Szaleństwo DVD

Podczas tegorocznego Consumer Electronics Show w Las Vegas technologię DVD okrzyknięto Medium Tysiąclecia.

Sprzedaż odtwarzaczy DVD wzrosła w 1999 r. o 371%, a Consumer Electronics Association (CEA) przewiduje, że w tym roku zostanie sprzedanych 6,5 mln urządzeń tego typu. Przyniesie to obroty rzędu 1,5 mld USD. Wiele z odtwarzaczy DVD jest jednocześnie komponentem komputera i elementem domowego zestawu rozrywkowego: odczytuje płyty w formatach DVD, CD, CD-ROM i CD-RW oraz obsługuje standard IEEE 1394. Prawdziwy przełom w tej branży nastąpi jednak wówczas, gdy studia filmowe zdecydują się wydawać więcej tytułów w tym formacie, ale jak twierdzi Ann Saybolt z CEA: "Cała sprawa przypomina znany paradoks jaja i kury - najpierw klienci muszą zakupić dostatecznie dużą ilość odtwarzaczy DVD, aby wytwórniom filmowym opłacało się wydawać swoje produkty na DVD, klienci jednak nie będą masowo kupować odtwarzaczy, dopóki nie będzie wystarczająco szerokiej oferty filmów w tym formacie".

W czasie pokazów wśród nowych modeli odtwarzaczy DVD firmy Kenwood i Zayante zaprezentowały prototyp odtwarzacza DVD, CD i nagrywarki minidysków wyposażonych w technologię FireWire, umożliwiającą podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych (np. komputera, odbiornika TV, zestawu hi-fi). Sony przedstawiła natomiast SVR-2000, mogący zarejestrować dziewięć godzin programu w jakości DVD, zaopatrzony w 30 GB twardego dysku i port podczerwieni i.Link, umożliwiający transfer danych do innego urządzenia lub domowej sieci. Nowością Panasonica jest nagrywarka VDR-10000, umożliwiająca zapisanie czterech godzin programu telewizyjnego na płytę odtwarzalną w większości komputerów PC zaopatrzonych w DVD-ROM. Firma EchoStar Communications DISH DVD przedstawiła natomiast urządzenie będące kombinacją odbiornika telewizji satelitarnej i odtwarzacza DVD.

Zobacz również:

  • 3 smartfony, których zabrakło na tegorocznych targach CES 2023!

Obecnie jest dostępnych na świecie ok. 5000 tytułów na DVD, a pod koniec roku 2000 ma ich być 8500. Wzrost tytułów osiągalnych na DVD został zahamowany przez pojawienie się nielegalnego programu umożliwiającego kopiowanie płyt i wiele wytwórni filmowych wstrzymało wprowadzanie nowych tytułów na rynek do czasu opracowania nowej metody kodowania formatu DVD.

Więcej informacji: www.cnet.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: