Szczecin: rozbito szajkę oszustów internetowych

Policjanci zatrzymali w Szczecinie pięciu mężczyzn podejrzewanych o liczne oszustwa popełnione za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że przestępcy ukradli w ten sposób około 500 tysięcy złotych.

Taktyka zatrzymanych oszustów była całkiem prosta. Najpierw jeden z przestępców kupował w Internecie towar wydając swojemu bankowi polecenie zapłaty. Bank zlecał wykonanie operacji firmie pośredniczącej, która natychmiast realizowała transakcję.

Pieniądze szybko pojawiały się na koncie właściciela sklepu (którym był kolejny oszust). Gdy tylko dowiedział się o tym kupujący, szybko anulował transakcję. Bank otrzymywał w tym momencie sygnał, aby nie realizować dyspozycji przelewu z konta kupującego na konto sklepu internetowego. W takim wypadku straty ponosił pośrednik, który wpłacił pieniądze na konto sklepu.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej - ranking 2022

W ten sposób w ciągu kilku miesięcy przeprowadzono ponad 1600 takich transakcji na łączną kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Przestępcy realizowali fikcyjne zakupy w kwotach nie przekraczających czterech tysięcy. Tyle bowiem wynosił maksymalny debet na ich koncie.

W tej sprawie zatrzymano do tej pory 5 osób w wieku od 40 do 55 lat. Policja zapowiada jednak kolejne aresztowania.

Źródło: policja.pl