaawansowane możliwości zarządzania umożliwiają stworzenie rozbudowanej biblioteki plików muzycznych i filmowych, jej sprawne wyszukiwanie i sortowanie. Oprogramowanie współpracuje z wieloma serwisami internetowymi przesyłając ich zasoby do urządzeń klienckich. Na liście serwisów są takie strony jak CNN, FoxNews, Hulu czy MTV. Programem można zarządzać lokalnie bądź przez Internet.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: