Szerokim pasmem

Po dwóch latach składania obietnic dotyczących uruchomienia usług internetowych, działające na polskim rynku platformy telewizji cyfrowych i kablowych, zaczynają je wreszcie spełniać.


Po dwóch latach składania obietnic dotyczących uruchomienia usług internetowych, działające na polskim rynku platformy telewizji cyfrowych i kablowych, zaczynają je wreszcie spełniać.

O Internecie satelitarnym czy też dostępie do Sieci przez telewizje kablową, w ostatnich latach mówiło się bardzo dużo. Operatorzy zwlekali z oferowaniem takich usług ze względu na niekorzystną politykę telekomunikacyjną polskiego rządu i bardzo duże koszty tego typu przedsięwzięć. Pozostawał także problem pozyskania dostatecznej liczby abonentów, gwarantującej operatorom zwrot poniesionych nakładów.

Cyfrowa ofensywa

Oferty operatorów kablowych i cyfrowych platform telewizyjnych, w zakresie usług multimedialnych przez dłuższy czas pozostawały jedynie chwytem marketingowym. W październiku bieżącego roku uruchomienie dostępu do Sieci poprzez sieć kablową wprowadził Elektrim. Usługi te świadczone są za pośrednictwem spółki EL, której partnerem jest firma AsterCity. Niedługo podobną ofertę przedstawił konkurent AsterCity, firma UPC, właściciel największej w Polsce sieci telewizji kablowej - PTK. Satelitarne usługi sieciowe oraz dostęp do Internetu zaoferowały także Polsat i UPC. Prawdopodobnie w najbliższym czasie podobna ofertę ogłosi także platforma Cyfra+. Przedstawiciele Cyfry+ na razie nie chcą jednak ujawniać technicznych ani cenowych szczegółów przedsięwzięcia. Najprawdopodobniej firma zdecyduje się na rozwiązanie „klasyczne” czyli sprzedaż dodatkowej karty DVB do komputera, za pomocą której użytkownicy będą odbierać dane z satelity. Rolę kanału zwrotnego będzie pełnić łącze naziemne i np. tradycyjny modem.

Od pewnego czasu Cyfra+, oferuje namiastkę poczty elektronicznej. Usługa umożliwia użytkownikom przesyłanie krótkich tekstowych wiadomości do odbiorników satelitarnych. Aby wysłać takiego satelitarnego SMS-a należy uruchomić internetowy serwis www.canalplus.pl i wpisać tekst wiadomości w udostępnionym na witrynie specjalnym formularzu. Jako adresata wiadomości należy podać dokładny numer karty abonenckiej odbiorcy.

W usłudze tej wykorzystano znany użytkownikom tunerów Cyfry+ system jednostronnej poczty elektronicznej, za pomocą której nadawca przesyła abonentom krótkie informacje na temat nowości programowych i inne komunikaty. Można je odczytać wchodząc w menu tunera satelitarnego do odbioru pakietu Cyfra+. Najistotniejszym ograniczeniem usługi (oprócz jednokierunkowości) jest fakt, iż podczas nadawania wiadomości, odbiornik adresata musi być włączony.

WWW na ekranie telewizora

Od miesiąca w mediach reklamowane są usługi internetowe dostępne abonentom cyfrowej platformy telewizyjnej Polsatu. Tak naprawdę, ich oficjalna, rynkowa premiera będzie miała miejsce dopiero w styczniu przyszłego roku. Polsat zdecydował się na bardziej radykalną ofertę – dostęp do sieci bez komputera. Do korzystania z Internetu osoby posiadające starszy typ cyfrowego tunera satelitarnego, za cenę 300 zł będą musiały dokupić specjalną przystawkę zawierającą wbudowany modem analogowy oraz przeglądarkę internetową. Polsat zapewnia, iż w nowo dystrybuowanych tunerach moduł ten będzie już zintegrowany. Strony WWW będzie można przeglądać bezpośrednio na ekranie posiadanego telewizora. Cenę miesięcznego abonamentu za usługę ustalono na 15 zł ale do kosztów satelitarnego surfowania należy „jak zwykle” doliczyć cenę połączeń modemowych (realizowanych poprzez TP S.A.). Polsat utrzymuje, iż usługa ta jest znakomitym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, które chciałyby korzystać z Internetu a nie posiadają jeszcze komputera, dla których firma kieruje swoją ofertę.

Podobną usługę wprowadzona została już przez UPC. Satelitarne połączenie z Siecią realizowane jest również w sposób „klasyczny”, co oznacza, że zapytania o informacje wysyłane do serwera WWW odbywają się poprzez zwykły modem, natomiast odpowiedź przesyłana jest już wprost do satelitarnego talerza. W przeciwieństwie do oferty Polsatu do korzystania z usługi niezbędny jest komputer ze specjalną kartą DVB oraz zestaw satelitarny Wizji TV. Ten ostatni element (oprócz anteny i konwertera) mogą pominąć użytkownicy którym zależy wyłącznie na dostępie do Internetu i nie zamierzają być abonentami telewizyjnych usług platformy Wizja. Przy zakupie zestawu Wizji TV koszt instalacji satelitarnego chello waha się w granicach 1000 - 1500 zł, w zależności od wybranej karty DVB. Miesięczny abonament za usługę wynosi 149 zł, co jest wartością nieco zbyt wygórowaną, szczególnie gdy użytkownik jako kanał zwrotny stosował będzie zwykły modem. Tak też pewnie będzie w większości przypadków, gdyż usługa skierowana jest do osób mieszkających na terenach gdzie niedostępne są oferty łączy kablowych czy też HIS. Korzystniej w tym zakresie przedstawiają się oferty zagranicznych firm świadczących internetowe usługi satelitarne np. dystrybuowana również w Polsce oferta EuropeOnline. Cena miesięcznego abonamentu za dostęp do Sieci wynosi około 60 zł a dodatkowo klienci mogą korzystać z bardzo przydatnej i szybkiej usługi zamawiania plików o której nie ma słowa w ofercie UPC. Użytkownicy ponoszą oczywiście dodatkowe koszty za obsługę "naziemnych" połączeń modemowych.

Oferta ograniczona

Ze wstępnej analizy wynika, iż najpełniejszą ofertę z tego zakresu usług internetowych posiada UPC. Przedsiębiorstwo za pośrednictwem swojej firmy chello broadband, oferuje dostęp do Internetu zarówno przez sieć telewizji kablowej jak i satelitę. Klienci, będący abonentami podstawowego pakietu telewizyjnego sieci UPC mogą zamówić usługę chello, oferującą stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu za pomocą komputera i modemu kablowego. Firma niestety nie podaje konkretnych informacji o przepustowości łącza określając jedynie, iż prędkość przepływu danych może dochodzić do 0,5 Mb/s. Cena instalacji wynosić 399 zł, lecz w okresie promocyjnym trwającym do końca stycznia 2001 r. wynosić ma 299 zł. Miesięczny abonament chello kablowego kosztuje nieco więcej niż w przypadku ofert konkurencyjnych. EL za dostęp do Sieci o szybkości 128 Kb/s żąda 129 zł. Cena chello jest również wyższa od najpopularniejszej obecnie formy łącza stałego czyli usługi TPSA - HIS (160 zł). UPC oferuje jednakże łącze o najwyższej prędkości i chwali się faktem korzystania z własnej, wydajnej sieci szkieletowej zwanej - AORTA. Niestety z oferty kablowego chello na razie mogą korzystać jedynie mieszkańcy Warszawy jednak takie ograniczenia odnoszą się obecnie również do oferty Elektrimu. Obie firmy utrzymują oczywiście, iż wkrótce udostępnią usługi w innych miejscowościach.

Czy oferty dostępu do sieci wprowadzane stopniowo przez operatorów kablowych i platformy telewizji cyfrowych, zdołają zdominować rynek usług internetowych w Polsce? Wydaje się, że raczej nie, przynajmniej nie w okresie najbliższych kilku lat. Według wielu analiz do 2005 roku najbardziej popularną metodą dostępu do Sieci pozostanie wciąż zwykły modem. Internet przez kablówkę ze względu na swoją atrakcyjność (szybkość transferu, cenę) zdobędzie zapewne dużą popularność. Jak twierdzi Euzebiusz Sowa, dyrektor Centrum Systemów Teleinformatycznych Polpak, oferta operatorów kablowych jest wciąż mocno ograniczona terytorialnie, natomiast dostęp satelitarny i tak wymaga kanału zwrotnego, realizowanego na przykład przez telefon. Wprowadzenie na rynek usług sieciowych przez kablówkę może stanowić natomiast pewne zagrożenie dla dostawców Internetu, którzy obsługują zbiorcze łącza dzierżawione instalowane np. jako sieci osiedlowe. Najatrakcyjniejszym rynkiem sieciowym dla operatorów telewizji kablowych pozostaną właśnie duże aglomeracje miejskie.

#Porównanie kosztów dostępu do Internetu za pomoca sieci kablowych i łączy satelitarnych #
Dostawcacena instalacji i aktywacji usługiabonamentprzepustowość łącza (do klienta)
AsterCity (EL)599 zł129 zł128 kb/s
chello kablowe299*/399 zł199 złmax.0,5 Mb/s
chello satelitarne400*/1450 zł149 złb/d
EuropeOnline1200 - 1500 zł60 złdo 2 Mb/s**
* - cena promocyjna
** - szybkość transferu danych uzyskiwana przy korzytstaniu z usługi zamawiania plików
W przypadku usług satelitarnych kosztem dodatkowym jest cena obsługi kanału zwrotnego realizowanego np. za pomocą zwykłego modemu