Szczęśliwa siódemka

Siódemka to szczęśliwa cyfra dla nabywców silnych komputerów. Procesory Intel Pentium III 733 i AMD Athlon 700 dają moc najszybszym pecetom w historii naszych testów. Ale megaherce mówią tylko połowę prawdy.


Siódemka to szczęśliwa cyfra dla nabywców silnych komputerów. Procesory Intel Pentium III 733 i AMD Athlon 700 dają moc najszybszym pecetom w historii naszych testów. Ale megaherce mówią tylko połowę prawdy.

Szczęśliwa siódemka

Micron Milleniua Max PIII733

W ostatnich miesiącach Intel zwiększał prędkość PIII, lecz wzrosty dobrze wyglądały jedynie w reklamach, nie przekładały się na lepszą pracę z aplikacjami biznesowymi. Przykład: w systemach z PIII 550 aplikacje działały tylko o 5 procent szybciej od przeciętnego komputera z PIII 500, podczas gdy pecety z PIII 600 były raptem o 4 procent szybsze od typowego PIII 450. Żaden ze wzrostów nie był zauważalny. Dzięki zmianom projektowym najnowsze układy z PIII dają spore przyspieszenie codziennym zastosowaniom. Na dodatek nowe PIII odebrały koronę procesorom AMD Athlon.

Szczęśliwa siódemka

Komputery biurkowe - grafika i wielozadaniowość

Nowi władcy prędkości, układy PIII o kodowej nazwie Coppermine pojawiły się w wielu wariantach, wywołując sporo zamieszania: dostępne są w częstotliwościach od 500 do 733 MHz i z magistralą systemową 100 lub 133 MHz. Komputery w nie wyposażone oferują kilka typów pamięci RAM i chipsetów płyty głównej (pisaliśmy o tym w Aktualnościach numeru 12/99 PCWK). Aby porównać dostępne opcje, przetestowaliśmy trzy komputery z PIII 733 MHz firm Micron (z pamięcią VC SDRAM 133 MHz), Optimus i TCH (oba z pamięcią RDRAM PC-800) oraz jeden PIII 667 z HP (również z RDRAM PC-800). Ich konkurencję stanowił pecet JTT Adax wyposażony w najnowszy procesor AMD Athlon 700 i pamięć SDRAM PC-100.

Potwierdziły się nasze wstępne obserwacje z ubiegłego miesiąca, gdy mieliśmy okazję przetestować Optimus 733 (jego test wykonaliśmy ponownie, uwzględniając zmiany w sterownikach płyty głównej i poprawiając błędne wyniki z pierwszego podejścia). Procesory z siódemką na początku wznoszą komputery na wyżyny wydajności.

Nowa gra

Szczęśliwa siódemka

Rzut oka na Pentium III

Co odróżnia układy PIII Coppermine od zwykłych PIII? Do ich produkcji zastosowano proces technologiczny 0,18 mikrona, dzięki któremu na waflu krzemowym tego samego rozmiaru można "wyrzeźbić" więcej podstawowych elementów układów scalonych - ścieżek i tranzystorów. Mniejsze układy działają szybciej i wytwarzają mniej ciepła. Nowa technologia pozwoliła też Intelowi umieścić 256 KB pamięci podręcznej L2 na płytce procesora, co w efekcie przyspiesza funkcjonowanie najczęściej używanego oprogramowania.

Pamięć L2 odgrywa istotną rolę, bowiem procesor korzysta z niej, by uniknąć odwołań do głównej pamięci poprzez wolną magistralę systemową. Cache przewiduje, jakie dane będą potrzebne aplikacji i trzyma je blisko CPU. Pamięć podręczna L2 w PIII Coppermine (nazywana przez Intela Advanced Transfer Cache) pracuje z pełną szybkością, co dziś oznacza 733 MHz. Poprzednie PIII opierały się na cache'u L2 umieszczonym poza układem i działającym tylko z połową prędkości procesora. Szybka pamięć podręczna przyspiesza pracę pakietu Microsoft Office i podobnych aplikacji, które przechowują w niej mnóstwo informacji.

Szczęśliwa siódemka

Jak Intel dodał pary nowym Pentium III

Niektóre z nowych komputerów PIII używają również magistrali systemowej 133 MHz, chociaż nasze testy wykazują, że nie daje to na razie zbyt dużych korzyści w porównaniu do standardowej magistrali 100 MHz (w tym roku Intel planuje przekroczyć częstotliwość 800 MHz, przy której magistrala 100 MHz nie będzie w stanie nadążyć). PIII Coppermine podwyższa też swą wydajność dzięki technologii zwanej zaawansowanym buforowaniem systemu. Pozwala ona procesorowi przesyłać trochę więcej żądań naraz przez magistralę systemową.

Komputery z PIII 600EB, 667 i 733 wykorzystują magistralę 133 MHz; PIII 600E, 650 i 700 pracują ze standardową magistralą 100 MHz (litera E oznacza cache L2 w układzie, B zaś to obsługa magistrali 133 MHz; taka konwencja odróżnia układy Coppermine 600 MHz od oryginalnych PIII 600). Systemy AMD Athlon, jak testowany Adax Gamma, używają magistrali 200 MHz, która jeszcze w tym roku ma być zwiększona do 266 MHz. To jednak wymaga stosowania pamięci 133 MHz. Ale pełną wydajność dałyby dopiero pamięci pracujące z częstotliwością magistrali CPU: 200 lub w przyszłości 266 MHz.