Szczyty płyty

DVD Studio Pro pozwala tworzyć płyty z najbardziej wyrafinowanymi funkcjami


DVD Studio Pro pozwala tworzyć płyty z najbardziej wyrafinowanymi funkcjami

Applowskie DVD Studio Pro 1.5 to program o rozbudowanych funkcjach i wielkich możliwościach, który - jeżeli chcemy osiągnąć efekty spotykane na profesjonalnych dyskach - zostawia daleko w tyle iDVD. Umożliwia na przykład podział materiału na rozdziały, do których widz może potem łatwo dotrzeć z poziomu menu. Szybki, nieliniowy dostęp do zawartości to ogromna zaleta DVD, jedna z tych, które zdecydowały o przewadze tego formatu nad kasetami wideo. DVD Studio Pro pozwala zapisywać ścieżki dźwiękowe w różnych językach, tworzyć skomplikowane skrypty, które sterują sposobami odczytu płyty, wprowadzać zabezpieczenia, takie jak kod regionu czy CCS - wszystko bez opuszczania OS X. Ale DVD Studio Pro nie jest programem łatwym w użyciu, a oryginalna dokumentacja niewiele wyjaśnia. Niezależnie od tego, jak wiele wysiłku włożysz w przygotowanie materiału filmowego i ścieżki dźwiękowej i tak okaże się, że o końcowym sukcesie w dużej mierze zadecyduje umiejętność wykorzystania DVD Studio Pro. Chcemy, aby nasz artykuł pomógł ci wycisnąć z tego programu, ile się tylko da.

Tworzenie menu

Nieliniowym dostępem do zawartości płyty steruje menu, które musisz najpierw opracować. Jednak pierwsze etapy jego przygotowania wymagają użycia innych programów niż DVD Studio Pro.

Przyciski dostępne w menu DVD przypominają internetowe rollovery: ich wygląd zmienia się wraz ze zmianą stanu z nieaktywnego na zaznaczony i potem uruchomiony. Instrukcja dołączona do programu zaleca utworzenie menu z osobnymi warstwami dla każdego stanu przycisku, do czego należy użyć programu takiego jak Adobe Photoshop czy dołączony Corel Photo-Paint.

I chociaż jest to poprawna metoda, a nawet jedyna pozwalająca zaprojektować przyciski w pełnym, 24-bitowym kolorze, to przygotowane w ten sposób menu działa bardzo powoli. Każdy stan guzika jest przecież zapisany jako oddzielne menu, więc kiedy użytkownik wybiera jakikolwiek element, odtwarzacz musi odszukać i wyświetlić całkiem nowe menu, co powoduje opóźnienie, które może sięgnąć nawet całej sekundy.

Po prostu podświetlenie Przyjrzyj się, jak wygląda menu dowolnego DVD z hollywodzkim filmem. Najczęściej producenci wybierają inny sposób na pokazanie stanu wybrania lub aktywacji przycisku, znacznie szybszy w działaniu. Zamiast wyświetlania zmodyfikowanego guzika używają najczęściej metody podświetlania (simple higlight): wokół przycisku ukazuje się kolorowa poświata. Czasami zmienia się kolor samego guzika.

Aby zapewnić szybszą nawigację po menu, użyj podobnej metody. Najpierw utwórz menu w Photoshopie w rozdzielczości 720 x 540 pikseli. Następnie za pomocą komendy Image Size zmień jego rozmiar na 720 x 480 pikseli (będziesz musiał wyłączyć w tym celu opcję zachowania proporcji - Constrain Proportions). Obrazek po tym zabiegu będzie spłaszczony, ale nie przejmuj się: ostatecznie zostanie wyświetlony poprawnie. Zachowaj go jako plik PICT i zaimportuj do DVD Studio Pro, gdzie będzie służył jako menu.

Zrób nakładkę Następny krok to wykonanie graficznej nakładki na menu - obrazka w 8-bitowej szarości, który decyduje o tym, co zobaczy użytkownik nawigując między przyciskami. Najłatwiej zrobić to modyfikując oryginalne menu. Otwórz je, ukryj wszystkie kolorowe warstwy tła - tu potrzebny jest prosty schemat. Następnie dodaj elementy, które mają się pojawiać obok guzika, kiedy najedzie się na niego kursorem myszy. Może to być na przykład strzałka albo znak większości (>) obok przycisku, co dla widza ma oznaczać komunikat "tu jesteś". Jeśli guzik ma zmieniać kolor, zostaw go na swoim miejscu. W przeciwnym razie usuń go - nakładka powinna zawierać wyłącznie obiekty, które pojawiają się wraz ze zmianą stanu przycisku.

Teraz zmień wielkość obrazka na 720 x 480 pikseli, skonwertuj go do szarości i zapisz jako 8-bitowy plik PICT. Zaimportuj go do DVD Studio Pro, zaznacz swój zbiór z grafiką menu i wybierz nazwę nakładki z rozwijanego menu Overlay Picture (w części Button Hilities okna Property Inspector).