Systemy nie z tej ziemi

Lepszy jest Linux czy Windows? Więcej pamięci zużywa Ubuntu 7.10 czy Vista Ultimate? Szybciej startuje XP SP2 czy openSUSE 10.3 z Fluxboksem? Jeżeli bierzesz udział w życiu online, wiele razy musiałeś trafiać na tasiemcowe dyskusje o wyższości jednego systemu nad innym. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie odtrutkę.


Lepszy jest Linux czy Windows? Więcej pamięci zużywa Ubuntu 7.10 czy Vista Ultimate? Szybciej startuje XP SP2 czy openSUSE 10.3 z Fluxboksem? Jeżeli bierzesz udział w życiu online, wiele razy musiałeś trafiać na tasiemcowe dyskusje o wyższości jednego systemu nad innym. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie odtrutkę.

Święta to okres, w którym człowiek ma ochotę uciec od wszystkich niepotrzebnych sporów i zetknąć się z czymś nowym, świeżym. Aby uprzyjemnić ci wypoczynek, przygotowaliśmy zestawienie 15 bardzo różnych systemów operacyjnych. Dzięki nim uzyskasz szersze spojrzenie na świat zdominowany przez Microsoft, a może przy okazji zechcesz raz na zawsze porzucić Windows lub zaczniesz szukać najtańszego systemu do organizacji, którą zakładasz.

Dinozaury

OS/2 Warp

Oto system stworzony przez IBM - korporację, która dziś jest cztery razy większa niż Microsoft. Miał zawojować świat i zniszczyć rodzącą się w Redmond potęgę, ale... umarł.

Systemy nie z tej ziemi

ReactOS przypomina już Windows, ale do pracy się nie nadaje. Jedyną aplikacją, która nie sprawia w nim problemów, jest "Saper".

OS/2 Warp był doskonały w każdym calu, wliczając w to 32-bitowość, wielozadaniowość, stabilność. W czasach, gdy uruchomienie trzech okien Worda zawieszało komputer z Windows, tego rodzaju technologiczna doskonałość była ewenementem na skalę światową. Warpowi zabrakło tylko pewnej drobnostki: dobrej kompatybilności z programami DOS i Windows. Aby uruchomić wiele aplikacji, musiałeś świetnie znać się na komputerze (np. odróżniać pamięć podstawową od EMS), żeby dobrać właściwe opcje. W przeciwnym razie byłeś skazany na komunikaty o błędach i utratę danych. Pod tym względem OS/2 przypominał samochód, w którym przed pierwszym uruchomieniem należało samemu dokręcić koła, wymienić olej, sprawdzić, dlaczego nie działają wycieraczki, i wystrugać z drewna kierownicę.

Co na to obóz konkurencyjny? Otóż w Redmond było niewiele lepiej, tyle że specjaliści z IBM skupili się na doskonaleniu OS/2, a specjaliści z Microsoftu - na sprzedaży Windows. Efekty widać do dziś: pierwszy system dostępny jest (nielegalnie?) obok Windows 3.11 w witrynach pokroju vetusware.com, drugi zawojował świat.

FreeDOS 1.0

Systemy nie z tej ziemi

Nieśmiertelny "Tetris" we FreeDOS. Przyda ci się, gdy skończysz już księgowanie wszystkich wpłat i wypłat.

Choć MS-DOS zakończył swój żywot w komputerach domowych, stosuje się go w wielu firmach. Istnieje duża liczba aplikacji księgowych, biurowych itd., które są z nim kompatybilne i które nie potrzebują niczego prócz kilku megabajtów pamięci RAM, niewielkiego dysku i monochromatycznego monitora. Na nieszczęście użytkowników Microsoft gorąco zachęca przedsiębiorstwa do instalacji Windows XP - choćby przez całkowite wstrzymanie sprzedaży MS-DOS-u - co zmusza firmy do inwestycji w nowsze oprogramowanie i sprzęt.

Jeśli i ciebie postawiono pod tą ścianą, ratunkiem będzie FreeDOS, stworzony przez Jima Halla w 1994 roku, gdy Bill Gates ogłosił śmierć systemów operacyjnych pracujących w trybie tekstowym. Jest kompatybilnym z MS-DOS-em, dostępnym na licencji open source bezpłatnym systemem operacyjnym, który poprawnie uruchomi się nawet na bardzo starym komputerze. Pracuje tylko w trybie tekstowym, ale można w nim zainstalować Windows 3.xx lub środowisko graficzne OpenGEM. Dobrze mieć wybór, nieprawdaż?

Zamiast Windows

Mac OS X 10.5

Systemy nie z tej ziemi

BeleniX nie grzeszy dużą kompatybilnością. Wyraźnie zaznacza się w nim scheda po zamkniętych systemach Suna, które powstawały przede wszystkim z myślą o procesorach SPARC.

Najnowsza wersja Mac OS X 10.5 (nazwa robocza: Leopard) miała być pod każdym względem lepsza niż konkurencja. Steve Jobs przedstawił ją światu jako wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń programistów i projektantów systemów operacyjnych. Ponoć kolejne opóźnienia były efektem wytężonych prac nad jeszcze lepszym przystosowaniem systemu do potrzeb użytkowników.

Obserwując Leoparda w działaniu, trudno uwierzyć we wszystkie oświadczenia przedstawicieli Apple'a. Jest stabilny, ale zdarzają mu się nieprzewidziane awarie. Jest przyjemny dla oka, ale przy Linuksie z zainstalowanym pakietem Compiz prezentuje się ascetycznie. Daje użytkownikowi dostęp do bogatej biblioteki oprogramowania, ale nie umożliwia pracy z aplikacjami do Windows. Kosztuje niby grosze, a w rzeczywistości zmusza do poważnych inwestycji w sprzęt z logo Apple.

Same wady? Skądże znowu, Mac OS X 10.5 - po raz pierwszy dostępny również w polskiej wersji językowej - to dobry system. Drogi, zmuszający do zmiany przyzwyczajeń, ale dobry. Czy technologiczna doskonałość wystarczy, żeby przebił się na naszym rynku?

ReactOS 0.3.3.7

Systemy nie z tej ziemi

W DesktopBSD poczujesz się jak ryba w wodzie. Spolszczone (w sporej części) środowisko KDE nie pozwoli ci się zagubić w systemie.

O ReactOS (http://www.reactos.org ) pisaliśmy już kilka razy, jednak projektowi warto przyglądać się z uwagą. W ciągu minionych osiemnastu miesięcy prace nad nim bardzo przyśpieszyły - a wszystko po to, żeby udostępnić odpowiednik systemu Windows na licencji - uwaga - open source. Oczywiście za darmo, bez polegania na oprogramowaniu rodem z Redmond. Brzmi to jak fantazja, ale jest rzeczywistością. Czy raczej... będzie za dziesięć lat, jeśli deweloperom nie zabraknie zapału: system nie nadaje się do pracy, można go najwyżej obejrzeć i pobawić się Mozillą Firefox oraz menedżerem plików. Wbudowane oprogramowanie jest bardzo niestabilne, na pulpicie zostają brzydkie artefakty, a całość pod względem liczby błędów i powodowanych problemów wypada gorzej niż Windows 3.11.

Stawiamy na to, że przy obecnej szybkości kodowania ReactOS będzie nadawał się do użytku, gdy po Microsofcie pozostanie tylko wspomnienie. Jeżeli z niecierpliwością oczekujesz zastępcy Windows i nie potrafisz już wytrzymać z produktem z Redmond, sugerujemy raczej zainteresowanie się popularną dystrybucją Linuksa i zainstalowanie w niej Wine oraz Wine-doors.

Jak uruchomić opisywane systemy?

Większość systemów operacyjnych znajduje się na płycie DVD dołączonej do tego numeru PC World Komputera. Aby je uruchomić, musisz dysponować dwiema aplikacjami: programem do (de)kompresji plików 7-Zip.org oraz VMware Playerem 2.0.1 lub nowszym ( www.vmware.com/download/player/ ). Za pomocą 7-Zip rozpakuj wirtualną maszynę do katalogu na pulpicie. Następnie uruchom VMware Player i z jego poziomu odszukaj w tym katalogu plik VMX.

W każdym systemie, w którym konieczne jest podawanie nazwy i hasła użytkownika, wykorzystywaliśmy następujący schemat (wyjątek: BeleniX):

  • użytkownik: root, hasło: pcwk
  • użytkownik: pcwk, hasło: pcwk

Jeżeli system ma postać pliku ISO, musisz go wypalić na płycie CD/DVD za pomocą zainstalowanej w systemie aplikacji albo utworzyć na jego potrzeby wirtualną maszynę w VMware Workstation lub VirtualPC.