Systemy Media Center
-
- Robert Szyszka,
- 12.06.2012, godz. 08:54
Domowe systemy media center łączą zalety środowiska komputerowego i urządzeń kina domowego. Pozwalają przesyłać do telewizora i sprzętu HiFi obraz przechowywany w plikach wideo, muzykę zapisaną na twardym dysku audycje radiowe i telewizyjne z Internetu. Potrzebne jest jedynie odpowiednie oprogramowanie, które zapanuje nad biblioteką multimediów i da się sterować za pomocą pilota dołączonego do odbiornika TV
XBMC
XBMC jest uznawany przez większość użytkowników za jeden z lepszych i najbardziej rozwiniętych systemów obsługi komputerowych multimediów. Charakteryzuje go doskonała oprawa graficzna, stabilność, wszechstronna obsługa różnych formatów multimedialnych i szeroka społeczność użytkowników pomagająca rozwiązać błędy i usunąć awarie.
Narzędzie dostępne jest w polskiej wersji językowej, co niewątpliwie ułatwia jego obsługę. Czytelny, prosty ale bardzo ładny interfejs przyczynia się do prostoty funkcjonowania. Programem można sterować za pomocą klawiatury, myszy bądź pilota. Polecenia i funkcje zostały przygotowane w ten sposób, by nie było z tym kłopotu w systemach kina domowego.
XBMC potrafi wyświetlać pliki graficzne, odtwarzać filmy i muzykę. Niewiele jest formatów, z którymi sobie nie poradzi. Źródłem danych mogą być pliki zapisane na dysku lokalnym, zewnętrznym nośniku podpiętym do portu USB czy umieszczone w dowolnej lokalizacji sieciowej. Może to być na przykład LAN ale strumienie są odtwarzane również bezpośrednio z Internetu. System współpracuje z napędami CD oraz DVD, wyodrębni nierozpakowane dane zapisane w archiwach ZIP i RAR. Po przeskanowaniu dysków stworzy kompletną bibliotekę multimedialną zawierającą opisy plików czy okładki. Obsłuży pokazy slajdów i listy odtwarzania. Wbudowane wizualizacje uprzyjemnią słuchanie muzyki. Moduł pogody wyświetli prognozę na kilka dni do przodu.

XBMC - moduł wideo
XBMC domyślnie przystosowany jest do użytkownika anglojęzycznego. Zanim więc rozpoczniesz korzystanie z tego systemu warto zmienić język interfejsu na polski. Podobnie jest z prognozą pogody. XBMC może wyświetlać ją na ekranie telewizora ale należy mu wskazać jakiego regionu ma dotyczyć. Rozpoczynając korzystanie z XBMC warto tez wiedzieć, jak dostosować wgląd programu do własnych wymagań czy korzystać z wtyczek i dodatków.
1. Uruchom XBMC i korzystając z myszy, klawiatury bądź pilota, zaznacz w menu pozycję SYSTEM. Wybierz z dodatkowego menu opcję Settings. Kliknij bądź zaznacz i wciśnij [ENTER] w grupie Appearance. Przejdź do sekcji International i w polu Language ustaw Polish. Po chwili język interfejsu zostanie zmieniony automatycznie.
2. W menu, w którym się aktualnie znajdujesz możesz zmodyfikować ustawienia skórki. Przejdź do kategorii Skóra i kliknij pole Skóra. Domyślnie dostępna jest jedna kompozycja ale można z Internetu pobrać dodatkowe. Wybierz przycisk Pobierz więcej. Wskaż na liście wybraną skórkę. Opis wyświetlony zostanie w oknie po prawej stronie. Będzie on jednak w języku angielskim. Kliknij skórkę, potem przycisk Instaluj. Postęp instalacji widoczny bezie obok nazwy kompozycji. Jednocześnie możesz załadować kilka tematów. Zwróć uwagę, że razem ze skórką uruchamiane są dodatkowe wtyczki. Jeżeli chcesz od razu zmienić wygląd XBMC, wybierz przycisk Tak.
3. Używając przycisk [ESC] cofnij się do poprzedniego menu. Skonfigurujesz tu jeszcze zachowanie wygaszacza. Przejdź do kategorii Wygaszacz. Tryb funkcjonowania ustawisz w polu Tryb wygaszacza. Domyślne przyciemnianie funkcjonuje bardzo dobrze. Możesz jednak włączyć na przykład pokaz slajdów czy użyć czarnej planszy. Czas bezczynności, po której screensaver zostanie uruchomiony ustawia się w polu Włącz wygaszacz po upływie. Wybierz opcję Ustawienia i za pomocą suwaka po prawej stronie skonfiguruj poziom przyciemnienia.
4. Cofnij się do głównego menu konfiguracyjnego. Ustawienia typowe dla wybranej skórki zmienisz w kategorii Skóra. Włączysz i wyłączysz na przykład tryby sortowania, sposób odtwarzania zwiastunów czy wyświetlania opisów filmów. W głównym menu konfiguruje się także opcje prognozy pogody. Zrobisz to w kategorii Pogoda. Kliknij opcję Ustawienia i opcję Change location 1. Domyślnie ustawiona jest tu Warszawa i możesz ją pozostawić, jeżeli jesteś mieszkańcem tego miasta. Jeżeli nie, wpisz nazwę innego miasta i zaakceptuj wybór.
5. Standardowo prognozę dostarcza do XBMC serwis Weather Underground i może on nie uwzględniać niektórych mniejszych polskich miejscowości. W razie wystąpienia takiej sytuacji należy doinstalować inną wtyczkę pogodową. W głównym oknie kategorii Pogoda kliknij opcję Pogoda i pole Pobierz więcej. Większe możliwości oferuje na przykład serwis World Weather. Zainstaluj go, cofnij się do głównego menu pogody i jeszcze raz wybierz Pogoda. Wskaż na liście zainstalowaną właśnie wtyczkę i powtórz konfigurację miejscowości.
6. Aby w pełni korzystać z możliwości XBMC należy jeszcze wiedzieć, jak dodawać do biblioteki różne media. Mogą to być filmy, pliki muzyczne czy zdjęcia, zapisane na twardym dysku, nośniku zewnętrznym bądź sieciowym. Dla przykładu skonfigurujemy bibliotekę wideo. W głównym oknie systemu kliknij polecenie VIDEOS. Wybierz opcję Pliki oraz Dodaj wideo. Nadaj lokalizacji przyjazną nazwę i kliknij Przeglądaj. Do wyboru masz różne kategorie lokalizacji. Są tu twarde dyski, miejsca w sieci lokalnej, w Internecie, źródła strumieni wideo. Wskaż na przykład jeden z dysków apotem katalog, w którym zapisane są pliki z filmami. Kliknij OK i jeszcze raz OK. W polu Zawartość katalogu wskaż rodzaj materiału, na przykład filmy czy seriale. Zaznacz również opcję Uruchom automatyczne skanowanie, a także pole z uwzględnieniem podkatalogów. W centralnej części okna wyświetlane są wtyczki dostarczające informacji o filmach. Możesz użyć jednej z nich bądź pobrać dodatkowe. W sekcji Ustawienia włączysz dodatkowe opcje związane z konkretną wtyczką. Zaakceptuj ustawienia przyciskiem OK.
Team MediaPortal
Kolejny system multimedialny z czołówki programów tego typu. Team MediaPortal stanowi kompletne rozwiązanie pozwalające odtwarzać i zarządzać wszystkimi domowymi mediami. Graficznie przypomina Windows Media Center ale dzięki systemowi skórek można zmienić jego wygląd. Warto się nad tym zastanowić, bo domyślny układ poleceń przetłumaczonych na język polski powoduje, że fragmenty opisu są niewidoczne.
Dwa tryby pracy, uproszczony i zaawansowany, zadowolą każdego użytkownika. A przyznać należy, że opcji konfiguracyjnych jest w programie sporo. Można zdać się na konfigurację automatyczną bądź wszystko ustawić samemu. Dzięki zestawowi kodeków ffdshow, MediaPortal odtworzy większość dostępnych plików filmowych i muzycznych. Obsługa zewnętrznych tunerów powoduje, że za pomocą komputera pracującego pod kontrolą Team MediaPortal można oglądać tradycyjny program telewizyjny. Z programem współpracują zwykłe urządzenia, tunery DVB-T, DVB-S czy DVD-C. Można ich nawet zainstalować kilka jednocześnie.

Strona startowa MediaPortal
Linux Media Center Edition
LinuxMCE to system operacyjny bazujący na Linuksie, przeznaczony i zoptymalizowany do zadań związanych z zarządzaniem domowym multimediami oraz urządzeniami domowej automatyki. Może on kontrolować odtwarzanie filmów czy muzyki ale także pilnować systemów alarmowych, instalacji telekomunikacyjnych, zarządzać oświetleniem bądź klimatyzacją. Platformą, na której funkcjonują wszystkie narzędzia jest Kubuntu. Do dystrybucji tej dodano takie narzędzia, jak aplikację telefonii Asterisk, odtwarzacz xine, system HTPC MythTV czy nagrywarkę VDR.
LinuxMCE został przygotowany tak, by mógł sprawnie funkcjonować na urządzeniach różnego typu. Można go więc instalować na zwykłych komputerach, smartfonach i padach. W każdym przypadku zostanie odpowiednio dopasowany do możliwości sprzętu czy ustawień wyświetlania. Elastyczność w stosunku do sprzętu to jedna z jego głównych cech. Jego głównym elementem odpowiedzialnym za system domowej rozrywki jest aplikacja MythTV. Dostępna jest ona także na inne dystrybucje.
Domowym centrum rozrywki nie musi być komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Na rynku dostępne są dedykowane rozwiązania sprzętowe spełniające te same funkcje. Pozwalają one przesyłać do telewizora zbiory zapisane w sieci lokalnej, multimedia z różnych serwisów internetowych, niektóre pozwalają nagrywać treści na podłączony nośniku danych a jeszcze inne dają dostęp do stron internetowych czy poczty elektronicznej. Oto niektóre z takich urządzeń.

Odtwarzacz Boxee Box i pilot

Iomega TV
Odtwarzacz Roku oferuje praktycznie te same funkcje, co Boxee. Zarządza nimi jedynie inna aplikacja. Wariant drugi Roku obsługuje telewizję w rozdzielczości 1080p interfejs Bluetooth i WiFi. Minusem urządzenia jest mała liczba formatów odtwarzanych z nośników USB.

Ferguson Ariva HDPlayer 200A

Apple TV
Apple TV jest urządzeniem multimedialnym, które służy przede wszystkim do odtwarzania treści multimedialnych z serwisu iTunes. Współpracuje jednak również YouTube, Netfliksem czy Vimeo. Wbudowany interfejs HDMI obsługuje rozdzielczość 1080p, a do łączenia z siecią lokalną wykorzystywana jest transmisja bezprzewodowa WiFi. Za jego pomocą można przeglądać materiały filmowe, muzyczne i graficzne zapisane w komputerze lub chmurze iCloud.
MythTV
MythTV to efekt projektu, którego celem było stworzenie oprogramowania pozwalającego w wygodny sposób kontrolować odtwarzanie filmów, muzyki, nagrywanie stacji radiowych i telewizyjnych, odbieranie ich programów. Narzędzie pozwala na współpracę z odbiornikami TV oraz pilotami zdalnego sterowania. A wszystko opakowane jest w ładny i funkcjonalny interfejs.
Współpraca z tunerami i efektywny odbiór oraz zarządzanie stacjami telewizyjnymi to najważniejsze funkcje pakietu. Program pozwala przewijać i zatrzymywać nadawanie audycji, ma wbudowany mechanizm automatycznego wycinania reklam telewizyjnych. Obsługuje różne standardy telewizji wysokiej rozdzielczości. MythTV może służyć również jako serwer mediów. Za jego pomocą prześlesz treści audio i wideo do różnych odbiorników w sieci lokalnej. Aplikacją można zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej.

Funkcje MythTV są rozbudowane, graficznie system prezentuje się słabo
Moovida Media Center
Moovida znana wcześniej jako Elisa została przystosowana do obsługi na komputerze i na telewizorze. Dwa różne interfejsy zoptymalizowanoe pod kątem tych urządzeń. Pierwszy to standardowy odtwarzacz multimedialny, drugi blokowa reprezentacja modułów i funkcji, trójwymiarowa reprezentacja okładek, łatwa do przeglądania za pomocą pilota zdalnego sterowania. Telewizyjny interfejs sprawia jednak często problemy i przestaje wyświetlać cokolwiek.

Wariant Moovidy uruchamiany na bazie Ubuntu
Program reklamowany jest jako odtwarzający wszystkie bądź prawie wszystkie dostępne formaty plików. Należy przyznać, że w tym zakresie spisuje się całkiem nieźle. Nie sprawiają mu kłopotu nawet dość egzotyczne rozszerzenia. Jego funkcje można rozbudować za pomocą wtyczek. Należy jednak zwrócić uwagę, że Moovida jest dość wymagająca sprzętowo, a spolszczenie zawiera niewielkie błędy.
Windows Media Center
WMC to nagrywarka i odtwarzacz plików multimedialnych, mediów strumieniowych oraz narzędzie do zarządzania plikami filmowymi i muzycznymi zapisanymi na komputerze. Program został przystosowany do obsługi za pomocą pilota, potrafi pobierać dane z dysków zewnętrznych, sieci lokalnej i Internetu, obsługuje karty telewizyjne podłączone do komputera. Trzeba jednak przyznać, że zasoby internetowe WMC są raczej ubogie.

Windows Media Center
Pobrane media mogą być udostępniane w postaci strumienia innym urządzeniom w sieci lokalnej. Komputer z Windows Media Center doskonale współpracuje na przykład z konsolą Xbox 360
Dobre oprogramowanie media center to jedynie połowa sukcesu. Potrzebny jest jeszcze pecet, na którym będzie ono działało. O ile jednak jego wewnętrzne komponenty zależą od zakładanej wydajności czy zamożności użytkownika, to standardowa obudowa nie pasuje raczej do żadnego salonu. Warto pomyśleć o zakupie tak zwanej obudowy HTPC. Mimo, że jest ona droższa od standardowej to można znaleźć zarówno kosztowne jak i tańsze modele. Jest w czym wybierać. A dzięki niej system domowej rozrywki będzie przypominał jeden z elementów kina domowego, a nie zwykłego peceta.

Thermaltake DH202

Silverstone Crown CW03
Zalman HD503 nie ma zasilacza. Obudowę można kupić za około 600 złotych. Na panelu frontowym umieszczono wyświetlacz LCD, pokrętło głośności i dziesięć przycisków funkcyjnych. Wyprowadzono tu również dwa porty USB, jeden e-SATA, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe. W standardzie są dwa ośmiocentymetrowe wentylatory, jako opcję można dokupić wariant dwunastocentymetrowy.

Nox Xtreme Media 2
Nox Xtreme Media 2 należy do najtańszych i najuboższych obudów HTPC. Nie ma wprawdzie zasilacza ale można ją kupić za około 250 złotych. Brakuje tu wyświetlacza, przydałoby się pokrętło głośności. Wyposażono ją w dwa porty USB, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe. Wygląda jednak jak element kina domowego a nie zwykły pecet.
Boxee
Jeżeli szukasz programu do zarządzania domowymi mediami i jednocześnie dostępu do sieci społecznościowych możesz sprawdzić działanie Boxee. To narzędzie typu media center działające na wielu różnych platformach. Obsługuje pokaźną listę formatów wideo i audio, odtwarza pliki z nośników zewnętrznych, z sieci lokalnych i Internetu. Za jego pomocą można wyświetlić na telewizorze różne media strumieniowe. Dla przykład program obsługuje takie serwisy dostarczające wideo na żądanie, jak Netfilx czy Vudu, kanały telewizyjne i video jak BBC, Blip.TV, CNN, Comedy Central, Joost, MTV Music, YouTube oraz radia internetowe Last.fm, Jamendo bądź Pandora Radio. Po zainstalowaniu pluginów wyświetli pliki graficzne z Flickra i PicassaWeb.

obsługa, polska wersja językowa, dostęp do wielu serwisów internetowych to zalety Boxee

Konfiguracja ustawień sieciowych w GeeXboksie
GeeXboX
GeeXboX to kompletne rozwiązanie systemowe służące obsłudze domowych multimediów i zarządzaniu komputerami klasy HTPC. Ta dystrybucja Linuksa przeznaczona do instalacji na pecetach i dedykowanych urządzeniach media center zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do odtwarzania plików muzycznych, wideo czy graficznych. Została skonstruowana w ten sposób, by można było ją uruchamiać bezpośrednio z płyty CD, zewnętrznego nośnika USB, karty SD lub po zainstalowaniu na dysku twardym. Oprócz warstwy systemowej nie wnosi wiele nowego do narzędzi tego typu. Jej trzonem funkcjonalnym jest po prostu XBMC ze zmodyfikowaną nieco skórką. GeeXboX jest jednak bardziej wymagający sprzętowo niż XBMC.
System wtyczek i skórek pozwala modyfikować funkcjonalność systemu. Użytkownik może także dostosować zawartość dystrybucji do własnych wymagań. Dodatkowe projekty, jak na przykład Enna umożliwiają zmianę standardowego interfejsu użytkownika. W przyszłości planowane jest wprowadzenie obsługi tunerów telewizyjnych.
NextPVR
NextPVR, znany wcześniej pod nazwą GP-PVR, to centrum multimedialne ukierunkowane na zarządzanie kanałami telewizyjnymi i nagrywanie emitowanych audycji. Określane jest mianem PVR (Personal Video Recoder). Pozwala na tworzenie harmonogramu nagrań, oglądanie czy wstrzymywanie emisji.
Poza funkcjami związanymi z kanałami TV, NextPVR umożliwia oglądanie filmów zapisanych na twardym dysku, odtwarzanie muzyki i słuchanie radia, zarządzanie zdjęciami i tworzenie z nich pokazów.
Długa lista obsługiwanych kart telewizyjnych gwarantuje, że nie powinno być kłopotu z zarządzaniem tunerem telewizji analogowej czy cyfrowej. Są tu są tu zewnętrzne modele nagrywarek, karty oparte o złącze ExpressCard bądź interfejs USB, urządzenia do odbioru telewizji DVB-T i DVB-S. Możliwość współpracy z kilkoma tunerami jednocześnie pozwala nagrywać audycje z różnych kanałów w tym samym czasie. System został przygotowany w ten sposób, by gwarantować niezawodność rejestracji.

Niektóre funkcje interfejs NextPVR wymagają obsługi myszą

Interfejs Freevo ze skórką Atlantice
Freevo
To kolejne z narzędzi o funkcjach centrum multimedialnego. Podobnie, jak NextPVR łączy w sobie cechy odtwarzacza komputerowych mediów oraz nagrywarki programów telewizyjnych. Umożliwia planowanie nagrań, zarządzanie filmami, muzyka i zdjęciami zapisanymi na dysku oraz ich odtwarzanie. Oprogramowanie oferuje także funkcje zarządzania domową automatyką, daje dostęp do takich serwisów, jak YouTube, Flickr czy Hulu. Obsługa wtyczek pozwala dodawać w prosty sposób kolejne opcje.
Freevo funkcjonuje pod różnymi postaciami. Jest dostępny, jako dystrybucja Linuksa, narzędzie dla OSX i Windows choć ta ostatnia wersja nie jest oficjalnie możliwa do pobrania. Można go obsługiwać za pomocą myszy, jak również pilota na podczerwień. Dostępny jest także interfejs webowy. Współpracuje z analogowymi i cyfrowymi tunerami telewizyjnymi, nawet z kilkoma jednocześnie. Usuwa reklamy z programów telewizyjnych i odtwarza płyty DVD. Pobiera z sieci informacje o nagraniach znajdujących się w lokalnej bazie, ściąga okładki filmów. Odtwarza także program internetowych rozgłośni radiowych i importuje zdjęcia z aparatów cyfrowych. To bardzo wszechstronne narzędzie.

Główny ekran MeediOS
MeediOS
Ideą przyświecającą twórcom MeediOS było stworzenie elastycznego środowiska HTPC funkcjonującemu dzięki instalacji różnych wtyczek. Niewielki rdzeń ma umożliwiać instalację tylko tych funkcji, które potrzebne są użytkownikowi. Wszystko realizowane jest za pomocą dodatków i rozszerzeń. Dzięki nim widz ma dostęp do serwisów informacyjnych, witryn ze zwiastunami gier i filmowymi, stron z plikami wideo użytkowników. W bibliotece programu są takie strony WWW jak CNN, MovieReleases, Blip, Vimeo, Flickr, Yahoo! Movies, LastFM czy YouTube. Za pośrednictwem MeediOS można oglądać zdjęcia National Geographic. Wbudowana przeglądarka daje dostęp do dowolnej witryny. Materiały można odtwarzać na żywo bądź zapisywać na dysku
Rozbudowane możliwości bazy danych ułatwiają sortowanie, przeglądanie, grupowanie i wyszukiwanie informacji. Jeżeli domyślna baza SQLite okaże się mało wydajna użytkownik może przełączyć się na PostgreSQL. Oprócz zaawansowanego zarządzania mediami MeediOS wyświetla również prognozę pogody. A wszystko w ładnym graficznym opakowaniu, które dodatkowo można w szerokim zakresie modyfikować.
MeediOS jest nadal w fazie testowej i niektóre jego funkcje odmawiają posłuszeństwa ale to jeden z lepszych systemów media center na rynku. Charakteryzuje się dobrą wydajnością, wygodną obsługą i prostą ale jednocześnie precyzyjna konfiguracją. Ma praktycznie wszystko co potrzebne jest oprogramowaniu tego typu. Brakuje chyba tylko obsługi kart telewizyjnych.
O wartości MeediOS świadczą dostępne wtyczki. To dzięki nim aplikacja potrafi łączyć się z różnymi serwisami filmowymi, odtwarzać telewizję internetową czy pogodę.
1. Aby zainstalować w MeediOS wtyczkę, uruchom pogram i wybierz kategorię MEDIA. Kliknij polecenie Online media. Przejdź do opcji po lewej stronie i uruchom polecenie Settings.
2. Dodatki do MeediOS zorganizowane są w repozytoriach. Standardowo system sprawdza jedno z nich i jeżeli chcesz zwiększyć bazę wtyczek należy zacząć od dodania kolejnych. Wybierz polecenie Repositories. Pierwsze pole od góry poinformuje cię, ile zestawów jest dostępnych. Poniżej widoczne są repozytoria zainstalowane. Kliknij pole informacyjne. Do wyboru są różne wersje zestawów, na przykład językowe. Wskaż jedną lub kilka. Każdy wybór potwierdź przyciskiem OK.
3. Korzystając z przycisku Back wróć do okna głównego Online media. Kliknij Plug-ins. Użyj polecenia find new plug-ins, by uzyskać możliwość przeszukiwania bazy wtyczek. Wybierz repozytorium. Po chwili wyświetlona zostanie lista dodatków wraz z opisami. Wskaż wtyczkę i kliknij OK po jej instalacji. Aby użyć wtyczki wróć do głównego okna Online media. Zaznacz po prawej stronie kategorię wtyczek, na przykład Video. Wybierz grupę, a potem konkretne rozszerzenie. Jeżeli chcesz oglądać filmy z jakiegoś serwisu, zobaczysz najczęściej filtry grupujące nagrania - najpopularniejsze, najnowsze czy najczęściej oglądane. Dopiero po użyciu filtra możesz wybrać konkretne nagranie. Po jego kliknięciu możesz włączyć odtwarzanie (Play), dodać plik do ulubionych (Add to favorite), czy listy odtwarzania lub zapisać na dysku.
Plex Media Center
Plex przygotowany został w wariantach dla Windows, Mac OS i Linuksa. Jest też wersja mobilna dla Androida, Windows Phone 7 oraz iOS oraz na sprzętowe, sieciowe serwery mediów. Plex został także zintegrowany z telewizorami LG.
Głównym zadaniem tego narzędzia jest udostępnianie strumieni mediów w sieci lokalnej. Funkcjonuje on jako serwer DLNA. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się, że wybrane urządzenie, na przykład konsola do gier, nie rozpoznaje jakiegoś formatu pliku. Plex Media Serwer dostarcza multimedia z dysków lokalnych i z Internetu, konwertując je jednocześnie do postaci zrozumiałej przez każdy odtwarzacz. Zaawansowane możliwości zarządzania umożliwiają stworzenie rozbudowanej biblioteki plików muzycznych i filmowych, jej sprawne wyszukiwanie i sortowanie. Oprogramowanie współpracuje z wieloma serwisami internetowymi przesyłając ich zasoby do urządzeń klienckich. Na liście serwisów są takie strony jak CNN, FoxNews, Hulu czy MTV. Programem można zarządzać lokalnie bądź przez Internet.