Szerokie plany z kompaktu

Niebawem w sklepach pojawi się pierwszy aparat cyfrowy wyposażony w panoramiczny przetwornik CCD. Nowy Lumix szerokie plany rejestruje w rozdzielczości 8 MP.

Panasonic opracował pierwszą na świecie matrycę CCD o proporcji boków 16:9. Jest to ukłon w stronę tych entuzjastów cyfrowej fotografii, którzy chcą wykonywać zdjęcia panoramiczne w dużej rozdzielczości. Dzięki "kinowemu" formatowi klatki szczególnie atrakcyjnie mogą wychodzić zdjęcia krajobrazu. Użytkownik LX1 nie jest, oczywiście, uzależniony od panoramicznych proporcji kadru. Aparat pozwala także na rejestrację zdjęć o typowym dla cyfrówek kształcie kadru (4:3) oraz "lustrzankowym" 3:2. Jednak gdy użyjesz tych dwóch bardziej typowych w fotografii formatów, musisz się liczyć ze spadkiem rozdzielczości (obraz rejestrowany jest tylko przez środkowy fragment matrycy).

Producent wyposażył panoramiczny kompakt w czterokrotny zoom optyczny, odpowiadający ogniskowej 28-112 mm. Jak na optykę stosowaną w cyfrowych kompaktach, obiektyw można uznać za szerokokątny (najkrótsza ogniskowa w większości cyfrówek wynosi na ogół 35 mm). Takie właściwości bywają czasem bardzo przydatne, na przykład podczas fotografowania architektury. Należy jednak pamiętać, że tak krótka ogniskowa występuje jedynie przy fotografowaniu w trybie panoramicznym (16:9). Gdy przełączysz aparat w tryb 3:2 lub 4:3, nastąpi sztuczne jej wydłużenie i fotografowany obiekt się "przybliży".

Model DMC-LX1 wyposażono też w szybki procesor przetwarzania obrazu, nazwany Venus Engine II. Ma to zapewniać bardzo krótki czas reakcji migawki - między przyciśnięciem wyzwalacza a wykonaniem zdjęcia upłynie zaledwie 0,01 sekundy. Bardzo szybki będzie również system ustawiania ostrości, zwłaszcza użyty w trybie jednopunktowym (jest także trzy- i dziewięciopunktowy).

Podobnie jak inne aparaty z serii Lumix, DMC-LX1 ma optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. Pomaga to wykonywać zdjęcia przy długiej ogniskowej w trudnych warunkach oświetleniowych.

Za pomocą nowej cyfrówki możesz nagrywać filmy z rozdzielczością 848 x 480 w formacie 16:9 Wide VGA z częstotliwością 30 klatek na sekundę. To zapewne ukłon producenta w stronę posiadaczy panoramicznych telewizorów do kina domowego.

Cena 2500 zł

Informacje http://www.panasonic.pl


Zobacz również