Szef Intela z wizytą w Polsce

Craig Barrett, szef rady nadzorczej Intela jest dzisiaj gościem w Polsce. Rano w warszawskim centrum Expo XXI zaprezentował kluczowe dla Intela kierunki rozwoju, a nacisk położył na ich wdrażanie w warunkach polskich.

W trakcie wystąpienia poruszył m.in. tematykę sieci WiMAX, gdzie Polska z trzema komercyjnymi instalacjami i kilkunastoma pilotażowymi znajduje się w czołówce światowej. Poruszano także kwestię e-administracji i rozwiązań Intela jakie pomagają rozwijać tę dziedzinę. Podsumowano dotychczasowe działania Intela na polu szkolenia polskich nauczycieli pod kątem wykorzystania nowoczesnych technologii w szkolnictwie (dotychczas przeszkolonych zostało 80 tys polskich nauczycieli). Krótka prezentacja na temat wprowadzania coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych do świata medycyny (szczególnie chodzi o przetwarzanie ogromnych ilości danych medycznych, oraz urządzenia służące do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów) wskazuje na to, że ten kierunek będzie w najbliższych latach jednym z kluczowych dla amerykańskiego koncernu.

Po południu Barrett spotkał się z Prezydentem Kaczyńskim, a po nim odwiedził centrum badawcze Intela w Gdańsku. Barrett poinformował, że Intel planuje podwojenie liczby pracowników gdańskiego centrum badawczo-rozwojowego w ciągu najbliższych 3 lat.

Szef Intela z wizytą w Polsce

Craig Barrett, szef rady nadzorczej Intela.

Prezydent Gdańska, Rektor Politechniki Gdańskiej, Dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) oraz Craig Barrett ujawnili także wspólne plany związane ze zwiększeniem wydajności superkomputera używanego przez TASK. System o mocy obliczeniowej sięgającej 25 TeraFlopów będzie jednym z najpotężniejszych superkomputerów w Europie. Dzięki jego zastosowaniu znacznie zwiększą się możliwości uczelni w zakresie rozwiązywania skomplikowanych problemów naukowych. W ciągu ostatnich pięciu lat Intel uczestniczył w pracach TASK związanych z uruchomieniem trzech poprzednich superkomputerów.

Po wystąpieniu Craig Barrett odbył ok półgodzinne spotkanie z wybranymi dziennikarzami na którym odpowiadał na nasze pytania. Relację filmową z tego spotkania zamieścimy wkrótce.