Szczupłe i seksowne

Pecety nowej fali oraz przystawki sieciowe mają bardzo ciekawy wygląd i raczej nie zrujnują Twojego budżetu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście są w stanie sprostać wyzwaniu.


Pecety nowej fali oraz przystawki sieciowe mają bardzo ciekawy wygląd i raczej nie zrujnują Twojego budżetu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście są w stanie sprostać wyzwaniu.

Na wyspach Galapagos żyje ptak będący praprzodkiem zięby. Jak zauważył Darwin, gatunek ten ewoluował do wielu postaci, z których każda dostosowała się do specyfiki otoczenia, zachowując jednocześnie podstawowe cechy zięby. Podobna ewolucja następuje w świecie szarych komputerów. Jedna gałąź drzewa pecetów nabrała żywych kolorów i definitywnie pożegnała się z rozwiązaniami sprzętowymi odziedziczonymi po poprzednich generacjach, jak np. starymi gniazdami rozszerzeń czy portami. Druga natomiast flirtuje z przystawkami internetowymi - produktami, które dzięki ograniczonej funkcjonalności są prostsze w użyciu. Czy oznacza to, że typowy szary pecet znajdzie się na liście gatunków zagrożonych wymarciem?

Aby wychwycić trendy rozwojowe dzisiejszych komputerów, przyjrzeliśmy się pięciu maszynom, które nie mają starych, "spadkowych" rozwiązań sprzętowych, dwóm interesującym przystawkom internetowym i jednej hybrydzie tych dwóch kierunków. Pecety bez przestarzałego sprzętu - port równoległy i szeregowy wraz z magistralą ISA zastąpiono w nich łączem USB - mogą się szczególnie spodobać dużym firmom, w których szefowie działów informatycznych chętnie używają nowych technologii, ale nie chcą, by pracownicy szperali w służbowych komputerach. Natomiast przystawki sieciowe skierowane są do nowych użytkowników poszukujących prostoty. Te nowe pecety porównaliśmy ze zwykłymi szarakami pod kątem wyglądu, funkcji i szybkości. Okazało się, że mimo niewątpliwego uroku, nie przekonałyby nas do porzucenia starych, prostych komputerów.

Szczupłe i seksowne

Oryginalne wzornictwo. Od góry: Compaq iPaq Legacy Free, HP Evectra (tu pokazana na boku) oraz Micron Client Pro Cf.

Liczba pecetów o nowoczesnej architekturze oraz przystawek internetowych ciągle rośnie, ale nie każdy wita je z otwartymi ramionami. Badanie przeprowadzone wśród 460 czytelników amerykańskiego PC Worlda wykazało, że 82 procent z nich kupiło w ostatnim czasie szare pudełko z elementami "spadkowymi", zaś 49 procent w ogóle nie myślało o używaniu przystawki internetowej (więcej o wynikach naszej ankiety w ramce "Styl i bajery to jeszcze za mało").

Wyróżniające się, wpadające w oko kształty - zapoczątkowane przez Apple iMac dwa lata temu - mogą już być passé. Dell na przykład zaprzestał ostatnio produkcji obłego WebPC, który nie przyjął się u klientów. Nasi respondenci zgadzają się z decyzją Della: 72 procent z nich sądzi, że kształt PC nie ma żadnego znaczenia, a 74 procent jest tego samego zdania co do koloru komputera. Mimo to niektóre firmy, np. Acer, powiedziały nam, że planują wprowadzenie kolorowych maszyn w roku 2001.

Christopher Painter-Wakefield, programista zajmujący się też obsługą sprzętu na uniwersytecie Duke, uważa, że ładny wygląd nie jest niczym nadzwyczajnym. - Projektanci dają komputerowi bajerancki panel przedni albo parę asymetrycznych dziur na monitorze, ale to tak jak z wyszukanymi fasadami niektórych starych domów - każdy wie, że za nimi kryje się tylko jedno piętro.

Drugie dno

Styl i bajery to jeszcze za mało

Szare pudła pecetów nie staną się wkrótce dinozaurami swej ery, o czym mówią wyniki naszej ankiety. Olbrzymia większość spośród 460 respondentów twierdzi, że ostatnio kupiła tradycyjny pecet z tradycyjnymi portami. I choć niektórzy użytkownicy wspominają o rozmiarach, kształcie i kolorystyce jako czynniku branym pod uwagę przy zakupie, to większość wciąż jest zadowolona ze standardowej obudowy peceta - dużej, szarej i ciężkiej w formie. Jeśli chodzi o przystawki internetowe, to nie wyrzucaj na razie swego pełnowartościowego komputera. Prawie połowie ankietowanych w ogóle nie podoba się pomysł przystawki sieciowej. Inni pomyśleliby o korzystaniu z przystawki jedynie jako o uzupełnieniu w pełni funkcjonalnego peceta. Lista z prawej zawiera część najciekawszych wyników.

<font color="red">82% kupiło tradycyjnego peceta z elementami odziedziczonymi <sup>(1)</sup>

<font color="red">11% kupiło peceta bez przestarzałych technologii <sup>(1)</sup>

<font color="red">72% stwierdziło, że kształt peceta nie ma znaczenia <sup>(2)</sup>

<font color="red">26% stwierdziło, że kolor ma znaczenie przy wyborze komputera <sup>(2)</sup>

<font color="red">70% stwierdziło, że wielkość komputera nie jest kryterium wyboru nowego peceta <sup>(2)</sup>

<font color="red">64% nie zapłaciłoby więcej za peceta o niezwykłym kształcie czy kolorze <sup>(2)</sup>

<font color="red">49% nie używałoby przystawki internetowej <sup>(2)</sup>

<font color="red">44% rozważyłoby używanie przystawki internetowej jako uzupełnienia peceta <sup>(2)</sup>

<font color="red">36% nie korzystałoby z oprogramowania udostępnianego w Internecie przez producentów zwanych dostawcami usług aplikacyjnych <sup>(2)</sup>

<font color="red">25% byłoby skłonne lub wręcz na pewno używałoby oprogramowania od dostawców usług aplikacyjnych

<font color="red">56% posiadaczy nietradycyjnych pecetów było bardzo zadowolonych ze swego zakupu <sup>(1)</sup>

<font color="red">41% zastanowiłoby się nad kupnem peceta pozbawionego starych rozwiązań <sup>(3)</sup>.

<sup>1</sup>) Odnosi się do uczestników ankiety, którzy osobiście byli zaangażowani w kupno peceta w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

<sup>2</sup>) Odnosi się do uczestników, którzy osobiście byli zaangażowani w kupno peceta w ciągu ostatnich 12 miesięcy albo zamierzali kupić komputer w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

<sup>3</sup>) Odnosi się do uczestników, którzy prawdopodobnie będą zaangażowani w kupno peceta w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Prawdziwym przełomem w pecetach bez "spadkowego" sprzętu jest jednak nie nietuzinkowa obudowa i nowoczesna stylizacja, ale sama technologia. Producenci komputerów promują te urządzenia nie bez powodu: chcą zaoszczędzić pieniądze i oprzeć się na nowych rozwiązaniach typu USB, wyrzucając magistralę ISA, port szeregowy i równoległy wraz z kontrolerami, a także mnóstwo starego oprogramowania. Tu jednak kryje się pułapka - starsze drukarki, modemy, karty graficzne i inne dodatki staną się bezużyteczne, bo będą obsługiwane wyłącznie przez starsze porty. Analitycy ujmują to bezpośrednio: architektura bez sprzętu odziedziczonego to olbrzymie oszczędności dla producentów.

Gwoli ścisłości trzeba powiedzieć, że z unowocześniania komputerów skorzystają nie tylko producenci. Peter Glaskowsky, ceniony specjalista, redaktor The Microprocessor Report i starszy analityk Cahners MicroDesign Resources, uważa, iż dla użytkowników domowych pecety pozbawione archaicznych rozwiązań będą znacznie stabilniejsze, łatwiejsze w użyciu i bardziej funkcjonalne. Trafność tych prognoz da się jednak ocenić dopiero wówczas, gdy produkty te pojawią się w większej liczbie, a użytkownicy spędzą z nimi wystarczająco dużo czasu.

Na nowej architekturze najwięcej zapewne skorzystają szefowie działów informatyki, bo takimi komputerami łatwiej administrować, sprawiają też mniej kłopotów i eliminują mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Dla kogoś, kto zarządza setką systemów komputerowych, może to brzmieć obiecująco.

Pięć przetestowanych przez nas komputerów bez spadkowej technologii zdaje się być zaprojektowanych właśnie dla takich klientów korporacyjnych - mają bowiem funkcje zabezpieczeń i wbudowane karty sieciowe. Ale czy Ty używałbyś takich maszyn? Niektórzy specjaliści są zdania, że zarządzanie zwykłymi szarymi pudłami jest już wystarczająco ciężkie. Tymczasem pecety bez starych rozwiązań pomimo ogólnej łatwości obsługi okazują się zbyt niewygodne, jeśli zachodzi konieczność dostania się do twardego dysku czy stacji dyskietek.

Kolejna wada to brak gniazd rozszerzeń, co w przypadku wielu maszyn nowego typu oznacza trudną rozbudowę. Painter-Wakefield nie jest z tego zadowolony: - Nie widzę zalet takiego podejścia, gdy nie wiesz, co kupujesz i dostajesz pudełko, z którym nie możesz kombinować. W końcu komputery się starzeją, a ja chcę mieć możliwość unowocześniania peceta.