Szczecin: uważaj na papierowe rachunki. Złodzieje skanują je i podmieniają numer konta

Wyciągając ze skrzynki rachunek sprawdzajmy dokładnie, czy numer konta na nim przedstawiony faktycznie należy do instytucji go wystawiającej. Inaczej możemy paść ofiarą złodziei.

W Szczecinie grasuje szajka złodziei, która wpadła na bardzo prosty sposób, aby oszukiwać mieszkańców tamtejszych osiedli. Jej przestępcza działalność polega na włamywaniu się do skrzynek pocztowych ofiar i wyciąganiu z nich wszelkich rachunków, jakie znajdą. Niestety nie chodzi tutaj o niespodziankę w postaci ich opłacenia...

Po co więc to robią? Aby zeskanować rachunki do komputera, a następnie poddać niewielkiej modyfikacji np. w Photoshopie zmieniając oryginalny numer konta na numer konta zakładanego na słupa, którego można w prosty sposób znaleźć np. za pośrednictwem jednego z serwisów ogłoszeniowych.

Sprawa zgłoszona została na policję. Liczba poszkodowanych osób przekroczyła już jednak setkę. Oczywiście to, że zostały one oszukane nie ma znaczenia dla wystawiającego rachunek. Oznacza to więc, że będzie on musiał być opłacony po raz drugi...

Na koniec warto zauważyć, że ta troglodycka metoda wzorowana jest na działaniach cyberprzestępców, którzy włamują się na stronę sklepu, bądź jakiejś aukcji np. na Allegro. Zasada działania jest jednak identyczna i opiera się na podmianie numeru konta.