Szampon do mycia systemu

Program Ashampoo UnInstaller 2 Platinum to pozornie zwykła aplikacja do usuwania programów z systemu operacyjnego. Jednak jej możliwości są dużo większe, a po zastosowaniu wszystkich funkcji wbudowanych w program będziesz miał więcej miejsca na swoim dysku, a system powinien znacznie przyspieszyć. Narzędzie oferuje usuwanie programów, monitoring instalacji, kasowanie duplikatów plików, pustych folderów oraz opróżnianie katalogów tymczasowych. Zaawansowani użytkownicy mogą w wygodny sposób zarządzać uruchomionymi usługami a nawet rejestrem systemu. Jeśli w pełni wykorzystujesz funkcje opisywanej aplikacji, to po usunięciu dowolnego programu nie znajdziesz po nim żadnego śladu.

Aplikacja oferuje dwa tryby pracy - łatwy oraz ekspercki. Na pierwszy rzut oka zmiany interfejsu są niewielkie, jednak zawartość poszczególnych zakładek zmienia się znacznie. Polecamy korzystanie z trybu prostego z kilku powodów. Po pierwsze, są w nim dostępne niezbędne narzędzia do pełnej optymalizacji systemu, łatwiej jest się poruszać po ograniczonej liczbie modułów i wreszcie system nie jest aż tak bardzo narażony na przypadkowe zmiany, mogące spowodować niestabilność działania programów.

Instalatory pod lupą

Szampon do mycia systemu

Okno główne programu jest intuicyjne i atrakcyjne graficznie

Po zainstalowaniu deinstalatora (sic!) można być pewnym, że każdy kolejny program, który zostanie "wgrany" do systemu, będzie szczegółowo monitorowany. Na pasku systemowym pojawić się powinna ikonka symbolizująca pracę monitora instalacji. Jego zadanie jest proste - wykryć aktywację plików typu install.exe, setup.exe, itp. Od tej chwili nawet najdrobniejsza zmiana wprowadzona do systemu będzie śledzona, a użytkownik otrzyma dokładną informację o wszystkich modyfikacjach (oczywiście na życzenie). Można skorzystać również ze specjalnej funkcji kryjącej się pod przyciskiem "Instal new applications". Tym sposobem wskazujemy ręcznie, że chcemy uruchomić instalator. Po co to wszystko? W momencie, kiedy dojdziemy do wniosku, że już nie potrzebujemy jakiejś aplikacji, wystarczy wcisnąć przycisk "Uninstall logged programs" a na podstawie specjalnego pliku zmian (Log File) zostaną usunięte wszystkie wprowadzone zmiany.

Szampon do mycia systemu

Każdy program posiada specjalny plik zdarzeń

Jeśli Twój system jest już zaśmiecony i nie bardzo chcesz instalować go od nowa, a co za tym idzie wszystkich programów niezbędnych do pracy i rozrywki, powinieneś posłużyć się przyciskiem "Remove installed applications". Niestety ten sposób nie jest tak prosty, ponieważ każdy program posiada specyficzną metodę zapisywania się w systemie i na dysku. Ogólnie rzecz biorąc jest to metoda bardzo podobna do tradycyjnego polecenia z Panelu Sterowania - "Dodaj/Usuń Programy", jednak zawiera kilka sztuczek. Jeśli po usunięciu programu nadal widać go w systemie, a przy ponownej próbie usunięcia wyskakuje czerwony komunikat z błędem, pora na bardziej drastyczne rozwiązania. Pod paskiem narzędzi widać zakładki - domyślnie widoczna jest zawartość modułu "Start", jednak obok dostępne jest zestawienie plików systemowych "Log Files" związanych z zainstalowanymi programami. Na ich podstawie nie można co prawda nakazać Ashampoo UnInstaller Platinum całkowitego usunięcia, ale można pozbyć się z listy programów kłopotliwych wpisów. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, choć niektórym użytkownikom może poprawić samopoczucie wykasowanie "zalegających" programów z Panelu Sterowania.