Szczęśliwa siódemka


Imię jego 733

Szczęśliwa siódemka

HP Vectra VL6000

Gdybyś chciał mieć najszybszy w tej chwili komputer, to co musiałbyś wybrać? Wszystkie trzy maszyny z PIII 733 pobiły rekord w naszym teście aplikacji biznesowych PC WorldBench 98, uzyskując notę 309. To najszybsze komputery Windows 98, jakie do tej pory testowaliśmy - od przeciętnego peceta z PIII 600 dzieli je różnica 23 procent. HP Vectra VL600 z PIII 667 z wynikiem 281 uplasowała się dużo dalej, ale wciąż wypada znacznie lepiej od PIII 600.

Komputer JTT Adax Gamma siedem z Athlonem 700 MHz otrzymał notę 279 punktów, a więc mniej od średniej trzech Athlonów 650, wynoszącej 283 punkty. Jednak inne pecety z Athlonem 700 mogą wypaść lepiej, a w momencie, gdy pismo było w druku, AMD wprowadził wersję 750 MHz swego procesora. Dopiero ona stanowiłaby w naszym teście konkurencję dla PIII 733, który w tej chwili ma przewagę dzięki zintegrowanej pamięci cache L2. W pierwszej połowie roku AMD chce dogonić rywala, wprowadzając Athlon 800 MHz, a następnie stosując proces 0,18 mikrona i umieszczając pamięć podręczną w układzie. Procesor z wbudowanym cache'em L2 nosi kodową nazwę Thunderbird i dojdzie do częstotliwości 1 GHz.

Szczęśliwa siódemka

Komputery biurkowe: aplikacje biurowe - raport z testów.

Jak wykazały nasze testy graficzne, komputery z PIII 733 doskonale poradziły sobie z zadaniami Photoshopa, uzyskując ponad 30 procent przewagi nad przeciętnym pecetem z PIII 600. HP Vectra była od tej trójki o 10 procent słabsza. Również testy wykonane programem 3DMark 99 Max i grą Rage Expendable potwierdziły moc drzemiącą w tych maszynach. Adax Gamma ustępował trochę wydajnością konkurentom, ale np. test Photoshopa w dużym stopniu wykorzystuje instrukcje SSE z PIII, więc Athlon od razu jest na gorszej pozycji.

Oczywiście na te wyniki wpływają karty graficzne. Komputery HP i TCH wyposażone są w świetne karty Matrox G400 z 32 MB pamięci (TCH ma szybszą wersję Max tej karty), Adax i Optimus opierają się na grafice nVidia RIVA TNT2 z 32MB (karta Adaksa pochodzi z firmy MicroStar, Optimus użył produktu firmy Creative Labs w wersji Ultra), zaś w Micronie znalazła się 32-MB karta Creative Labs z nowym układem nVidia GeForce 256.

Komputer najlepiej poradził sobie z testem wielozadaniowości, co należy przypisać pamięci RDRAM (Rambus). Pamięci tego typu mają przesyłać informacje przez magistralę z szybkością dwukrotnie wyższą niż zwykłe SDRAM PC-100.

W przypadku zastosowań biznesowych szybka wielozadaniowość stanowi duży plus.

Bogate wnętrze

Szczęśliwa siódemka

Optimus Prestige 733

Każdy, kto kupował mocny komputer, wie, że rewelacyjne prędkości nie są tanie. Tak też jest i w przypadku systemów 733 MHz, choć z drugiej strony ich konfiguracje i wydajność usprawiedliwiają ceny w granicach 10 tysięcy złotych.

HP Vectra VL600 z PIII 733 kosztuje niewiele więcej od podobnej wersji z PIII 600, a to głównie z powodu znacznie wyższego kosztu pamięci RDRAM w stosunku do SDRAM. W skład zestawu wchodzi 17-calowy monitor, twardy dysk 27 GB i nagrywarka CD-RW.

Optimus Prestige 733 (12 000 zł) oferuje dysk 18 GB, napęd DVD 5x, kartę dźwiękową Creative SB Live! zintegrowaną z płytą główną Intela VC820.

W TCHgraph 733 (12 200 zł) znajdziemy bardziej zaawansowaną, dwuprocesorową płytę główną opartą na chipsecie 840 Intela, dysk 13,5 GB, napęd DVD 6x/32x.

Najtańszy w tym zestawieniu Adax Gamma siedem 700 (8783 zł) zawiera dość skromny w porównaniu z resztą dysk twardy 10,2 GB, napęd DVD 6x/32x i kartę dźwiękową Creative SB Live! PCI. Jest to komputer raczej o domowym zastosowaniu.

Micron nie jest dostępny w naszym kraju, a w Stanach Zjednoczonych jest jedną z najtańszych maszyn z PIII 733, ponieważ zastosowano w nim inny chipset płyty głównej. Zestaw układów VIA Apollo Pro133A przy podobnej wydajności kosztuje znacznie mniej niż intelowski 820. Co prawda chipset VIA nie obsługuje pamięci Rambus, ale SDRAM są za to dużo tańsze.

Na co postawić

Każda nowa generacja pecetów ma swoich faworytów, którzy są najlepszym połączeniem ceny i wydajności. Zwykle takie systemy nie mają najszybszego procesora. Lepiej więc wybrać komputer z CPU będącym na drugim lub trzecim miejscu pod względem prędkości. Jest on i tak wystarczająco mocny, a zaoszczędzić można sporo pieniędzy.

Na razie wciąż dobrym interesem jest zakup peceta z procesorem Athlon. Jeśli jednak na naszym rynku pojawią się komputery zbliżone parametrami do Microna oraz zachowujące podobne proporcje cenowe do systemów z chipsetem 820 i pamięcią Rambus, będą atrakcyjną propozycją.

Dla przeciętnych zjadaczy chleba pojawienie się procesorów spod znaku 700 oznacza spadek cen komputerów z PIII 650 i PIII 600EB, które wciąż oferują moc przerastającą potrzeby niejednego użytkownika.