Szerokopasmowy Internet z Asmax DSLAM M801
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 28.05.2004, godz. 11:58
Veracomp rozpoczął sprzedaż rozwiązania Asmax obsługującego szerokopasmowy dostęp do Internetu. Asmax DSLAM M801 jest ośmioportowym koncentratorem ADSL z wbudowanymi "splitterami" - urządzeniami do rozdzielenia pasma telefonicznego od pasma przeznaczonego do transmisji danych. Przeznaczony jest do wykorzystania w biurowcach, hotelach oraz wielopiętrowych budynkach mieszkalnych.

Koncentrator wyposażony jest w osiem portów ADSL (gniazda RJ-11) oraz pojedynczy port Ethernet (gniazdo RJ45,10/100Mbps). Posiada także port umożliwiający podłączenie konsoli zarządzającej. Poszczególne porty mogą pracować zarówno jako routery, jak i mosty (bridge). Każdy z portów konfigurowany jest niezależnie.
Zobacz również:
Asmax DSLAM M801 gwarantuje wysoką przepustowość szerokopasmowego Internetu dla aplikacji MTU/MDU/MHU. Umożliwia asymetryczne połączenia dla standardów ADSL pełnej prędkości oraz G.lite. Zapewnia wsparcie dla transmisji w standardach ITU G.992.1 oraz G.992.2. Wyposażony jest w główny i podrzędny system alarmowania oraz wskaźnik transmisji Tx/Rx informujący o kierunku przesyłania danych (odbieranie/wysyłanie). Posiada także w sygnalizator połączeń przez DSL1 do DSL8.
Obsługa standardu G.DMT zapewnia transmisję z prędkością 8 Mb/s w stronę abonenta i 1 Mb/s w kierunku od abonenta. Natomiast współpraca ze standardem G.Lite zapewnia transmisję 1,54 Mb/s w kierunku abonenta oraz 512 kb/s od abonenta.
Urządzenie obsługuje szereg protokołów sieciowych: translację NAT, protokoły RIP oraz DNS. Translacja adresów NAT umożliwia jednoczesne korzystanie z Internetu przez kilku użytkowników, podczas gdy używany i ujawniany na zewnątrz jest tylko jeden adres IP. Pozwala to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo transmisji. Urządzenie obsługuje protokoły “routingu” RIP-1 i RIP-2. Protokół RIP żąda aktualnych informacji o kierowaniu transmisji od innych routerów i na ich podstawie aktualizują tablice routingu. Wysyła również komunikaty uaktualniające z określoną częstotliwością np. co 30 sekund, lub w przypadku pojawienia się zmian w topologii sieci. Obsługa protokołu DNS zapewnia natomiast automatyczne odnajdywanie, rozpoznawanie i łączenie się komputerów przyłączonych do sieci. Funkcje serwera DHCP umożliwiają automatyczne tworzenie i przyznawanie adresów IP. Eliminuje to potrzebę nadawania adresów wszystkim użytkownikom.
Router pracuje w trybie samouczącego się adresów mostu w standardzie IEEE802.1d. Posiada również możliwość filtrowania adresów nadawcy i odbiorcy. Zapewnia obsługę do 4096 adresów MAC oraz obsługę algorytmu “spanning-tree”, gwarantującego poprawne funkcjonowanie połączeń.
Asmax DSLAM M801 konfigurowany i zarządzany jest poprzez przeglądarkę WWW lub za pośrednictwem konsoli. Zapewnia stabilną pracę w każdym środowisku sieciowym. Zaprojektowany został do umieszczenia w szafie 1,75” lub 1U.
Dane techniczne:
- praca w trybie ANSI T1.413 Issue 2, ITU-T G.992.1 (G.DMT) i ITU-T G.992.2 (G.Lite)
- prędkość w trybie G.DMT: do 8 Mb/s w stronę abonenta i do 1Mb/s od abonenta
- prędkość w trybie G.Lite: do 1.54 Mb/s do abonenta i do 512 Kb/s od abonenta
- protokoły sieciowe: serwer DHCP, DNS Relay i caching, obsługa NAT (Network Address Translation)
- praca w trybie mostu (Ethernet bridging) samouczącego się adresów MAC (IEEE802.1d)
- możliwość filtrowania adresów nadawcy i odbiorcy
- obsługa do 4096 adresów MAC
- obsługa algorytmu spanning tree
- IP ruting z obsługą RIP-1 i RIP-2
- porty: osiem portów ADSL gniazda RJ-11
pojedynczy port Ethernet (gniazdo RJ45 ;10/100Mbps)
pojedynczy port umożliwiający podłączenie konsoli
- warunki pracy: temperatura 5 stopni C - 50 stopni C; wilgotność 0 % - 95 %
- wymiary: 433x263x45 mm
- waga: 4.3 kg
Asmax DSLAM M801 objęty jest dwuletnią gwarancją. Kosztuje 4470 zł. Jest to sugerowana cena detaliczna netto.
Dystrybutor:
http://www.veracomp.pl