Szczyt wydajności

Modele z procesorami NVIDIA GeForce 8800 to samotni liderzy rynku. Są jedynymi kartami zgodnymi z najnowszymi instrukcjami DirectX 10 w Windows Viście. Na razie wielkiej korzyści z tego nie ma, ale z powodu wyjątkowej wydajności nabywca jest spokojny o ich przydatność w przyszłości.


Modele z procesorami NVIDIA GeForce 8800 to samotni liderzy rynku. Są jedynymi kartami zgodnymi z najnowszymi instrukcjami DirectX 10 w Windows Viście. Na razie wielkiej korzyści z tego nie ma, ale z powodu wyjątkowej wydajności nabywca jest spokojny o ich przydatność w przyszłości.

Szczyt wydajności

Opłacalność

DirectX 10 to temat elektryzujący większość graczy. Udoskonalenia wprowadzone w nowym API mają sprawić, że grafika w grach będzie bardziej realistyczna, a komponenty peceta nie ograniczą wydajności arcyszybkich procesorów graficznych. Szczegółowo o zaletach DX10 pisaliśmy w wydaniu 4/2007 PC Worlda, teraz przyszedł czas na sprawdzenie, jaką wydajność oferują karty z nim kompatybilne. Sądziliśmy, że do czasu naszego testu pojawi się konkurencja dla NVIDII. Niestety, premiera kart z długo oczekiwanym procesorem ATI R600 (zgodny z DX10) po raz kolejny została odłożona i w związku z tym w naszym porównaniu biorą udział produkty z dwoma rodzajami GPU. Oba są NVIDII, lecz dość poważnie różnią się wydajnością. Większość kart, które wzięły udział w naszym teście, to modele nietypowe - mają skuteczniejsze układy chłodzenia, większą częstotliwość taktowania procesora i pamięci niż konstrukcje wzorcowe oraz mniej pamięci (wersje GTS 320), co powoduje istotne obniżenie ich ceny.

Pamięć ma znaczenie

Szczyt wydajności

Wydajność

O cenach poszczególnych modeli kart decyduje wiele czynników: stopień zaawansowania układu chłodzenia, dodatkowe oprogramowanie oraz ilość kosztownej pamięci RAM. Wersja GTX ma jej aż 768 MB, a standardowy GTS 640 MB. Teraz NVIDIA postanowiła zaatakować segment kart za mniej więcej 1300 zł i tak pojawił się GTS, wyposażony "tylko" w 320 MB pamięci. Czy ta oszczędność ma sens i czy ilość pamięci wpływa na wydajność? GeForce 8800 GTS 320 MB wyposażony jest tylko w połowę pamięci RAM wersji standardowej (640 MB). Poza tym obie karty nie różnią się architekturą procesora. Porównując wydajność standardowej karty GTS i modelu z pamięcią o połowę mniejszą, nie można wysnuć jednoznacznych wniosków na temat wydajności. Kupując tę kartę, pamiętaj, w co grasz. W części tytułów, które sprawdziliśmy, 320 MB pamięci w żadnym stopniu nie obniża wydajności, za to zwiększona częstotliwość pracy (wersja XFX) powoduje, że tańszy model jest szybszy niż standardowa wersja GTS. Z kolei część gier bardzo mocno reaguje na mniejszą pamięć RAM, np. w "F.E.A.R" i "Half Life 2" w wysokiej rozdzielczości zauważamy bardzo istotny spadek prędkości generowania klatek. To ma jed noznaczny związek zmniejszą pojemnością pamięci RAM. Wydaje się, że do oczekiwanych gier 320 MB może nie wystarczyć. Pewne jest to, że nawet mimo spadku wydajności karta zapewnia płynną rozgrywkę w dowolnej grze w rozdzielczości do 1920x1200 pikseli. Z tego też względu GeForce 8800 GTS z 320 MB pamięci to nowoczesne urządzenie za w miarę przystępną cenę. Jest tańszy od wersji z 640 MB o blisko 300 zł. Osoby, dla których ta kwota nie jest problemem, powinny rozważyć zakup "pełnego" modelu -otrzymają gwarancję dobrych osiągów nawet w dopiero zapowiadanych grach. Natomiast jeśli nie masz monitora o przekątnej powyżej 24 cali, także kupno modelu 320-megabajtowego będzie sensownym wyborem.

GtX - pełna wydajność w pełnej cenie

Dla osób nieakceptujących kompromisów idealną kartą będzie któryś z modeli serii GTX. Wyposażono je w procesory mające 128 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Procesor G80 obsługuje jednocześnie uruchomione funkcje pełnoekranowego wygładzania krawędzi (AA) oraz HDR (realistyczne efekty oświetlenia, i to ze 128-bitową precyzją obliczeń zmiennoprzecinkowych). Model GTX wymaga podłączenia dwóch dodatkowych 6-pinowych wtyczek zasilania (czyli zasilacza zgodnego z SLI), GTS zadowala się standardowym, z jed ną taką wtyczką. Zalecane są zasilacze odpowiednio 450- i 400-watowy.

EVGA e-GeForce 8800 GTX KO ACS3

Szczyt wydajności

EVGA e-GeForce 8800 GTX KO ACS3

Zwycięska karta, podobnie jak wiele biorących udział w naszych testach, to model o fabrycznie zwiększonej częstotliwości taktowania rdzenia graficznego i pamięci. Znawcy wiedzą, że procesory najnowszej generacji zbudowane są z kilku układów wykonujących określone zadania (np. procesor wideo, cieniowanie itp). W GeForce 8800 różne taktowanie ma główna jednostka GPU i procesor cieniowania (standardowo w wersji GTX jest to częstotliwość 575 MHz i 1350 MHz). W wersji EVGA taktowanie przyśpieszono odpowiednio do 626 MHz i 1450 MHz. Dodatkowo zwiększono częstotliwość taktowania pamięci ze standardowego 1,8 do 2,0 GHz.

Z udoskonalonym chłodzeniem

EVGA zastosowało tu swój zmodyfikowany układ chłodzenia ACS3, oparty na rozwiązaniu wzorcowym NVIDII, lecz zawierający kilka istotnych udoskonaleń. Rdzeń radiatora przywierającego do procesora graficznego wykonany jest z miedzi, co poprawia odprowadzanie ciepła. Czarna pokrywa radiatora obejmuje całą kartę, a nie - jak w modelach standardowych - tylko jej część. To zwiększa skuteczność odprowadzania ciepła, lecz w mniejszych obudowach może przeszkadzać w instalacji karty. Po drugiej strony laminatu EGVA zamontowało dodatkowy radiator. Ten model zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu ze względu na najlepsze połączenie wydajności, jakości i możliwości. Osoby obawiające się o trwałość karty podkręconej fabrycznie powinna ucieszyć 10-letnia gwarancja, która po rejestracji na stronach producenta przechodzi w dożywotnią. Jeśli chodzi o wydajność, karta ustąpiła o włos tylko jeszcze mocniej przetaktowanemu modelowi firmy XFX.

Szczyt wydajności

Ocena PCWK

Parametry:

  • Procesor NVIDIA GeForce 8800 GTX
  • Taktowanie procesora 626 MHz
  • Wielkość pamięci 768 MB
  • Taktowanie pamięci 2000 MHz
  • Informacje Veracomp, tel. 012 2525555,http://www.veracomp.com.pl

    Cena 2439 zł