Szczelne 'okna' na zimę

Microsoft przedstawił zarys kilku nowych pomysłów, mających usprawnić instalowanie wszelkich aktualizacji do produktów koncernu oraz zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników systemów z rodziny Windows. Zmiany mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Niewykluczone, że jedną z nich będzie zaimplementowanie do systemu programu antywirusowego.

Szczelne 'okna' na zimę

Nowa inicjatywa Microsoftu została przedstawiona na Worldwide Partner Conference w Nowym Orleanie. Koncern zapowiada m.in. lepsze zabezpieczenie systemu przed atakami hakerów oraz wirusów - nawet w sytuacji, gdy użytkownik nie zainstaluje wszystkich udostępnionych przez Microsoft patchy i uaktualnień. Ma to być możliwe dzięki "uodpornieniu" systemu na konsekwencje osławionego błędu przepełnienia bufora - to z tego właśnie błędu bardzo często korzystają komputerowi włamywacza, by uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu. "Uodpornienie polegało będzie zarówno na wprowadzeniu mechanizmów, utrudniających wywołanie takiego błędu oraz minimalizujących ich konsekwencje." - zapowiada Amy Carroll z Microsoftu.

Wirusom mówimy: nie!!

Koncern zapowiada także wprowadzenie instrumentów, które utrudnią ataki poprzez porty komunikacyjne (tak działał m.in. wyjątkowo uciążliwy robak Blaster) oraz pocztę elektroniczną. Przedstawiciele Microsoftu nie poinformowali na razie, czy w tym drugim przypadku zmiany zostaną wprowadzone poprzez uaktualnienie systemu Windows czy też programów pocztowych (tudzież serwera Echange).

Wśród nowości znajdzie się również poprawiona wersja wbudowanego do systemów Microsoftu firewalla - Internet Connection Firewall (z tym, że to uaktualnienie pojawi się najwcześniej na początku przyszłego roku). Jej "poprawienie" polegać będzie m.in. na zastosowaniu technologii firmy Pelican Security (niedawno przejętej przez Microsoft).

Antywirus w komplecie?

Niewykluczone także, że z systemem zostanie zintegrowane oprogramowanie antywirusowe - warto przypomnieć, że Microsoft kilka miesięcy temu przejął rumuńską firmę GeCAD Software SRL, -producenta oprogramowania antywirusowego. Nie jest to jednak przesądzone - "Za wcześnie, by o tym mówić" - zastrzega Amy Carroll. Rzeczywiście, opinię przedstawicieli Microsoftu zdają się potwierdzać doniesienia o zacieśnieniu współpracy Microsoftu z producentami oprogramowania antywirusowego (m.in. firmą Network Associates).

Niestety - zdecydowana większość nowych funkcji wprowadzonazostanie tylko do dwóch najnowszych platform koncernu - Windows XP i Server 2003. Instalowanie uaktualnień odbędzie się za pośrednictwem service packów do tych systemów.

Cykliczne patche

Co ciekawe, koncern chce też zmienić zasady dystrybuowania uaktualnień. Zamiast nieregularnie udostępnianych patchy, pojawią się comiesięczne pakiety uaktualnień. Przedstawiciele Microsoftu zapowiadają również, że nie będą zarzucali użytkowników dziesiątkami drobnych uaktualnień - zamiast tego chcą je "pakietować" w zbiorowe uaktualnienia. Ma to maksymalnie ułatwić proces uaktualniania oprogramowania. Oczywiście, w sytuacjach alarmowych patche naprawiające krytyczne błędy systemu będą udostępniane najszybciej jak to będzie możliwe.

Edukowanie użytkowników

Microsoft zapowiada również wprowadzenie regularnych szkoleń i seminariów dla użytkowników, na których będzie się można nauczyć, jak bezpiecznie korzystać z produktów koncernu. Nad tym projektem Microsoft zamierza współpracować m.in. z firmą Symantec.