Systemy bez granic

W ramach projektu open-source o nazwie PearPC powstaje oprogramowanie emulujące architekturę komputerów Mac PowerPC na komputerach wyposażonych w układy Intela i AMD.

Użytkownicy Macintoshy już od dawna dysponują oprogramowaniem umożliwiającym dość stabilne działanie w ich komputerach programów aplikacji stworzonych przeznaczonych do pracy w środowiskau Windows. Operacje odwrotna, choć możliwa, z reguły rzadko kończy się sukcesem, a najczęściej prowadzi do niestabilnego zachowania destabilizuje funkcjonowanie komputera.

Wysiłki programistów skupionych wokół projektu PearPC zmierzają do tego, aby zapewnić sprawne działanie systemu operacyjnego Mac OS X na innej niż Apple platformie sprzętowej. Pierwsze testy nowego oprogramowania pokazują, że sytuacja użytkowników Windows powinna wkrótce zmienić się na lepsze, choć na razie oprogramowanie PearPC 0.1 działa bardzo powoli. Wyniki na poziomie Uzyskano 2,2 procent% normalnej wydajności komputera, co sprawiają, że na obecnym etapie rozwoju oprogramowanie to jest praktycznie nieprzydatne.

Jeśli prace nad PearPC zakończą się sukcesem, użytkownicy pecetów będą mogli poznać możliwości tego systemu operacyjnego Mac OS X, nie kupując bez kupowania drugiego komputera. Dla porównaniaZ:, program Virtual PC dostępny już od kilku lat, pozwala na korzystanie z oprogramowanie do Windows na komputerach Apple (Virtual PC jest obecnie własnością Microsoftu).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: