Szefowie Google kupili odrzutowiec. Bojowy...

Spółka H211 LLC, należąca do przedstawicieli najwyższych władz koncernu Google - Larry'ego Page'a, Sergey'a Brina i Erika Schmidta, a zajmująca się zarządzaniem flotą powietrzną internetowego giganta, ma nowy nabytek. Nie jest to jednak kolejny pasażerski odrzutowiec.

Flota H211 LLC składała się dotychczas z samolotów Boeing 757, Boeing 767 oraz dwóch maszyn Gulfstream V. Teraz - jak donosi dziennik Mountain View Voice - dołączy do nich Dassault/Dornier Alpha Jet, lekki odrzutowiec bojowo-szkoleniowy, efekt prac niemieckich i francuskich konstruktorów z firm Dornier i Dassault-Breguet. Maszyna Dassault/Dornier Alpha Jet była kilka razy widziana na wspomnianym lotnisku, a w dokumentach H211 LLC jest informacja o rejestracji modelu samolotu z 1982 r.

Dassault/Dornier Alpha Jet (źródło: wikipedia.org)

Dassault/Dornier Alpha Jet (źródło: wikipedia.org)

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy znane postacie świata IT kupują sobie drogie acz niecodzienne "zabawki". Przypomnijmy, że w przeszłości Larry Ellison z Oracle'a również posiadał bojowy odrzutowiec.

Samoloty pasażerskie, jakimi zarządza H211 LLC, mają prawo startu i lądowania na lotnisku Moffet, należącym do agencji badań kosmicznych NASA, ale położonym w pobliżu głównego campusu Google. W zamian za to NASA może korzystać z samolotów do przeprowadzania badań atmosferycznych - wyposażając je w różne instrumenty pomiarowe (efekt umowy podpisanej w 2007 r.). Tyle że modyfikacje wspomnianych maszyn nie mogą być wprowadzane bez wcześniejszego otrzymania certyfikatów przyznawanych przez amerykańską Federalną Administrację Lotniczą. W wypadku samolotu bojowego nie ma aż takich problemów.

Alpha Jet przez następne kilka miesięcy będzie poddawany pewnym zmianom, które zakładają m.in. wyciszenie maszyny zgodnie z normami obowiązującymi dla lotnisk cywilnych. NASA planuje wykorzystanie samolotu do badań nad gazami cieplarnianymi oraz szybkiego wykrywania ewentualnych klęsk żywiołowych, np. pożarów.

Nie wiadomo nic o planowanych atakach powietrznych na siedzibę Microsoftu.

Zobacz także: NY Times: "Google Founders' Fighter Jet Will Fly NASA Missions"