Szerokopasmowy dostęp: dominuje DSL, ale światłowody pną się w górę

Pomimo kryzysu rynek rozwiązań zapewniających użytkownikom szerokopasmowy dostęp do internetu rozwija się dynamicznie. Jak podaje firma analityczna ABI Research, obroty na tym rynku (chodzi o stałe połączenia) wyniosły w 2009 r. 164 mld USD (w 2008 r. było to 145 mld USD).

ABI Research przewiduje, że obroty na tym rynku zamkną się w 2010 r. kwotą 210 mld USD. Największy udział w tym rynku mają połączenia DSL (100 mld USD; dane dotyczą 2009 r.), a kolejne miejsca zajmują połączenia kablowe oraz światłowodowe. Prognozy przewidują, że obroty na rynku szerokopasmowych połączeń DSL wyniosą w 2014 r. ponad 103 mld USD. Będą więc rosnąć każdego roku (roczna składana stopa wzrostu CAGR; Compound Annual Growth Rate) o 0,6%.

Szerokopasmowy dostęp oparty na światłowodach rozwija się bardzo szybko. ABI Research szacuje, że rynek takich rozwiązań będzie się rozwijać w latach 2009 do 2014 w tempie 23.3% (współczynnik CAGR), a w 2010 r. obroty na nim wyniosą ok. 24,4 mld USD.

Zobacz również:

  • Sony zapewnia, że pojawi się większa ilość PS5
  • Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Ostatnio wiele firm telekomunikacyjnych wdraża usługi oparte na połączeniach VDSL (Very High Bitrate DSL). Jest to dużo tańsza technologia niż połączenia światłowodowe, gdyż wykorzystująca istniejąca już strukturę opartą na miedzi. Usługi takie oferują np. obecnie tacy operatorzy, jak Telus (Kanada), O2 (Czechy), OTE (Grecja) i Tele2 (Holandia).