Szarości po liftingu


Przy okazji zmiany technologii na syntetyczną opracowano toner, który można utrwalać w dużo niższej temperaturze. Poza tym cząstki nowego typu barwnika otoczono substancją, która z jednej strony zapobiegała zbijaniu się cząsteczek w większe skupiska w czasie przechowywania toneru, z drugiej - zastępowała olej chroniący części drukarki przed zanieczyszczeniem. Pozwoliło to wyeliminować jeden z materiałów eksploatacyjnych, który teraz jest po prostu połączony z tonerem. Dodatkową korzyścią z obniżenia temperatury pracy fusera jest skrócenie czasu jego rozgrzewania, parametru wymienianego w specyfikacji drukarek laserowych jako czas oczekiwania na pierwszą stronę.

Jak kupować drukarkę laserową

Po modemie najczęściej uzupełnia się zestaw komputerowy drukarką. Niestety, duża liczba rozmaitych technologii, modeli, wiele niejasnych danych technicznych i agresywna reklama nie ułatwiają wyboru. Nie ma modelu najlepszego dla wszystkich. Pierwszym warunkiem udanego zakupu jest określenie, jakiego potencjału oczekujesz od nowej drukarki. Na tej podstawie trzeba wybrać, które cechy poszukiwanego modelu decydują o uzyskaniu oczekiwanych własności, na jakie można nie zwracać uwagi, wreszcie czego należy unikać, by nie płacić za funkcje, z których nigdy nie będziesz korzystać. Niekoniecznie liderzy testów muszą być najlepszym wyborem. Klasyfikacja powstaje pod kątem potrzeb statystycznego użytkownika, od których Twoje preferencje mogą się znacznie różnić.

We wnętrzu Brothera HL-1440 jest gniazdo do wmontowania pamięci EDO RAM. W pecetach wyszła z użycia w połowie lat dziewięćdziesiątych.

We wnętrzu Brothera HL-1440 jest gniazdo do wmontowania pamięci EDO RAM. W pecetach wyszła z użycia w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Do wyboru są trzy zasadnicze typy drukarek: atramentowe, laserowe i igłowe, ale te ostatnie są niezastąpione tylko do drukowania wielu kopii i w kasach fiskalnych. Atramentowe i laserowe znajdują dużo szersze zastosowanie, ale każda z tych technologii ma inne mocne i słabe strony.

Nie sądź po pozorach

Z powodu niższych cen samych drukarek łatwiej zdecydować się na technologię atramentową, ale osoby, które drukują dużo, szybko zauważą chudnięcie portfela. Do wymiany jest tylko jeden element - zbiorniki z atramentem, zintegrowane w niektórych modelach z głowicą drukującą, ale ich koszt czasem dorównuje cenie nowej drukarki.

Laserówki odwrotnie, kosztują więcej, ale ich eksploatacja - mniej (to oczywiście średnia, od której są odchylenia). Oferują też większą rozmaitość rozwiązań. Możesz mieć bęben światłoczuły zintegrowany z tonerem lub obie części wymieniane osobno. Pierwsze jest łatwiejsze, drugie tańsze w eksploatacji. Za sprawą nowych tonerów do lamusa odchodzą drukarki z większą liczbą elementów wymiennych: fuserem i olejem.

Zresztą ta sama zasada, że wyższej cenie zakupu odpowiadają niższe koszty eksploatacji, sprawdza się w odniesieniu do drukarek jednego rodzaju. Na przykład koszt druku strony w dużych, szybkich laserówkach mono wynosi cztery grosze za stronę, a w tańszych może wzrosnąć nawet do piętnastu. To samo w atramentowych, tyle że ceny wyższe, od dziesięciu w najdroższych nawet do czterdziestu groszy w najtańszych. To są koszty zużycia materiałów tylko do druku czarnego.

Centrala Kyocery. Od góry 100-pinowy moduł SDRAM, procesor schowany pod radiatorem i moduł z oprogramowaniem.

Centrala Kyocery. Od góry 100-pinowy moduł SDRAM, procesor schowany pod radiatorem i moduł z oprogramowaniem.

Decydując się na technologię atramentową, masz dodatkowy dylemat, gdyż modele fotograficzne gorzej drukują dokumenty tekstowe, a uniwersalne nie radzą sobie tak dobrze z fotografiami. Jednak nawet na oglądanych przez lupę wydrukach tekstowych z najlepszych atramentówek zobaczysz poszarpane krawędzie liter i zagubione krople tuszu. Takie błędy nie zdarzają się na wydrukach laserowych pochodzących nawet z najtańszych modeli. Ktoś powie, że nie używa lupy do przeglądania dokumentów, ale wystarczy porównać strony z odległości tzw. dobrego widzenia, aby zauważyć, że wiele defektów w skali mikroskopowej ma negatywny wpływ na czytelność tekstu i zmniejsza kontrast między bielą kartki a barwą czcionki. Z powodu tych niedoskonałości tekst wydrukowany atramentowo uchodzi powszechnie za mniej profesjonalny.

Jeśli kolor jest naturalną cechą technologii atramentowej, to w laserowej jego wprowadzenie wymaga znacznej komplikacji budowy, a co za tym idzie, wysokiej ceny drukarki. Prostsze, wolniejsze modele kosztują koło pięciu tysięcy, szybsze, z jednoczesnym nanoszeniem kolorów podstawowych, są trzy-cztery razy droższe. Poza tym laserowy kolor nie ma w palecie aż tylu odcieni, co atramentowy, i z tego powodu raczej nie nadaje się do fotografii. Jego możliwości ograniczają się do druku słupków, schematów i wizytówek, jednym słowem - mniej złożonych kolorów. Tak czy inaczej, kolorowe lasery nie zaspokoją na razie zapotrzebowania na różne rodzaje barwnego wydruku nie tylko z powodu wysokiej ceny, ale i ograniczonych możliwości technologii.

Skoro nie ma uniwersalnej drukarki, która obsłużyłaby wszystkie potrzeby użytkowników domowych i małych firm, to może warto się zdecydować na specjalizację? Wysokiej jakości drukarka fotograficzna i laser mono do tekstów? Wbrew pozorom, cena takiej kombinacji ani koszty eksploatacji nie muszą być wysokie.

Inaczej w domu i w biurze

W obudowie Nashuateca P6216 kryje się drukarka Lexmarka.

W obudowie Nashuateca P6216 kryje się drukarka Lexmarka.

Nie będziemy zajmować się wielkimi laserowymi kombajnami, drukującymi kilkadziesiąt stron na minutę, obstawionymi różnymi urządzeniami do zszywania i oprawiania dokumentów. Chodzi raczej o drukarki osobiste lub udostępnione niewielkiej grupie użytkowników. W tej kategorii można przebierać jak w ulęgałkach, zwykle jest jeszcze spory pakiet dodatkowego wyposażenia. Także w tej grupie urządzeń nie ma modeli najlepszych dla wszystkich i podstawą dobrego wyboru pozostaje odpowiednie rozpoznanie własnych potrzeb. Skupmy się na dylematach, które przyjdzie rozstrzygać w momencie zakupu.

Rozdzielczość - nawet najniższa z aktualnie oferowanych (600 dpi) wystarcza do wydruku tekstu nienagannej jakości, chyba że chodzi o litery przeznaczone do czytania przez lupę. Gorzej z rysunkami. Tu gołym okiem można dojrzeć błędy spowodowane niewystarczającą rozdzielczością, zwłaszcza w wypadku cienkich, ukośnych linii i delikatnych wzorów. Mogą zginąć, wzbogacić się o niepożądane schody lub stać się grubsze niż zamierzałeś. Jednak dotyczy to raczej białych wzorów na czarnym tle niż odwrotnie. Kiedy planujesz tego rodzaju wydruki albo chcesz uzyskać wiele stopni szarości, wybierz model z wyższą rozdzielczością.

Prędkość - odwrotnie niż w drukarkach atramentowych, faktyczna prędkość druku laserówek jest dużo bliższa wartościom podawanym przez producentów i nie zależy aż w takim stopniu od rozdzielczości i innych parametrów wybieranych w sterowniku. Wyższa jest potrzebna tylko wtedy, kiedy tworzy się kolejka do wydruku albo często pracujesz z dużymi dokumentami. W przeciwnym razie nie ma co przepłacać za szybsze modele.

Drukarka Windows czy poliglotka - używanie jednego z języków opisu strony wymaga od drukarki specjalnego procesora i pewnej ilości pamięci, żeby przetworzyć zaszyfrowany obraz na mapę bitową. Takie modele są droższe niż te, w których wspomniane zadania pozostawia się do wykonania systemowi Windows w komputerze. Te drugie z reguły nie pracują pod kontrolą innego systemu, chociaż ostatnio pojawiły się sterowniki Linuksa do niektórych modeli. Do tej pory za lepsze uchodziły urządzenia posługujące się PostScriptem czy PCL-em, ale szybki wzrost mocy procesorów komputerowych wobec stagnacji drukarkowych nakazuje zrewidować ten pogląd. Jeśli drukujesz z mało obciążonego, wysoko wydajnego komputera, nie ma powodu zwalniać go z przygotowania strony do wydruku. Wtedy wybieraj drukarkę Windows. Jeśli urządzenie ma być w sieci lub komputer ledwo zipie od nadmiaru pracy - wybierz model droższy. PostScript zapewnia kompatybilność z różnymi drukarkami, ale jeśli z tej zalety korzystasz bardzo rzadko, nie warto dopłacać.

Interfejs - dla drukarek monochromatycznych przepustowość interfejsu nie jest aż tak ważna. Do wyboru są LPT, szybsze, ale bardziej obciążające procesor, oraz USB. Wybierz USB, jeśli masz słaby komputer albo skaner LPT, który nie chce współpracować z drukarką na jednym porcie. Nie należy zapominać o ethernecie, ale takie karty są dużo droższe niż ich odpowiedniki do komputerów.