Szerokie pasmo w Europie

Forrester Research przewiduje, że odsetek europejskich gospodarstw domowych, posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu, wzrośnie z 0,2% w roku 1999 do 18% w roku 2005.

Obecny brak zainteresowania europejskich użytkowników szerokopasmowym dostępem do sieci zmieni się wraz ze spadkiem cen za tego typu usługi i rosnącym zapotrzebowaniem na medialną zawartość Internetu. Według przewidywań Forrester Research, pod koniec roku 2002 koszt szerokopasmowego dostępu do Internetu będzie wynosił mniej niż 45 USD miesięcznie w dziesięciu z siedemnastu przebadanych krajów Europy, a w 2003 roku zmieniająca się zawartość sieci stanie się głównym czynnikiem wzrostu zainteresowania szerokim pasmem.

Odsetek europejskich gospodarstw domowych, posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu, wzrośnie z 0,2% w roku 1999 do 18% w roku 2005. Oznacza to, że 27 mln europejskich domostw będzie korzystało z tej technologii dostępu (w czołówce uplasują się: Skandynawia, Holandia i Niemcy). Ponadto analitycy z Forrester Research przewidują, że pod koniec 2005 roku modemy kablowe oraz łącza miedziane typu ADSL będą stanowić 80% europejskiego rynku szerokopasmowego dostępu do sieci, z czego 53% mają stanowić łącza ADSL.


Zobacz również