Szerokim pasmem w świat

Jak wybrać odpowiednią dla siebie usługę dostępową? Na co zwrócić uwagę? Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Przyjrzeliśmy się dostępnym w Polsce możliwościom szerokopasmowego dostępu do Internetu.


Jak wybrać odpowiednią dla siebie usługę dostępową? Na co zwrócić uwagę? Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Przyjrzeliśmy się dostępnym w Polsce możliwościom szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Typowy router DSL, w tym wypadku firmy Linksys.

Typowy router DSL, w tym wypadku firmy Linksys.

Internet przestał być dla zwykłego obywatela niedostępnym luksusem i choć najłatwiej o usługi dostępowe w dużych miastach, także mieszkańcy mniejszych miejscowości, a nawet wiosek zazwyczaj mogą skorzystać z oferty chociaż jednego operatora. W największych aglomeracjach propozycji jest tyle, że łatwo się w nich pogubić. Zastanówmy się, w jaki sposób wybrać dostawcę i na co uważać, żeby nie wpaść w przysłowiowe "maliny".

W powszechnym mniemaniu koszt użytkowania Internetu mamy najwyższy w Europie, ale w rzeczywistości jest o wiele lepiej niż kilka lat temu. W tej chwili bez trudu można znaleźć ofertę taniego i szybkiego dostępu do Sieci. Co prawda, do Japonii czy Korei jeszcze nam bardzo daleko, ale popularność szerokopasmowych łączy jest coraz większa. Każdy dostawca zapewnia, że spełni twoje oczekiwania, kusi akcjami promocyjnymi i reklamowymi. Aby sprawnie poruszać się w gąszczu ofert, musisz określić, do czego przede wszystkim zamierzasz wykorzystywać Internet. Trzeba też dokładnie przejrzeć umowy, bo prawie wszystkie zawierają koszty, o których nie opowie nam piękna pani z reklamy czy jej równie atrakcyjny małżonek. Dokładnie sprawdź, za co trzeba będzie dopłacać - najczęściej za: stały adres IP, zwiększenie przepustowości od klienta, zmianę opcji abonamentowej na tańszą, wypożyczenie sprzętu (np. routera), rezygnację z umowy czasowej (dużo!) itp. Dokładne przestudiowanie tych zapisów pozwoli ci na uniknięcie przykrej niespodzianki w przyszłości - pamiętaj, że niewiele usług ma tyle opcji dodatkowych, co dostęp do Internetu.

Na co zwrócić uwagę?

www.numion.com - jeden z wielu serwisów, za pomocą których możemy zmierzyć realną przepustowość na łączach.

www.numion.com - jeden z wielu serwisów, za pomocą których możemy zmierzyć realną przepustowość na łączach.

Potencjalny internauta powinien najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często i w jakim celu chce korzystać z Internetu. Jeżeli zamierzasz jedynie korespondować za pomocą e-maili, sprawdzać bieżące wiadomości lub od czasu do czasu pobierać niewielkie programy, drogie i szybkie łącze będzie się marnować. Natomiast jeśli chcesz pobierać wielkie pliki, aktualizować online swoje oprogramowanie, zainstalować w domu serwer FTP lub przesyłać filmy bezpośrednio z Sieci, nie wierz, że - jak to sugerują niektóre reklamy - wystarczy ci karta GPRS/UMTS.

Do większości domowych zastosowań powinno wystarczyć łącze o przepustowości 512 Kb/s. Zauważ, że podana wartość dotyczy transferu danych z Sieci do ciebie (download), a tego typu przepustowości zazwyczaj towarzyszy marne 256 lub nawet 128 Kb/s. W takim wypadku należy zastanowić się nad wykupieniem droższej usługi albo nad niewielką dopłatą za zwiększenie prędkości transferu od ciebie (upload). Koszt jest niewielki, a wygoda znaczna (zwłaszcza gdy zamierzasz grać w gry typu massive multiplayer online, udostępniać dużo danych albo prowadzić własną stronę WWW).

Warto również sprawdzić, jakie opłaty pobiera operator za rezygnację z jego usług lub zmianę opcji. Istotne jest również, czy będziesz chciał podłączyć więcej niż jeden komputer, a jeżeli tak, to ile. Jeżeli szukasz dostawcy usług internetowych dla wielkiej korporacji albo zamierzasz zarabiać na odsprzedawaniu tych usług, jedynym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie łącza od dużego operatora. Ponieważ kosztu dzierżawy nie da się jednoznacznie określić - zależy od wielu czynników, takich jak odległość od centrali, szybkość łącza (w praktyce nieograniczona) czy jego rodzaj - nie będziemy się nimi szczegółowo zajmować.

Internet od sąsiada

Wykorzystanie Internetu w Polsce. Źródło: GUS.

Wykorzystanie Internetu w Polsce. Źródło: GUS.

Niewątpliwie duże firmy, np. Telekomunikacja Polska, mają największe szanse dotrzeć do ciebie z ofertą. Czy jednak w twojej okolicy nie działa mała sieć kablowa? A może stowarzyszenie mieszkańców wspólnie dzierżawi szybkie łącze internetowe? Jeżeli mieszkasz w większym skupisku ludzkim, niemal na pewno tak właśnie jest. Często świadczone usługi są co najmniej równorzędne z usługami dużych dostawców. Jeżeli masz szczęście, małym kosztem uzyskasz możliwość naprawdę bardzo szybkiego połączenia. Ceny usług są różne, ale najczęściej nie przekraczają 100 złotych. Niestety, jeżeli prowadzisz firmę, zwykle nie uzyskasz faktury VAT albo będzie to trudne. Trzeba również zapomnieć o odliczaniu sobie opłat za Internet od dochodu.

"Domowe" sieci mają jeszcze jedną wadę: często za ich tworzenie biorą się ludzie niemający pełnej profesjonalnej wiedzy, sprzęt bywa przestarzały, a koszty ewentualnych awarii ponoszą użytkownicy - zwłaszcza w wypadku stowarzyszeń mieszkańców. Do niewątpliwych plusów zaliczają się wspomniane już niskie ceny i często bardzo dobry ich stosunek do szybkości łącza (nawet 5-8 Mb/s za 60-80 złotych miesięcznie!). Niebagatelną zaletą jest także łatwość kontaktu z osobami zajmującymi się administracją lub świadczącymi usługi.

Problemy mogą się pojawiać w wypadku bardzo dużej liczby użytkowników lub braku ograniczeń ruchu w Sieci. Kilkudziesięciu zapalonych miłośników sieci P2P lub grupa osób wymieniających się olbrzymimi plikami może skutecznie zmniejszyć przepustowość wszystkim sąsiadom. Z tego powodu administratorzy często ograniczają możliwość korzystania z niektórych portów, zwykle wykorzystywanych przez programy do bezpośredniej wymiany plików albo serwery FTP. Przed przystąpieniem do takiej wspólnoty internautów dowiedz się, na co zezwalają administratorzy, i zdecyduj, czy możesz zaakceptować ograniczenia.

Kablówki i xDSL

D-Link DES 1005D - jeden z wielu dostępnych na rynku przełączników. Dzięki nim możemy skopiować na kilka komputerów sygnał np. neostrady.

D-Link DES 1005D - jeden z wielu dostępnych na rynku przełączników. Dzięki nim możemy skopiować na kilka komputerów sygnał np. neostrady.

Jeżeli zależy ci na maksymalnym uproszczeniu i ujednoliceniu różnych usług - takich jak telefon, Internet czy telewizja - na pewno wybierzesz któregoś z większych dostawców. Nowa oferta Telekomunikacji Polskiej, livebox tp, wariant popularnej neostrady, już wkrótce ma zapewnić także interaktywną telewizję, dostęp do wypożyczalni filmów (video on demand) i inne atrakcje. To na razie pieśń przyszłości - Telekomunikacja Polska twierdzi jednak, że niedalekiej. Duże telewizje kablowe, takie jak UPC czy Aster, już od dłuższego czasu oferują w pakietach różnorodne kanały telewizyjne, linię telefoniczną i dostęp do Internetu. Także one oferują indywidualnym użytkownikom najszybszy dostęp (usługa chello ultra - 12 Mb/s download i 1 Mb/s upload).

Łącza oparte na technologii ADSL (więcej o niej w artykule "Broadband dla każdego") mają z kolei inne zalety. Po pierwsze, łatwo je podzielić na kilka albo nawet kilkanaście komputerów. Po drugie, nadal jest to najłatwiej osiągalne rozwiązanie. Po trzecie, technologie z rodziny xDSL w przyszłości oferować będą bardzo wiele (np. wspomniane usługi dodatkowe). Jest to również niemal jedyne rozsądne rozwiązanie dla niedużych firm, których nie stać na wydzierżawienie drogiego łącza, potrzebują jednak szybkiej i stałej komunikacji z Internetem. Przepustowość oferowana przez Telekomunikację Polską w ramach usługi DSL 15000 pozwoli na bezproblemowe współdzielenie dostępu do sieci nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu komputerom. W ofercie biznesowej "narodowego operatora" brak także limitów przesłanych danych.

Dostęp radiowy

Motorola DVi1000 - jedno z urządzeń umożliwiających korzystanie ze zintegrowanych usług telewizji kablowej.

Motorola DVi1000 - jedno z urządzeń umożliwiających korzystanie ze zintegrowanych usług telewizji kablowej.

Firmy oferujące radiowy dostęp do Internetu najczęściej ustalają opłaty według ilości przesłanych danych albo czasu trwania połączenia z Internetem. To je w dużej mierze eliminuje z rozważań, przynajmniej jeżeli chcesz mieć rozwiązanie szerokopasmowe i stałe. Niektórzy operatorzy stosują jednak stały miesięczny abonament, najczęściej bez limitów transferu. Rozwiązania takie przydają się osobom, które nie mają innego wyboru, oraz małym, często kilkuosobowym firmom. Najczęściej oferta obejmuje też usługi telefoniczne, niekiedy inne telekomunikacyjne. Oferowana przepustowość w wypadku dostępu radiowego nie imponuje, ale to rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim dociera tam, gdzie nie ma infrastruktury pozwalającej na skorzystanie z innej technologii, instalacja przebiega szybko, można dołączać nowych użytkowników.

Korzystną opcją, także dla domowych użytkowników, jest stały adres IP, pozwalający na przykład "postawić" własny serwer WWW lub FTP. Niestety, przepustowość jest niewysoka, najczęściej wynosi 256, a maksymalnie 512 Kb/s. Dodatkowo usługodawca nie gwarantuje minimalnej nawet prędkości transferu. Taką szansę otrzymują klienci biznesowi - jednak ich zrazić mogą wysokie ceny. Co gorsza, łącza radiowe są nieodporne na interferencje elektromagnetyczne i zmiany pogody. To wszystko mogłoby przemawiać przeciwko "radiowemu Internetowi", gdyby nie wspomniana już wyżej zaleta: dociera tam, gdzie często nie ma innego wyboru.

Sieci radiowe działają zazwyczaj w obrębie jednego miasta bądź nawet dzielnicy. Reklamują się za pomocą ulotek czy marketingu bezpośredniego albo na forach internetowych. Dobrym przykładem jest Sferia czy Tele2, przy czym pierwsza nalicza opłaty za czas trwania połączeń i ilość przesłanych danych, a druga wycofała swoje cenniki stałego dostępu do Internetu, pozostawiając w witrynie WWW jedynie ceny połączeń telefonicznych.