Szczęśliwa trzynastka

Spośród setek programów P2P wybraliśmy trzynaście, a każdy z nich posiada coś godnego polecenia. Poniższa tabela prezentuje zestawienie najważniejszych cech opisywanych klientów.

Spośród setek programów P2P wybraliśmy trzynaście, a każdy z nich posiada coś godnego polecenia. Poniższa tabela prezentuje zestawienie najważniejszych cech opisywanych klientów.

Programów służących do wymiany plików można znaleźć w sieci kilkaset. W dużym stopniu są to modyfikacje bazowych aplikacji, które zostały zmodyfikowane i rozbudowane o dodatkowe możliwości względem swoich prekursorów. Oczywiście niemożliwym byłoby opisanie każdego z tych programów. Skupiliśmy się na trzynastu najpopularniejszych i najciekawszych aplikacjach, różniących się od siebie m.in. rodzajem obsługiwanej sieci, ilością opcji, czy skomplikowaniem obsługi. Poniższa tabela jest zestawieniem opisywanych dalej programów. Dzięki niej szybko możesz się zorientować, który klient P2P będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Duża różnorodność

Szczęśliwa trzynastka

Ocena programu

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka kolumn znajdujących się w zestawieniu, które mogą nie być zrozumiałe. Sieć Obsługiwana pokazuje, z jakiej sieci korzysta klient. O rodzajach sieci możesz przeczytać w artykule o historii P2P. Wielkość Zasobów określa, jak wiele osób używa danej sieci wymiany plików. Jest to wskaźnik tego, jak dużo różnych danych jest udostępnianych, przez co, jak szybko znajdziesz to, czego poszukujesz. Część aplikacji zawiera tzw. oprogramowanie szpiegowskie i reklamowe. Sprawdzają one jakie strony internetowe przeglądasz i dopasowują rodzaj wyświetlanych reklam w samych programach lub poprzez wyskakujące okienka (pop-up). Nie są one groźne dla użytkownika, ale potrafią zmniejszyć wydajność pracy komputera. Informacje o tym, którzy klienci P2P zawierają takie uniedogodnienia, znajdziesz w kolumnie Oprogramowanie Szpiegowskie. Niektórymi klientami P2P możesz kierować zdalnie poprzez stronę WWW lub... telefon komórkowy. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza kiedy chcesz zachować pełną kontrolę nad pobieranymi i wysyłanymi danymi. Informacje o tym, które programy umożliwają taki podgląd, znajdziesz w kolumnie Zdalna Administracja. Kiedyś wszystkie aplikacje P2P były w pełni darmowe. Obecnie sytuacja trochę się zmieniła. Niektóre programy zostały "okrojone" z pewnych funkcji i udostępnione za darmo, a żeby używać wszystkich dobrodziejstw danego klienta, trzeba za to zapłacić. Z reguły wersje darmowe w pełni wystarczą do komfortowej pracy, jednak wtedy potrafią zawierać moduły szpiegowskie i reklamowe. O tym, które aplikacje można usprawnić poprzez ich zakup, możesz się dowiedzieć z kolumny Wersja Zaawansowana za Opłatą.