Szachy - 6 darmowych programów

Prezentujemy zestawienie sześciu bezpłatnych aplikacji pozwalających na rozegranie partii w szachy. W naszym zestawieniu znalazły się programy umożliwiające rozgrywkę zarówno z komputerem jak i żywym przeciwnikiem.

Szachy to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych i najważniejszych gier planszowych stworzonych przez człowieka. Programy komputerowe, które umożliwiały rozgrywanie partii szachów pojawiły się bardzo wcześnie, ale przełomowym było rozegranie pojedynku pomiędzy Garrim Kasparowem, a stworzonym przez firmę IBM komputerem Deep Blue. Pierwszy mecz pomiędzy człowiekiem, a maszyną zakończył się pomyślnie dla tego pierwszego, ale za rok odbył się rewanż, którego Kasparow nie zdołał już wygrać. Mimo wielu kontrowersji związanych z tym pojedynkiem okazało się, że odpowiednio przygotowany komputer jest w stanie konkurować z największymi mistrzami.

Szachy na komputerze mogą służyć nam jako trening przed rozgrywką z żywym przeciwnikiem. Możliwe jest to dzięki opcji wybory poziomu trudności(dostępna w większości programów). Istnieje także możliwość wykorzystania programów jako wirtualnych szachownic dla dwóch osób siedzących przy jednym komputerze. Ostatnią opcją jest prowadzenie rozgrywki przez Internet. Wszystkie prezentowane przez nas aplikacje to wersje freeware.

Zobacz również:

  • Netflix pozwany za Gambit Królowej
  • Recenzja: Uważacie, że ekscytowanie się łamigłówkami jest dziwne? Zagrajcie w Ubongo Lines!

Yea Chess

Yea Chess to proste szachy, w których gracz ma możliwość wzięcia udziału w pojedynku z komputerem. Plusem tego tytułu są niezwykle małe rozmiary, szybkie działanie (nasz przeciwnik wykonuje większość posunięć niemalże natychmiastowo) oraz prosty i intuicyjny interfejs. Dostępnych jest dziesięć poziomów trudności. Umożliwia nam to dobieranie coraz trudniejszych przeciwników.

Yea Chess korzysta ze standardowo wyglądających figur oraz klasycznych zasad znanych większości użytkowników. Tytuł ten polecany jest zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych fanów tego logicznego sportu. Dużym plusem tytułu są częste aktualizacje usprawniające grę. Zaletą jest także brak potrzeby instalowania programu.

Pobierz Yea Chess 4.56.

Arasan

Arasan to kolejna gra logiczna zaprojektowana z myślą o fanach szachów. Po wybraniu swojego koloru przystępujemy do rozgrywki przeciwko komputerowi. Plusem tego tytułu jest możliwość zmiany interfejsu aplikacji na dowolny wybrany przez użytkownika. Co więcej, SI przeciwników komputerowych zostało stworzone w taki sposób, by stanowić wyzwanie dla graczy na każdym poziomie zaawansowania.

Arasan jest bardzo prosty w obsłudze, dzięki czemu gra ta polecana jest również początkującym graczom.

Zapraszamy do pobrania Arasan 12.1.

BabasChess

BabasChess to klient gry umożliwiającej nam rozgrywkę w szachy za pomocą Internetu. Używa on FICS (Free Internet Chess Serwer). Gra posiada bardzo duże możliwości dostosowania się do potrzeb użytkownika. Możliwe jest indywidualne rozplanowania planszy, bardzo wiele ustawień graficznych.

BabasChent udostępnia nam opcje chatu. Bardzo ważną zaletą jest obsługiwanie przez program języka polskiego. Wjątkowo ciekawa jest opcja "Szef Idzie" dzięki której możemy natychmiast zminimalizować okno w którym otwarta jest gra.

Pobierz BabasChess 4.0 Build 12274.