Szczepienia na Covid – kobieta dostała 6 dawek w jednym zastrzyku

Jedna z pacjentek zamiast jednej dawki szczepionki przeciw Covid, dostała aż sześć. Bez uprzedniego rozcieńczenia solą fizjologiczną.

Pomyłki się zdarzają i nie jest to nic dziwnego. Gorzej, jeśli potencjalnie mogą one zagrażać czyjemuś życiu lub zdrowiu, tak, jak choćby w przypadku zabiegów medycznych. Na szczęście, niektóre z nich nie kończą się źle, o czym przekonała się na własnej skórze mieszkanka Włoch.

Młoda Włoszka, która stawiła się na wyznaczone szczepienie przeciw Covid-19, padła ofiarą pomyłki. Zamiast 5 ml dawki preparatu firmy Pfizer, rozcieńczonego w określonej dawce soli fizjologicznej, wstrzyknięto jej aż sześć dawek szczepionki. W dodatku, bez uprzedniego rozcieńczenia. Kobieta poczuła się gorzej po zastrzyku, a personel od razu spostrzegł swój błąd, wobec czego pacjentka została automatycznie skierowana na hospitalizację w celu obserwacji.

Szczepionki, pomyłka, pandemia, pfizer, biontech, szczepienia, Włochy, błąd, sól fizjologiczna, 6 dawek, SARS-CoV-2, szczepionka, COVID-19, Bezpieczeństwo, COVID, szczepionka na Covid-19, skutki uboczne

Młoda kobieta została na drugi dzień wypisana do domu, ponieważ nie zaobserwowano u niej negatywnych skutków po feralnym szczepieniu. Jak stwierdziła sama zainteresowana:

Czuję się dobrze, jedynie boli mnie ręka.

Cóż, trzeba przyznać, iż to szczęście, jednak Włoszka nie jest pierwszym tego typu przypadkiem. Pod koniec grudnia, pięciokrotna dawkę szczepionki, również Pfizer/BioNTech, otrzymało ośmiu pensjonariuszy niemieckiego domu opieki, o czym pisaliśmy tutaj.

Pomyłki podczas szczepień

Jak więc widać, pomyłki podczas procesu szczepień przeciw Covid-19 zdarzają się dość rzadko, ale jednak, i nie tylko przypadku pomylonych dawek. Niedawno donosiliśmy o poszczególnych przypadkach, gdy pacjenci w ogóle nie otrzymali szczepionki na koronawirusa, a zamiast tego wstrzyknięto im roztwór soli fizjologicznej.

Szczepionki, pomyłka, pandemia, pfizer, biontech, szczepienia, Włochy, błąd, sól fizjologiczna, 6 dawek, SARS-CoV-2, szczepionka, COVID-19, Bezpieczeństwo, COVID, szczepionka na Covid-19, skutki uboczne

Niektóre błędy jednak mają bardzo negatywne skutki. Na przykład w przypadkach, gdy zmarnowane zostaną szczepionki, które mogłyby ocalić zdrowie pacjentów. Nie zmienia to jednak, że błądzić jest rzeczą ludzką i najważniejsze, aby nikomu nie stała się krzywda.