Szczęśliwa siódemka

W ofercie firmy Pinnacle Systems do nieliniowej edycji wideo znajduje się rodzina tanich kart Studio, adresowana do mniej zaawansowanych użytkowników.

W ofercie firmy Pinnacle Systems do nieliniowej edycji wideo znajduje się rodzina tanich kart Studio, adresowana do mniej zaawansowanych użytkowników.

Nowa wersja oprogramowania Studio version 7 dostępna jest ze wszystkimi, aktualnie sprzedawanymi, kartami Studio DV/DVplus/ DC10plus. Program można teraz kupić bez karty firmy Pinnacle Systems. Jest to szczególnie istotna informacja dla użytkowników zaopatrzonych już w kontroler IEEE-1394 OHCI, a pragnących skorzystać z dużych możliwości tego bardzo ciekawego oprogramowania. Dotychczasowi użytkownicy kart Studio mogą natomiast kupić nową wersję na zasadzie upgrade'u (po obniżonej cenie).

System wideo PAL/NTSC

Typ kodeka programowy

Transfer danych 25 Mbit/s

Format obrazu 720x576 punktów (PAL), 720x480 punktów (NTSC)

Format dźwięku stereo, 12/16 bitów 32 kHz, 16 bitów 48 kHz

Złącza cyfrowe 3 x IEEE-1394 (FireWire/i.LINK), DV 6-pin

Gwarancja 1 rok

Do przeprowadzenia testu otrzymaliśmy podstawową wersję karty Studio DV version 7. W komplecie, oprócz karty i oprogramowania, znajduje się przewód połączeniowy IEEE-1394. Niestety, w porównaniu do poprzedniej wersji dołączana dokumentacja nie jest okazała. Natomiast instrukcja do programu Studio dostępna jest na instalacyjnej płycie w postaci pliku w formacie PDF. Polskiej dokumentacji, jak dotąd, nie ma. Można jednak skorzystać z instrukcji w języku polskim do poprzedniej wersji programu Studio, która ze względu na duże podobieństwa może się okazać w wielu sytuacjach nieocenioną pomocą, szczególnie dla początkujących użytkowników. Trzeba ją pobrać ze stron internetowych producenta, przedstawiciela lub dystrybutorów.

Przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika programu Studio.

Przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika programu Studio.

Instalacja karty w komputerze nie powinna sprawić nikomu problemów. Złącza IEEE-1394 opisane są czytelnie (dwa zewnętrzne i jedno wewnętrzne). Wymagania Studia DV są, jak na obecne czasy, stosunkowo niewielkie. Do pracy niezbędny jest system Windows 98SE lub nowszy: Me, 2000 lub XP, procesor Pentium II 300 MHz, pamięć 64 MB RAM, karta graficzna i dźwiękowa zgodne z DirectX, napęd CD-ROM oraz szybki i pojemny twardy dysk do zapisywania materiału wideo. Karta korzysta z metody przeciągania oraz standardowych sterowników systemu Windows, dzięki czemu jej instalacja w systemie przebiega bezproblemowo. Aby w pełni skorzystać z możliwości oferowanych przez kartę Studio DV, koniecznie trzeba mieć kamerę cyfrową DV/Digital8 z aktywnym wejściem (DV-In/Out) umożliwiającym cyfrowe zgrywanie zmontowanego materiału. Dodatkowo można takiej kamery użyć również jako prostego konwertera sygnału cyfrowo-analogowego i skorzystać z jej wyjść analogowych. Użytkownicy dysponujący kamerą cyfrową bez wejść cyfrowych powinni się zainteresować inną wersją karty, nazwaną Studio DVplus, z dodatkowymi wyjściami analogowymi S-Video i Composite.

Panel z dostępnymi opcjami eksportu zmontowanego materiału wideo.

Panel z dostępnymi opcjami eksportu zmontowanego materiału wideo.

Karta Studio DV version 7 umożliwia nieliniowy montaż obrazu i dźwięku w standardzie DV. Pracuje w systemach PAL i NTSC z maksymalną rozdzielczością 720x576 punktów. Zasada działania nowej wersji programu Studio w porównaniu do poprzedniej nie uległa zasadniczym zmianom. Przede wszystkim rozszerzono możliwości programu o nowe funkcje oraz wyposażono go w kilka cennych dodatków. Dokonano również kosmetycznej zmiany interfejsu użytkownika. Montaż można podzielić na trzy zasadnicze etapy: przechwytywanie materiału wideo, edycja, zapis zmontowanego materiału na kasetę wideo lub eksport do wybranego formatu. Przechwytywanie materiału wideo z kasety to z pewnością mocna strona karty. Dostępne jest ono zarówno w pełnej, jak i zmniejszonej rozdzielczości (180x144 punktów), umożliwiającej przeprowadzenie prostego montażu offline, czyli wykonywanego na materiałach roboczych o niższej jakości i objętości, które po zakończeniu montażu zostają przed końcowym zapisem zastąpione pobranymi z kasety oryginalnymi materiałami o pełnej rozdzielczości (jakości). Funkcja ta nosi nazwę SmartCapture i pozwala np. na zapisanie 1 godziny materiału wideo, zajmującej na twardym dysku jedynie około 360 MB (w pełnej rozdzielczości byłoby to ponad 13 GB).

Bardzo dobrze rozwiązano sposób podziału przechwytywanego materiału wideo na poszczególne ujęcia, i tak dostępne są: automatyczny podział na ujęcia według zmian kodu czasowego, zmiana zawartości obrazu, utworzenie kolejnego ujęcia w ustalonych odstępach czasu oraz utworzenie nowego ujęcia po każdym naciśnięciu klawisza spacji. Co warto podkreślić, podział może następować już w trakcie przechwytywania i w jego wyniku nie uzyskasz kolejnych plików na dysku. Dzięki temu otrzymasz od razu przechwycony materiał wideo pocięty na poszczególne ujęcia. Dla porównania - znacznie droższa karta Pinnacle DV500(plus) realizuje podobną funkcję poprzez program DVTools w dwóch etapach: skanowania, a następnie przechwytywania. Przechwycone ujęcia porządkowane są w albumach, co znacznie ułatwia ich późniejszy wybór.

Tytularka TitleDeko pozwala na dodawanie efektownych napisów

Tytularka TitleDeko pozwala na dodawanie efektownych napisów

Montowany materiał możesz umieszczać na czterech ścieżkach: materiały wideo/audio, napisy/grafikę, efekty dźwiękowe/narracja oraz dodatkowy podkład muzyczny. Edycję ułatwia bardzo proste przycinanie materiałów w oknie osi czasu, do którego dodano ikony żyletki i kosza, ułatwiające szybkie cięcie i kasowanie ujęć. Wprowadzono możliwość blokowania i wyłączania dowolnej ścieżki osi czasu. Możliwości wstawiania ograniczone są nadal jedynie do dodawania grafiki/stop-klatki na drugiej ścieżce. Brakuje możliwości nakładania obrazu. W porównaniu do poprzedniej wersji poprawiono znany moduł TitleDeko, służący do łatwego tworzenia efektownych napisów. W nowej wersji można już uzyskać przesuwane napisy typu "scroll" i "roll". Miejsce płaskich efektów z przejściami gradientowymi Pixélan Video SpiceRack Lite z poprzedniej wersji zajęły nowe efekty przejść AlphaMagic. Dodano również specjalną wersję pakietu trójwymiarowych efektów HollywoodFX 4.5 for Studio. Szkoda jedynie, że w wersji podstawowej do bezpośredniego użycia dostępnych jest jedynie 16 efektów, natomiast pozostałe 84 są dostępne dopiero po dokupieniu dodatkowego upgrade'u. Dodano nowe możliwości: prostej korekcji parametrów obrazu: odcienia, nasycenia kolorów, jasności, kontrastu; filtrów: rozmycia, płaskorzeźby, mozaiki, posteryzacji oraz możliwość uzyskania obrazu w kolorze sepii, czarno-białego lub monochromatycznego. Nadal brakuje możliwości kluczowania. Dodano opcję regulowania tempa odtwarzanego materiału, choć w porównaniu do lepszych programów funkcja ta nie jest zachwycająca jakościowo. Praktycznie można jej używać wyłącznie z włączoną opcją Smooth motion between frames. Również nowy efekt o nazwie stroboskop budzi pewne zastrzeżenia.

Panel z nowymi efektami przejść AlphaMagic.

Panel z nowymi efektami przejść AlphaMagic.

Studio pozwala na wychwytywanie z materiału wideo stop-klatek i zapisywanie ich w jednym z wielu dostępnych formatów: BMP, JPEG, PICT, TARGA, TIFF oraz WMF. Zapis może odbywać się w rozdzielczościach od 320x240 do interpolowanej 1500x1125 punktów. Warto podkreślić, że w nowej wersji dostępna jest już typowa rozdzielczość cyfrowego wideo 720x576 punktów. Obsługa dźwięku realizuje jedynie podstawowe funkcje. Praktycznie poza regulacjami głośności ustawianymi na klipach wideo przy użyciu krzywych z obwiedniami oraz miksera brak jakichkolwiek dodatkowych ustawień czy filtrów dźwięku. Import dźwięku dostępny jest bezpośrednio z płyty CD-Audio, plików WAV lub MP3, jak również z zewnętrznego mikrofonu. Pozwala to np. na szybkie przygotowanie podkładu z lektorem. Studio udostępnia możliwość korzystania z bogatej biblioteki efektów dźwiękowych, a w szczególności - znanego banku próbek dźwiękowych Sonic Desktop SmartSound, wykorzystywanych do tworzenia własnych podkładów dźwiękowych.

Producent Pinnacle Systems

www.pinnaclesys.de

Informacje Pinnacle Systems

tel. (32) 271 29 48

www.pinnaclesys.pl

Ceny:

Studio DV v7 - 549 zł

Studio v7 Update - 299 zł

Studio v7 Software - 349 zł

Studio v7 HFX Update - 99 zł

Dużą zaletą programu są szerokie możliwości zapisu materiału wideo w jednym z wielu dostępnych formatów: AVI (praktycznie z możliwością użycia dowolnego kodeka zainstalowanego w systemie Windows), MPEG-1 (w tym profilu do VCD), MPEG-2 (w tym profilu do SVCD i DVD), RealVideo oraz Windows Media. W zasadzie brakuje jedynie eksportu do formatu QuickTime. Jakość eksportu jest zadawalająca, jedynie w przypadku formatów MPEG bywa przeciętna. Niestety, w nowej wersji nie zmieniono sposobu podglądu oraz odtwarzania montowanego materiału. Podgląd taki jest jedynie w małym oknie monitora komputerowego, ale za to realizowanego praktycznie w czasie rzeczywistym (bez przeliczeń nawet dla efektów). Obraz na wyjściach karty (a tym samym na ewentualnym zewnętrznym monitorze podglądowym), pojawia się jedynie podczas eksportu gotowego, przeliczonego materiału.

W nowej wersji nadal występuje małe opóźnienie w podawaniu obrazu do wyjścia karty. Można temu zaradzić jedynie poprzez wstawienie na początku eksportowanego materiału krótkiego klipu z czernią lub też ustawienie opóźnienia.